Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie fizyczne sieci - skrętka RJ45 => karta sie

Jacekalex 03 Sie 2009 13:51 1953 5
  • #1 03 Sie 2009 13:51
    Jacekalex
    Poziom 9  

Witam

Dwa tygodnie temu miałem niezbyt wesoły wypadek.

Zaczynała się burza - słysząc pierwszy grzmot natychmiast wyłączyłem komputer i acar'a.

Jakieś pół godziny póżniej słyszę huk taki - ze szyby w oknach dzwonią - piorun uderzył w budynek - w którym ma siedzibę firma - która mi dostarcza internet - trafiło w ich sprzęt.

Następnego dnia - rano włączam komputer - i co widzę - komputer się samoczynnie wyłącza po 10 - 30 sekundach, po czy włącza ponownie, i tak w kółko - żadnego obrazu, dzwięku, ani śladu jakiegoś komunikatu.
    Szok i przerażenie - czy na pewno wyłączyłem acar'a? - Ogólne wrażenie - pewnie poszła płyta, lub któryś z obwodów zasilania ( wyłączyć komputer z tego chocholego tańca można było tylko odłączając zasilanie).
    Wpakowałem komputer w karton - i do serwisu.
    Tam po kilku próbach - okazało się (na szczęście) że to tylko spalona karta sieciowa ( Edimax za 20 zł) - powodowała zwarcie.
    Jednak - jeśli możliwe było zniszczenie karty sieciowej przy wyłączonym komputerze - to czego mógłbym się spodziewać po włączonym - gdybym nie zdążył go wyłączyć?
    Nigdy nie spodziewałem się takiego impulsu z sieci ethernet - która jest umieszczona pod ziemią - i przebiega piwnicami - ale cóż - jak widać - w życiu pewne są tylko śmierć i podatki.

W związku z tym pytanie :

Czy znacie jakieś dobre, sprawdzone i godne polecenia urządzenie - filtrujące sygnał idący w skrętce ethernetowej i wycinające groźne impulsy przepięciowe?

Bo ja znalazłem kilka pozycji produkowanych przez producentów - o których niewiele można w ogóle powiedzieć - o ich produktach nie wspominając.

Możecie coś sensownego polecić na takie "atrakcje pogodowe"?

Dzięki i Pozdrawiam
    :D

0 5
  • #2 03 Sie 2009 14:03
    Darrieus
    Poziom 38  

NetProtector - musi być uziemiony.
    Na cuda nie licz, skrętkę pewnie masz UTP a nie FTP to tym bardziej.

0
  • #3 03 Sie 2009 14:46
    Tommy82
    Poziom 39  

Jeśli już wyłączasz acara to odłącz fizycznie kabel sieciowy od komputera. Jeśli siec jest rozległa jest potencjalnie większe prawdopodobieństwo ze jak gdzieś w okolicy huknie to dostaniesz przez kabel nawet jak huknie po drugiej stronie osiedla może ci ubić.
    Najbezpieczniej odłączyć.

0
  • #4 03 Sie 2009 14:52
    Darrieus
    Poziom 38  

Cytat:
    Najbezpieczniej odłączyć.

A jak nie ma nikogo w domu to wytresować psa/kota żeby odłączał wtyczki ze sprzętu ;) :lol: :boss:
    Nie ma 100% ochrony, ołowiany bunkier pod ziemią...

0
  • #5 03 Sie 2009 16:13
    Jacekalex
    Poziom 9  

Schron atomowy nie będzie potrzebny, nad netprotectorem się zastanawiam, znalazłem też APC oraz axon - porównam je i zobaczę - który lepszy.

Nawiasem mówiąc - kiedyś (dawno temu) widziałem w jednym sklepie bardzo fajny acar - producenta nie pamiętam - który filtrował zasilanie, RJ45 i telefon, dodatkowo miało to cudo automatyczny włącznik ( kiedy z gniazda master komputer zaczynał ssać prąd, listwa automatycznie włączała pozostałe gniazda, bez żadnych durnych przełączników.)

Ale teraz - kiedy pytam w sklepach o takie cacko - widzę tylko głupie miny. :D
    Natomiast w Googlach - dzięki "szlachetnemu" pozycjonowaniu wychodzi chyba tylko marketingowy bełkot.

Pozdrawiam

0
  • #6 03 Sie 2009 18:17
    Darrieus
    Poziom 38  

Polecał bym APC.
    Co do listwy , zrób sobie sam :P garść mikro przekaźników , parę warystorów i masz listwę jak się patrzy :)

0