Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta graficzna na płycie głównej.

IzzyMan! 03 Sie 2009 16:00 16410 0
 • #1
  IzzyMan!
  Poziom 25  
  Płyty główne ze zintegrowaną kartą grafiki to najlepszy sposób na niedrogi i wydajny domowy komputer

  Jednym z głównych komponentów komputera jest karta graficzna. Niestety najtańsze tego typu urządzenie kosztuje ok 100zł i więcej (taka karta nada sie tylko do internetu i do pogrania w pasjansa). Co ciekawe, te pieniądze można w bardzo łatwy sposób zaoszczędzić. Wystarczy składając lub zamawiając komputer, zamontować w nim płytę główną ze zintegrowaną kartą graficzną.

  Na takie rozwiązanie warto sie zdecydować w dwóch wypadkach,
  Po pierwsze. Kiedy nie gramy i nie potrzebujemy zaawansowanej karty graficznej. Wtedy zintegrowany układ w zupełności powinien nam wystarczyć.
  Drugim przypadkiem jest sytuacja gdy przy zakupie nowego peceta nie stać nas na drogą karte graficzną. Zamiast płacić 300-500zł za urządzenie, które nie spełni naszych oczekiwań, lepiej kupić płytę ze zintegrowanym układem graficznym. Do mniej wymagających gier powinna nam starczyć. A gdy po kilku miesiącach odłożymy więcej pieniędzy, w pececie zamontujemy sobie wymarzoną mocną kartę graficzną.

  Tanio i z perspektywą


  Płyty ze zintegrowaną kartą graficzną mają wiele zalet.
  Pierwszą jest cena. W granicach od 250zł wzwyż. Urządzenie nie wiele tylko ustępuje standardowym płytom ATX, które nie mają zintegrowanego ukł. graficznego a kosztują w granicach od 300-500zł.
  Wady
  Pierwszą wadą jest to, że większość płyt ze zintegrowana grafiką jest wykonana w standardzie microATX. Takie urządzenia mają mniejsze rozmiary i ograniczoną liczbę slotów PCI\PCI-E co zmniejsza możliwość rozbudowy płyty(zwykle możemy zamontować tylko 2 karty rozszerzeń)

  Wydajność adekwatna do ceny

  Karty zintegrowane wspierają nowoczesne technologie, takie jak PixelShader. Płyty z kartami graficznymi oferują spore mozliwosci graficzne. Nie zmienia to faktu. ze ich wydajność w grafice jest ograniczona. Możemy zapomnieć o komfortowym graniu przy wysokiej liczbie detali w wymagajace tytuły takie jak Far Cry czy Doom 3. Jednak gdy zrezygnujemy z jakości obrazu, będziemy mogli praktycznie każdą współczesna grę, a liczba klatek na sekundę z pewnością przekroczy wymagane 25.

  Kolejnym problemem są z pewnością wyjścia zintegrowanej karty graficznej. Muszą one być umieszczone na panelu I/O. Oznacza to ze zintegrowany ukł. graficzny oferuje mniej wyjść niż zwykłe karty.

  Na kazdej płycie ze zintegrowaną grafiką spotkamy analogowe złącze D-SUB konieczne do podłączenia monitora CRT oraz tańszych wyświetlaczy LCD. Jednak droższe wyświetlacze umożliwiają podłączenie przez cyfrowe złącze DVI, które oferuje wyższą jakość obrazu. Niestety niewiele płyt ma to złącze do tego grona możemy zaliczyć np: ASUS M2A-VM HDMI zz integrowana karta graficzna ATI Radeon X1250 na pokładzie. Złączę S-Video przez które podłączamy telewizor, spotkamy w wielu płytach dostępnych na rynku. Dzięki temu poprowadzenie kabla do telewizora, aby oglądać film na dużym ekranie, nie będzie stanowiło najmniejszego problemu

  Problemy z pamięcią

  Każda karta graficzna składa sie z GPU czyli procesora oraz kości pamięci. Są w nich przechowywane między innymi tekstury z aplikacji i gier 3D. Zazwyczaj te pamięci są bardzo wydajne, dzięki temu dane między nimi z GPU przesyłane są szybko. Jednak zintegrowane ukł. graficzne nie mają własnej pamięci. Dane wykorzystywane przez GPU są przechowywaniem w pamięci RAM komputera.

  Jest on wolniejszy od tego stosowanego standardowo na kartach graficznych. Zazwyczaj w biosie płyty głównej możemy ustawić, ile megabajtów RAM-u ma być wykorzystywane przez zintegrowaną grafikę. jest to zazwyczaj od 16 do 128 lub 256 MB. Jeżeli lubimy czasem pograć polecam zarezerwowanie dla grafiki 128 MB. Jeśli tylko oglądamy filmy, możemy zmniejszyć tę wartość do 16 lub 32 MB.

  Jest to o tyle ważne, że ta pamięć zostaje wydzielona z pamięci RAM naszego komputera. Oznacza to ze w pececie z 512 MB RAM, z których 128 MB przeznaczamy dla karty graficznej do dyspozycji pozostanie nam jedynie 384 MB dostępnej pamięci. Efektem jest spowolnienie działania komputera.

  Więcej mocy

  Niegdyś zakup płyty ze zintegrowanym ukł. graficznym oznaczał, że urządzenia nie będziemy mogli rozbudować o lepszą kartę graficzną. Obecnie wszystkie dostępne na rynku chipsety obsługują dodatkowy slot PCI-Ex16. Oznacz to, ze gdy zintegrowana karta graficzna. przestanie nam wystarczać, możemy po prostu kupić wydajniejszą kartę graficzną.

  Wybieramy płytę główną.

  Na rynku jest wiele płyt głównych ze zintegrowanym ukł. graficznym. Kupując takie urządzenie musimy rozważyć, jakie parametry są dla nas najważniejsze i na tej podstawie dokonać wyboru. Producent jest zazwyczaj mniej ważny, gdyż liczą sie możliwości.
  Grafika. Zintegrowany ukł. powinien sobie poradzić z obsługą nowych gier. Dobrze będzie, jeżeli procesor jest zgodny z DirectX 0.0c, czyli obsługuje shadery w wersji 3.0.
  Rozbudowa. Taka płyta powinna mieć slot PCI-Express x16. W przeciwnym wypadku rozbudowanie jej o nową kartę graficzną będzie nie możliwe. Obecnie wszystkie nowe płyty mają taki slot, jednak gdy chcemy kupić urządzenie używane zwróćmy na to uwagę.
  Wyjścia. Dobra płyta powinna posiadać analogowe wyjścia monitorowe D-Sub oraz -Video do podłączenia telewizora.
  Możliwości. Wielu producentów oferując tanie płyty upraszcza BIOS, osuwając z niego wiele funkcji (zwłaszcza dotyczących podkręcania).

  Źródło Komputer Świat.
 • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści