Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Upgrade domowego audio - co wymienić?

tosemja35 02 Sie 2009 19:43 1194 10
  • #1 02 Sie 2009 19:43
    tosemja35
    Poziom 9  

Witam!
    Posiadam taką konigurację:
    Wzmacniacz Unitra PW 8010
    Kolumny Sony SS-E 315 V (8Ω 140W Max)
    Zestaw nie gra źle ale... chciałbym coś co będzie grało głośniej, tak żeby wzmacniacz nie dostawał zadyszki jak daje więcej basu.
    Zastanawiam się czy kupno innego wzmacniacza załatwi sprawę, czy trzeba wymienić też kolumny/głośniki.
    Poniżej zamieszczam fotki tego, co posiadam.

0 10
  • #2 02 Sie 2009 20:33
    tacman
    Poziom 16  

W Twoim przypadku podejrzewam, że na poziomie przedwzmacniacza z korekcją barwy tonu po przekręceniu gałki o basów następuje przester.
    Ten wzmacniacz ma około 20W mocy muzycznej więc kolumny nie są dla niego za małe i nie powinny charczeć.

Określ też co dla Ciebie oznacza głośno. Ja mam wzmacniacz 2x25W mocy ciągłej i nie jestem w stanie wytrzymać dłużej w pomieszczeniu 20 metrów kwadratowych na połowę mocy.

0
  • #3 02 Sie 2009 22:38
    tosemja35
    Poziom 9  

Owe charczenie pojawia się jak jest utwór z dużym basem i jak regulacja poziomu głośności ustawiona jest na 90-100%...
    Czy taki wzmacniacz(właściwie amplituner) byłby dobry: Denon DRA-585RD?

0
  • #4 02 Sie 2009 22:45
    tacman
    Poziom 16  

Ten amplituner jest zbudowany o hybrydową końcówkę mocy. Na pewno będzie głośniejszy ale czy będzie grał lepiej to już dyskusyjna sprawa.

Proponuję na początek pominąć całkowicie przedwzmacniacz i podłączyć sygnał wejściowy bezpośrednio do końcówki mocy i sprawdzić o ile i co się zmieniło.

Ja używam prostego wzmacniacza na tranzystorach o mocy 25W/kanał i nie ma tego efektu, a basu jest całkowicie wystarczająco bez jakiegokolwiek podbijania.

0
  • #5 02 Sie 2009 23:05
    tosemja35
    Poziom 9  

tacman napisał:

Proponuję na początek pominąć całkowicie przedwzmacniacz i podłączyć sygnał wejściowy bezpośrednio do końcówki mocy i sprawdzić o ile i co się zmieniło.

Jak to zrobić?
    Chyba niepotrzebnie napisałem o tym charczeniu bo zdarza się to jak słucham muzyki raz na 3 m-ce tak na prawdę głośno. Chcę po prostu wzmacniacz, który będzie grał głośniej, audiofilem nie jestem.

0
  • #6 02 Sie 2009 23:13
    tacman
    Poziom 16  

W takim razie szukaj czegoś co ma moc wyjściową na poziomie nie większym niż około 45/50W. Chodzi o to byś nie spalił kolumn zbyt dużą mocą przyłożoną do nich w jednostce czasu.

0
  • #7 02 Sie 2009 23:17
    tosemja35
    Poziom 9  

A jakbym wymienił głośniki niskotonowe na takie ok 200W?

0
  • #8 02 Sie 2009 23:19
    tacman
    Poziom 16  

Myślę, że wymiana głośników może przynieść tylko dwie zmiany:

1. Znaczne pogorszenie jakości dźwięku bowiem kolumna jest zestrojona do tego zestawu głośników co są zainstalowane teraz;
    2. Może dojść do uszkodzenia zwrotnicy głośnikowej przy większej mocy lub nawet do uszkodzenia samej obudowy kolumny ze względu na ciśnienie jakie się wytworzy przy tak dużej mocy.

Lepiej byłoby sprzedać te kolumny i kupić drugie.

0
  • #9 02 Sie 2009 23:21
    tosemja35
    Poziom 9  

Dobra, w takim razie opcham te kolumny, tak jak i wzmacniacz unitry, tylko teraz jakie kolumny dobrać do tego Denona DRA-585RD?

0
  • #10 02 Sie 2009 23:35
    tacman
    Poziom 16  

Kup najpierw ten amplituner. Z tego co pisze w jego instrukcji to ma on 80W/4ohm. Przy 8 będzie około 50-55W. Sprawdź jak będą radzić sobie te kolumny z tym amplitunerem.

Podejrzewam, że zagrają o niebo lepiej niż z tym WS co mam bez przeróbek pod względem jakości.

0
  • #11 03 Sie 2009 11:24
    tosemja35
    Poziom 9  

Mam już tego ampka :D teraz słychać, że głośniki grają - teraz tyle do bloku chyba już wystarczy :)
    Tylko w jednej kolumnie coś nie tak gra jeden głośnik basowy :( pierdzi jak da się dużo basu, ale to słyszałem czasem już na tamtym wzmacniaczu.

Pytanie, gdzie można dostać instrukcję do takiego Denona (DRA-585RD)i ewentualnie pilota?

0