Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o opinię na temat pomysłu - fotoradar.

tarnowski 30 Maj 2004 19:28 2417 19
  • #1 30 Maj 2004 19:28
    tarnowski
    Poziom 22  

W kilku miejscach w sieci spotkałem listy sam policyjnych z videoradarami i chciałem spytać kolegów jak widzą możliwość takiej obróbki obrazu z kamery umieszczonej z tyłu samochodu,
    by istniała możliwość identyfikacji nr rejstr z listy i odpowiedniej reakcji
    (Laptop i tak mam ze sobą). Myślę że powinno to działać bez trwałego zapisu i wyświetlania obrazu (w tle, co któraś klatka do schowka, analiza i adekwatna reakcja (Jeżeli neg to wont, jeżeli poz to alarm).
    A ponieważ kształt tablic (prostokąt o danym stosunku boków) i czcionka są znormalizowane więc zdefiniowanie obiektu zainteresowania w kadrze powinno być możliwe (zwłaszcza że przypadkowych obiektów o tej proporcji boków w obrazie nie powinno zdarzyć się zbyt wiele). Może jeszcze jakiś zoom cyfrowy + monochromatyczna kamera o sporej rozdzielczości i wreszcie tyły były by bezpieczniejsze :). Liczę na dyskusję, bo temat analizy obrazu interesuje mnie bardzo,
    nie tylko z w/w powodu :wink:

Pozdrowienia

0 19
  • Napad.pl
  • #2 30 Maj 2004 20:48
    elektryk
    Poziom 42  

Proponuje przejrzeć temat sieci neuronowych, bo one do takich zastosowań się nadają doskonale.

0
  • #4 31 Maj 2004 21:44
    h-doc
    Poziom 27  

Analizę obrazu można przeprowadzać również przy użyciu prostszych technik niż sieci neuronowe (na przrykład analiza obrazu mikroskopowego). W przypadku, gdy systme ma rozpoznawać litery i cyfry sprawa jest jednak dosyć skomplikowana i prawdopodobnie trzeba to będzie zrobić na sieciach.

0
  • #5 01 Cze 2004 17:49
    krzychoo_soft
    Poziom 17  

a może pojedyńczą klatkę potraktować jako tekst do skanowania OCR (rozpoznawanie pisma, to chyba tak jest w skrócie... ale proszę o korektę wrazie gdybym się mylił) i w powstałym "dokumencie" wyszukać jednego z numerów na liście?

to będzie coś podobnego jak wrzucenie na blat skanera kartki, z przelontaną grafiką i tekstem. OCR przerabia to do postaci tekstu i wtedy wystarczy to "przefiltrować" i jest. Oczywiście sposób jest bardzo podatny na przekłamania ;( Ale lepiej wykożystać to niż męczyć się "od podstaw".

pozdrawiam,

0
  • #6 01 Cze 2004 18:12
    devtas
    Poziom 11  

Wydaje mi sie ze koszt calego systemu wielokrotnie przekroczy koszty zwiazane z ewentualnymi karami i mandatami.

0
  • Napad.pl
  • #7 01 Cze 2004 18:44
    tarnowski
    Poziom 22  

krzychoo_soft napisał:
    a może pojedyńczą klatkę potraktować jako tekst do skanowania OCR (rozpoznawanie pisma, to chyba tak jest w skrócie... ale proszę o korektę wrazie gdybym się mylił) i w powstałym "dokumencie" wyszukać jednego z numerów na liście?

to będzie coś podobnego jak wrzucenie na blat skanera kartki, z przelontaną grafiką i tekstem. OCR przerabia to do postaci tekstu i wtedy wystarczy to "przefiltrować" i jest. Oczywiście sposób jest bardzo podatny na przekłamania ;( Ale lepiej wykożystać to niż męczyć się "od podstaw".

pozdrawiam,

Moje założenia są takie:
    - ograniczenie pola widzenia kamery do obszaru gdzie szukany obiekt
    może się znaleźć (szczelina i obiektyw)
    - co około 15 s klatka i jako bitmapa do schowka bez wyświetlania
    - analiza przy pomocy SSN w celu lokalizacji prostokąta o proporcjach
    tablicy rejstr.
    -zoom cyfrowy zlokalizowanego obiektu
    -podział na pola literowe i cyfrowe w/g wzoru tablicy rejstracyjnej
    -analiza w/w pól algorytmem ssn do identyfikacji pisma(ew Twój patent)
    -odwołanie do bazy danych
    -adekwatna reakcja ( po pozytywnej weryfikacji -rejstracja, po
    negatywnej wont.)
    -rejstracja następnej klatki i od nowa.....

Takie są plany,co dam radę zrobić to się okaże :?
    Może są chetni do pomocy???

Pozdrowienia

0
  • #8 01 Cze 2004 18:51
    tarnowski
    Poziom 22  

devtas napisał:
    Wydaje mi się ze koszt calego systemu wielokrotnie przekroczy koszty zwiazane z ewentualnymi karami i mandatami.

Chyba się mylisz,gdzie widzisz te koszty? Muszę dokupić kamerę monochrom(150 pln),a reszta i tak się wozi w samochodzie....

Pozdrowienia

0
  • #9 04 Cze 2004 21:29
    euromatic
    Poziom 21  

wszystko ładnie i pięknie, w praktyce okaże się jednak, że kierowca trochę jeżdzi w prawo i lewo bo tak go koleiny wodzą.
    i kamerka będzie widziała wszystko to co nie trzeba.
    Policjant zaś walnie w płot bo cała jego uwaga będzie skoncentrowana na celowaniu .
    Dodajmy jeszcze zmienne oswietlenie , deszcz, błoto na tablicach,pogięte tablice, refleksy świetlne od słońca, od swiateł pojazdu który ma kamerę i cię namierza,
    Można by było jeszcze cały dzień wymieniać problemy jekie się zaczną.
    Ale życzę powodzenia.

0
  • #10 04 Cze 2004 21:48
    dex
    Poziom 27  

Moze tu cos znajdziesz koles cos tam kombinowal z obrazem ,kumaty jest
    http://www.voltsamps.com/pages/projects/tracking/

Wydaje mi sie ze to moze nic nie da bo zasieg radaru tego co wykrywa predkosc jest wieksza od wideo kamery i koles najpierw zlapie ci predkosc a pozniej cie dogoni i zrobi fotke , zreszta nagrywaja chhyba caly czas na kasete podczas akcji.

Te kamerki maja "maly zasieg" wiec zeby ona dobrze zobaczyla samochod z tylu wydaje mi sie juz bedzie za pozno.Znowu jesli bedzi ejakas z super zoomem optycznym to tzreba ja bedzie "naprowadzac" .

Moze lepiej zrobic detektor tego radaru?

0
  • #11 05 Cze 2004 02:22
    Nemo
    Poziom 31  

tarnowski napisał:

Chyba się mylisz,gdzie widzisz te koszty? Muszę dokupić kamerę monochrom(150 pln),a reszta i tak się wozi w samochodzie....

Masz fantazję... Te koszty - to napisanie programu obsługującego całe urządzenie. Czyli: naprowadzanie kamery (taka za 150 PLN będzie skuteczna na kilka metrów do tyłu) wysokiej rozdzielczości, selekcjonowanie do obróbki obszaru tablicy rejestracyjnej, rozpoznawanie liter, obsługę bazy danych z numerami samochodów oraz moduł decyzyjny. W sumie jest tego trochę. W tym przypadku sprzęt to góra 1/10 sukcesu.
    Pozdrawiam.

0
  • #12 05 Cze 2004 04:53
    tarnowski
    Poziom 22  

Koledzy, spokojnie. Liczyłem na dyskusję. Myślałem że zechcecie na moment włączyć neurony,a tu same posty w stylu smerfa Marudy. Trudno trzeba będzie powalczyć samemu. W dalszym ciągu uważam że więszość problemów jest po stronie dobrego pomysłu na soft, a nie sprzętu. Pierwsze próby już mam za sobą bo inaczej nie zawracał bym sobie tym głowy. Na ok 20 zdjęciach zrobionych z odległosci 25-35 m cyfrakiem,po niezbyt zaawansowanej obróbce w dostępnych programach zwykły fine reader7 ma skuteczność 75%,a to dopiero początek zabawy, bo moduł ICR ma opcję nauki (SSN). Problem traktuję raczej jako wyzwanie na wolną chwilę , a nie w kategoriach że muszę to mieć.....
    Takie systemy już dawno funkcjonują ,tylko nikt się tym specjalnie nie chwali (włóżcie Google) Pamiętajcie proszę że tablica została skonstruowuna tak żeby była WIDOCZNA i trzeba poprostu w obróbce to uwzględnić....

Pozdrowienia

0
  • #13 05 Cze 2004 15:31
    devtas
    Poziom 11  

Koledzy nie chca Cie zniechecac do tworczej pracy tylko chca Ci zaoszczedzic niepotrzebnej pracy i wydatkow :-)

0
  • #14 12 Wrz 2004 09:33
    grabek
    Poziom 11  

witam a jak zrobic aby nie bylo widac numerow na zdieciu foto radaru pozdrawiam

0
  • #15 12 Wrz 2004 14:50
    dex
    Poziom 27  

moze jakis olejek do opalania z filtrem odpowiednim :) ?
    No bo jak masz brudna tablice to za to jest tez mandat.

0
  • #16 12 Wrz 2004 15:32
    elektryk
    Poziom 42  

Przyszło do mnie z dzisiejszym spamem, prosze wziąć pod uwage że to jest reklama i raczej są tak dobrane warunki żeby produkt wypadł jak najlepiej. http://wpwjdix.info/index.php?id=173 na samym dole są linki do filmów z "niby wiarygodnym testem".

0
  • #17 12 Wrz 2004 16:03
    ACULA
    Poziom 34  

A ja mam pytanko co do skuteczności.
    Czy to nie jest troszeczkę dziecinne podejście. Dziecko też ma takie rozumowanie. Ja go nie widzę to mnie nie widzi. Ja go widzę to on mnie na pewno nie widzi.
    To są dwa rzeczywiste samochody. Jeden ma kamerę na środku zderzeka tylnego drugi na lusterku wstecznym i teraz niech ktoś mi wytłumaczy, że jeżeli samochód A widzi B to B nie widzi A. Wg mnie oba widzą się jednocześnie. A w ich kamerze jesteś na 99.99% już w momencie kiedy ich zauważysz ;)

Druga sprawa że jak już to nie jedna kamera. Policja nie pędzi, lecz ściga pędzących. I jeżeli na drodze będą dwa samochody. To nie oni będą wyprzedzać Ciebie ale TY ich. Dlatego jedna kamera z tyłu nic nie daje, bo są dwa przypadki
    a)jadą z tyłu i patrzą jak przejeżdzasz na czerwonym, linie itd
    b)jadą z przodu i czekają aż ich ktoś wyprzedzi,a wtedy jesteś namierzony od pierwszych ujęć.

A co z policjantami jadącymi za Tobą w samochodach bez wideoradaru, nieujętych w spisach??

0
  • #18 04 Lis 2005 19:29
    takaba
    Poziom 19  

Moim zdaniem analiza obrazu to bardzo ciekawa dziedzina nauki i kolega nie powinien się zniechęcać jednak Acula ma rację - dzięki temu madatów nie unikniesz. Bo gdy ty zobaczysz ich oni już będą widzieć ciebie więc nawet jak nagle zwolnisz, to już na póżno.

0
  • #20 12 Lis 2005 09:13
    tarnowski
    Poziom 22  

Dzięki :)

Darek

0