Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulacja napięcia 9-6V

karambolis 04 Sie 2009 10:40 2349 8
  • #1 04 Sie 2009 10:40
    karambolis
    Poziom 9  

Witam.

Chciałbym zrobić prosty regulator obrotów do silnika prądu stałego bazując na schemacie z magazynu Chip. Niestety nie mam pojęcia jak działa LM317T, więc nie wiem jak przerobić układ, aby po podłączeniu do napięcia 9V na wyjściu otrzymywać napięcia z zakresu 9-6V. Proszę o wskazówki.

Moja wiedza z elektroniki jest znikoma - wiem co to rezystor, dioda, tranzystor, ale np. już nie rozumiem dlaczego potencjometr ma 3 nóżki, a nie 2 (wydawało by się, że starczy tylko + i - jak w zwykłym rezystorze). Jeśli ktoś czuje się na siłach, aby wytłumaczyć mi zasadę działania powyższego układu, tak abym sam mógł go zmodyfikować, będę niezmiernie wdzięczny.

Z góry dziękuję za pomoc.

EDIT: Zapoznałem się z dokumentem http://www.national.com/ds/LM/LM117.pdf, który rozwiał część wątpliwości. Na stronie 10 (po lewej, na górze) jest układ bardzo podobny do "mojego". Pojawiły się następujące wątpliwości:

Funkcją LM317 jest stabilizacja napięcia. Co to tak na prawdę znaczy?
    Po co są te wszystkie diody i kondensatory?
    Czym się różni kondensator z wygiętą okładką (oznaczenie na schemacie) od tego z równoległymi?
    Czy wzór na napięcie wyjściowe podany pod spodem odnosi się także do "mojego" układu?
    Jaka jest różnica między zastosowaniem LM317 jak u mnie i LM117 jak w pdfie?

0 8
  • #2 04 Sie 2009 11:26
    fuutro
    Poziom 43  

Już chyba był podobny temat, prawda?
    "+" i "-" rezystora to bzdura - to element nie posiadający polaryzacji jak kondensator elektrolityczny (wspominałeś o odgiętej okładce - to minus) lub dioda. Kondensator z równoległymi okładkami jak to nazwałeś to kondensator, który nie ma określonej polaryzacji - jeden problem przy montażu mniej.
    http://www.edw.com.pl/ea/ - zapoznaj się z części przynajmniej dla początkujących.
    Różnice między LM117 a LM317 masz wymienione na stronie 5 swojej karty.

Stabilizacja napięcia - utrzymanie stałego (w praktyce (ale to na razie pomińmy) jak najbardziej stałego, w granicach pewnej tolerancji) poziomu napięcia na wyjściu układu regulującego napięcie niezależnie od poziomu czy wahania obciążenia (zmiana poboru prądu przez zasilany układ).

0
  • #3 04 Sie 2009 11:57
    karambolis
    Poziom 9  

To ten sam temat, wyciągnięty z kosza za założenie w złym dziale ;)

Powoli zaczynam to wszystko rozumieć.

W podanym wyżej pdfie na stronie 9 w rozdziale "LOAD REGULATION" znajduje się schemat identyczny do "mojego" z tą różnicą, że znajduje się tam rezystor RS. Nigdzie nie mogę się doczytać jak dobrać jego wartość.

Czy dobrze rozumiem, że we wzorze
    $$V_{OUT} = 1.25V(1+\frac{R2}{R1}) + I_{ADJ}R2 $$

$$I_{ADJ}$$ oznacza natężenie prądu wychodzącego z węzła łączącego R2 R1 i ADJ?

0
  • #4 04 Sie 2009 12:03
    fuutro
    Poziom 43  

Iadj to prąd wpływający do wejścia ADJ.

0
  • #5 04 Sie 2009 14:55
    karambolis
    Poziom 9  

Jedno mi nie daje spokoju. Wydaje mi się trochę dziwne, że ten wzór na Vout nie zależy od napięcia Vin. Nie ma znaczenia jakie napięcie dam na wejście?

0
  • #6 04 Sie 2009 14:59
    fuutro
    Poziom 43  

Poniekąd nie ma znaczenia. Poniekąd, gdyż Uwe>=Uwy+Udo oraz Uwe zawiera się w granicach określonych w karcie, czyli ok 4,5.....35(40)V.

0
  • #7 04 Sie 2009 15:04
    karambolis
    Poziom 9  

Co to jest Udo? Reference Voltage?

0
  • #8 04 Sie 2009 15:09
    Marvinn8686
    Poziom 20  

Napięcie wejściowe powinno być wyższe od maksymalnego ustawianego napięcia wyjściowego (dla LM317 o jakieś 2V).

0
  • #9 04 Sie 2009 15:24
    fuutro
    Poziom 43  

Udo (drop out) to napięcie między wejściem a wyjściem.

0
  Szukaj w 5mln produktów