Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LCD Samsung SyncMaster 173P nie załącza się, dioda świeci

04 Sie 2009 15:06 6838 12
  • Poziom 25  
    Witam!
    Mam problem z Monitorem LCD. Ekran kompletnie ciemny, nie załącza się po uruchomieniu komputera (ani DVI, ani VGA).
    Zasilacz 14,0 V (3A), napięcie na zasilaczu 14,21V bez obciążenia. Świeci i gaśnie dioda po dotknięciu włącznika i słychać piknięcie - wiec jakby wszystko OK. Nie znalazłem opisu uszkodzenia tego monitora w necie, były inne modele z takimi samymi objawami, lecz brak informacji co jest uszkodzone i czy warto naprawiać, dlatego wiec pytanie do Was czy ktoś może spotkał się z tego typu monitorami i takimi uszkodzeniami?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 25  
    Nie widać żadnego obrazu, ekran kompletnie ciemny. Monitor załączałem w nocy, brak jakiejkolwiek reakcji, nic się nie podświetla.
  • Poziom 35  
    A próbowałeś na innym zasilaczu? Może Twój nie wydala prądowo.
  • Poziom 25  
    Podmieniłem inny zasilacz i żadnych zmian.
    Prąd w stand-by wynosi 0,02 A, prąd na po złączeniu, kiedy zapala się niebieska dioda 0,41 A
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 25  
    Podpinałem do innego komputera. Wymieniłem nawet w kompie karte grafiki i żadnych zmian, monitor nie załącza się.
  • Poziom 14  
    Uszkodzona płyta cyfrowa na 100%
  • Poziom 34  
    Cześć.
    A może warto wymienić na początek elektrolity w monitorze.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    pracuje w serv.samsunga i dlamnie to zasilacz po ang. jest to backlight poszla plyta zasilacza na 1000%

Dodano po 1 [godziny] 17 [minuty]:

masz schema
    Załączniki:
  • Poziom 25  
    Dzięki Wielkie !!!
    Sprawdzę w wolnej chwili, ale to może potrwać... Dam znać jakie efekty :D
  • Poziom 25  
    Płytę sprawdziłem i tak naprawdę to wszyscy stawiają na uszkodzoną płytę zasilacza, a płyta zasilacza to ta sama płyta co płyta główna monitora (z procesorem). Różnie nazywane, ale chodzi o ta samą płytę. Zasilanie na płycie sprawdziłem i wszystkie napięcia są OK (dzięki za schemat). Nadal szukam płyty z jakiegoś uszkodzonego innego monitora na podmiankę.

Jeżeli chodzi o uszkodzenie to stawiam na procesor MST9131e, zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, dlaczego nie zapalają się świetlówki. Ciągle uważam, że uszkodzenie nastąpiło w momencie przełączenia monitora do innego komputera, na którym ustawiona była wyższa rozdzielczość niż obsługuje ten monitor. Niestety nie widziałem momentu w którym monitor się wyłączył.

Mam jeszcze jedna prośbę o schemat płyty inwertera. Inwerter sterowany jest dwoma wyjściami ze scalaka NT68F63L tj. BL_EN i ADJ_BL oraz jednym wyjściem z MST9131e nazwanym VSYNC_OUT. Przypuszczam, że za zapalenie świetlówek raczej odpowiedzialny jest NT68F63L, ale to tylko przypuszczenie, bo to pierwszy LCD którego próbuje naprawić.

... czekam więc na schemat inwertera. Z góry dziękuje

Elektrolitów nie wymieniałem, liczę raczej na zdobycie innej płyty. Wszystkie wartości kondensatorów są OK, wiec raczej będą dobre. Nie mam nowych na podmiankę, musiałbym kupować. Chyba że uważacie że warto spróbować ???
  • Poziom 10  
    WItam jesli chodzi o uszkodzenie to 99% wiem co to .
    Sprawdz trafo koncowe jest jedno albo dwa niepamietam dokladnie le to to za ktorym podlaczone jest zasilanie na panel powinno byc dwa konektory u dolu i dwa u gory
    Byc moze ze mam czesci do tego zasilacza ?:D

Dodano po 3 [minuty]:

Jutro z pracy wysle ci wszystkie schemy do tego modelu ale podj email to wysle ci linka i haslo do portalu servisowego firmy samsung