Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie odnośnie UL1958 59 / SAS580 590

03 Sie 2009 19:15 4602 8
 • Poziom 24  
  Witam, oto nota aplikacyjna tych układów:
  Pytanie odnośnie UL1958 59 / SAS580 590

  Pytanie brzmi: czy kondensator zaznaczony na czerwono ustala który segment jest wybrany zaraz po włączeniu zasilania? Pytam gdyż potrzebuję zmienić pierwszy segment zapalany po włączeniu zasilania bardzo uprościłoby mi to płytkę, a pomyślałem że dzieje się tak gdyż ten kondensator ma większą pojemność.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  Tak, takie jest właśnie zadanie tego kondensatora o większej pojemności.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 24  
  Wielkie dzięki, temat do zamknięcia.
 • Poziom 24  
  Hmm, właściwie, to wpadłem na pomysł jeszcze jednej modyfikacji, a mianowicie czy zamiast dla każdej diody osobnego rezystora mógłbym dać jeden wspólny? i tak przecież świeci tylko jedna na raz.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Hmm, jeśli wyjścia sterujące LED-ami są typu otwarty kolektor (a tak chyba jest) to można tak (teoretycznie :D ) zrobić. W przypadku wyjść innego typu dioda świecąca (zatkana) może ulec przebiciu. Jeśli chcesz zaryzykować - możesz sprawdzić :D .
  Pozdrawiam.
 • Spec od Falowników
  Ja 25 lat temu gryzłem temat SAS580/590 i ZTCP trudno coś tam zmienić, ale zrobiłem przełącznik cykliczny z samego slave'a (590) w ten sposób, że dawałem większy kondensator z tych w czerwonym kółku i włączenie zasilania musiało być bardzo stromym zboczem (tyrystorem z dwóch tranzystorów). Wtedy zaskakiwała jedna sekcja i wejściem przełączania cyklicznego mogłem przełączać 1>2>3>4>1>2 itd. Jeśli zbocze było łagodne (kondensatory na zasilaniu) - żadna sekcja nie zaskoczy na starcie i cykliczny przełącznik też już niczego nie załączy.
 • Poziom 24  
  A jeśli dam większy kondensator na którymś z wejść 590-tki, (nie zmieniając schematu czyli z dwoma układami i normalnym zasilaniem z dużym kondensatorem) to ono będzie załączane jako pierwsze?

  Dodano po 4 [minuty]:

  Co do opornika współnego to chyba nie przejdzie - to mi nie wygląda na OK:
  Pytanie odnośnie UL1958 59 / SAS580 590
 • Spec od Falowników
  Może być problem - pierwszy człon SAS580 ma inną budowę wewnętrzną - przerzutnik statyczny z symbolem histerezy od zasilania, a nie z innego członu.
  Prawdopodobnie jeśli się włączy zasilanie przy naciśniętym sensorze, to ten segment włączy się jako pierwszy. Taki nacisk można symulować kondensatorem, ale przy pojemności rzędu 470nF to pewnie będzie opóźniona reakcja tego jednego segmentu, a znów przy 4,7nF może nie być żadnego efektu - zależy, ile trwa impuls z tego przerzutnika startowego. W PDFie piszą, że sam 590 bez 580 funkcjonować nie może. :D
  Co do diod - to nie widzę problemu, może być wspólny rezystor z napięcia 30V albo z dowolnego niższego. To jest symbol klucza elektronicznego (w tym przypadku będzie nim tranzystor bipolarny).
 • Poziom 24  
  Ok dzięki za wyjaśnienie z opornikiem. A co do załączania to ja nie chce używać samego 590, aplikacja będzie taka jak w 1 poście tylko chciałbym żeby jako pierwszy zapalał się któryś z segmentów 590 i nie wiem czy podmianka kondensatorów pomoże.. W PDFie pisze że 590 (właściwie UL-używam katalogu CEMI) nie posiada jedynie wejścia licznika kołowego cokolwiek to jest..
  -----------------------------------------------------------------------
  Witam po sporej przerwie, problem został inaczej rozwiązany a mianowicie na kontaktron nawinąłem cewkę i przez nią ładowany jest kondensator. Gdy włączam zasilanie kontaktron symuluje zestyk włącznika dopóki kondensator się nie naładuje. Mam nadzieję że komuś się przyda ;)

  Pozdrawiam