Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy to lampa oscyloskopowa ?

ertes232 03 Sie 2009 20:11 3699 10
 • #2 03 Sie 2009 20:16
  volt1
  Poziom 25  

  To raczej na pewno lampa oscyloskopowa

 • #3 03 Sie 2009 20:17
  Stary1952
  Poziom 33  

  Dziwna to fakt , ale wygląda na lampę od oscyloskopu lub podobnego urządzenia . :?:

 • #4 03 Sie 2009 20:35
  MCB
  Poziom 27  

  To nie jest typowa lampa oscyloskopowa, ponieważ nie posiada elektrostatycznego układu odchylania.
  Lampy tego typu do pracy potrzebują cewek odchylających, podobnie jak w każdym monitorze CRT.
  Stosowano je jako ekrany urządzeń radiolokacyjnych. Dziś to już bardzo archaiczne urządzenia, no chyba że w polskiej armii ;)

  pozdrawiam

 • #7 04 Sie 2009 10:23
  cirrostrato
  Poziom 36  

  Jeśli ci nie przeszkadza długość lampy(ok. 0,5m lub lepiej) to z ekranem do 13cm kupisz taniutko,większa to problem(nie finansowy).

 • #9 05 Sie 2009 08:12
  noe1
  Poziom 21  

  To jest kineskop. Lampy oscyloskopowe nie mogą mieć "uskoku" na szyjce służącego do zamontowania cewek odchylajacych. W lampach oscyloskopowych odchylanie strumienia elektronów odbywa się elektrostatycznie i dlatego budowa ich jest w postaci stożka ściętego lub graniastosłupa ściętego przy wyprowadzeniach końcówek. A swoja droga może to być ciekawy eksponat dla szkól lub muzeum.

 • #10 21 Sie 2009 09:58
  Tomek Janiszewski
  Poziom 29  

  noe1 napisał:
  To jest kineskop.
  To jest lampa radaroskopowa. W starszych rozwiązaniach stosowano oryginalne rozwiązanie elektromagnetycznego odchylania: zamiast znanych z OTV cewek odchylania poziomego i pionowego (tu identycznych i zasilanych napięciem piłoksztaltnym modulowanym sinusoidalnie oraz cosinusoidalnie) stosowano tylko cewki odchylania promieniowego, obracające się ruchem jednostajnym wokół szyjki. Ponadto, tak jak i w telewizorach sterowano katodę lampy sygnałem "wizyjnym", zawierającym odebrane echa.

  Pozdrawiam
  Tomek Janiszewski

 • #11 04 Wrz 2017 10:40
  Szir101
  Poziom 1  

  Problem z identyfikacją omawianej lampy rozwiązuje spojrzenie na ogólne zasady znakowania radzieskich (rosyjskich) lamp elektronopromieniowych. W tych zasadach można wyczytać, że oznaczenia:
  (XX) LO (YY) - lampa oscyloskopowa lub odbiorcza telewizyjna o odchylaniu elektrostatycznym.
  (XX) LM (YY) - lampa oscyloskopowa o odchylaniu magnetycznym (cewkami)
  (XX) LK (YY) - kineskop o odchylaniu magnetycznym.
  gdzie XX to jednocyfrowa lub dwucyfrowa liczba podajaca średnicę czynną ekranu (średnica luminoforu a nie szkła) lub przekątną luminoforu prostykątnego ekranu.
  gdzie YY to jednocyfrowa lub dwycyfrowa liczba umożliwiająca odróżnienie typu lampy elektronopromieniowej (konkrety i szczegóły do wyśledzenia przez wytrwałych).
  Po symbolu liczbowym YY może być dodana litera oznaczajaca kolor świecenia ekranu, np B świecenie białe, W świecienie zielone, I świecenie niebieskie
  Przykłady:
  - 8LO29 to lampa oscyloskopowa o średnicy czynnej ekranu 8 cm, typ 29 (najczęściej znany tylko producentowi)
  - 11LO3W to lampa oscyloskopowa o przekątnej czynnego ekranu 11 cm, liczba 3 - tu można przypuszczać: 3 to maksymalne napięcie w kV jakie panuje na skrajnych elektrodach), W - świecenie zielone
  - 18LM35W to lampa oscyloskopowa o odchylaniu magnetycznym, średnica ekranu 18 cm, białe świecenie, wykonanie specjalnie dla stacji radiolokacyjnych, długi okres poświaty.
  Niekiedy zdarzają sie pomyłki odchylania z ogniskowaniem. W symbolice lamp oscyloskopowych i kineskopowych nie podaje sie sposobu ogniskowania a jedynie odchylanie. Kineskopy wykonywane są z odchylaniem magnetycznym poza nielicznymi wyjątkami jak 18LO40B. Końcowa litera B występuje zawsze przy kineskopach gdyż ich swiecenia z załozenia musi być białe.
  Więcej informacji w trzecim wydaniu książki majacej obecnie dokładnie 50 lat - Podstawy elektroniki autorstwa I. P Żerbecowa.
  Pozdrawiam
  Szir101

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME