Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ściemniacz do lamp - czy zadziała z silnikiem ?

skaktus 02 Sie 2009 14:59 5180 10
  • #1 02 Sie 2009 14:59
    skaktus
    Poziom 37  

Witam.

Chcę rozwiązać prosty problem - wentylator domowy ma 2 biegi. Na pierwszym wieje bardzo mocno, a na 2 biegu to już przesada ...

Chciałem wykorzystać ściemniacz do żarówek aby go nieco zwolnić.

Czy prosty ściemniacz zadziała z wentylatorem ?

1 10
  • #2 02 Sie 2009 17:10
    dzimi
    Moderator

Możesz zastosować regulator obrotów do silników z tym że są one przeznaczone do silników komutatorowych a w wentylatorach są indukcyjne. Kiedyś zastosowałem taki układ do silnika indukcyjnego i problem jest tylko przy starcie. Silniki wchodzi na obroty i dopiero wtedy można obniżyć jego prędkość. W urządzeniu w którym je zastosowałem nie miało to znaczenia w Twoim przypadku chyba również. Układ dostaniesz w AVT wraz z płytką. Koszt niewielki - można spróbować. Schemat dostępny również na elektrodzie.
    Przy okazji post przenoszę do odpowiedniego działu.

0
  • #3 04 Sie 2009 06:54
    kleki
    Poziom 28  

Charakterystyka obciążenia wentylatora w sumie nadaje się do takiej regulacji. Zmieniając moc, a co za tym idzie moment obrotowy swobodnie daje się manipulować pędkością obrotową. Osobiście widywałem wentylatory regulowane w podobny sposób, ale to był sztuczny ciąg kotła, silniki trójfazowe. Podobne rozwiązanie spotkałem przy zwijaniu rękawa folii - regulowało się jego naciąg, a prędkość "pływała" w zależności jak podało urządzenie poprzedzające.

Moim zdaniem - spróbuj, przekonasz się jak to działa. Ściemniacz kupisz za cenę butelki wódki, także trzeba spróbować.

0
  • #4 11 Sie 2009 13:21
    skaktus
    Poziom 37  

Witam.

Spróbowałem - dorwałem ściemniacz w sklepie. Ściemniacz sam w sobie ok, ale nie działa z wentylatorem - przy lekim obniżeniu napięcia ściemniacz zaczyna głośno trzeszczeć , podobnie z silnikiem. Ten obniża obroty ale co z tego jak wydaje z siebie dźwięki.

Ściemniacz robiony na triaku, ma ktoś jakiś pomysł na ściemniacz własnej produkcji do silnika ?

Znalazłem taki układ (AVT1007B) o którym juz było wspomniane, tylko czy to w 100 procentach zadziała ? Bo wydawać pieniądze...

0
  • #5 11 Sie 2009 15:52
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Żarówka w szereg?
    Chcesz płynna regulację czy stopniową?

0
  • #6 11 Sie 2009 16:22
    niutat
    Poziom 37  

Spróbuj dobrać i podłączyć kondensator na zaciski silnika np, 0,47µ/400V.

0
  • #7 11 Sie 2009 17:52
    skaktus
    Poziom 37  

Zależało by mi na płynnej regulacji...bez żarówek itp.

0
  • #8 11 Sie 2009 17:57
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Autotransformatorek?

0
  • #9 11 Sie 2009 19:25
    skaktus
    Poziom 37  

Gdzie ja taki dostanę...

0
  • #10 12 Sie 2009 17:57
    POL02
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

skaktus napisał:

Chcę rozwiązać prosty problem - wentylator domowy ma 2 biegi. Na pierwszym wieje bardzo mocno, a na 2 biegu to już przesada ...
    Chciałem wykorzystać ściemniacz do żarówek aby go nieco zwolnić.
    Czy prosty ściemniacz zadziała z wentylatorem ?

Nie każdy regulator ściemniacza do tego się nadaje.
    Aby nie kombinować proponuję wykonać (jeżeli potrafisz) regulator na kości U208.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=75788#407852
    Problem zostanie rozwiązany.
    Taki regulator doskonale będzie regulował obroty silnika (wentylatora) w szerokim zakresie.
    Elementem wykonawczy jest triak
    Co prawda zatytułowany jest jako regulator prądu spawania spawarki ale to nie ma znaczenia.Do Twego celu zmiana będzie tylko w postaci triaka na mniejszy prąd.
    POLO2

0
  • #11 09 Sty 2010 11:25
    skaktus
    Poziom 37  

Temat rozwiązany.

Kolega POLO2 bardzo pomógł.

Zamykam

0