Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Philips A-12000 uszkodzony - jak naprawić

04 Sie 2009 21:28 5764 14
 • Poziom 14  
  Witam,

  Wzmacniacz jak w tytule (pełna nazwa to Philips "hi fi sound project A-12000", sygnowany też marką "loewe"), po włączeniu świeci podświetlenie wskaźników, ale nie słychać załączenia przekaźników (chyba końcówki mocy), w głośnikach zupełna cisza, żadnych szumów itp., sprawdziłem miernikiem napięcia na dwóch dużych kondensatorach (każdy 8000uF/55V) i było po 46,5V.Nie widać żadnych przegrzanych czy spalonych elementów, żadnych zimnych lutów, wymieniłem jedynie uszkodzony mechanicznie potencjometr balansu 2x100kohm na nowy i nadal stan taki jak jest.Bezpieczniki dobre (te szklane), oryginalne jeszcze.Wkrótce postaram sie zrobić zdjęcia, proszę o sugestie gdzie szukać usterki, bo to wspaniały wzmacniacz z 1977roku, jeszcze na "kapslach"...
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 11  
  A w jaki sposób doszło do awarii?
 • Poziom 14  
  Przyczyny usterki nie znam, ale po wgłębnych oględzinach widać uszkodzenie końcówki mocy (lewa płytka wpinana za pomocą złącz - lewy albo prawy kanał - na zdjęciu z trzema płytkami i sama też), uszkodzone duże 5-co watowe rezystory 0.47 ohm. Zastanawiają mnie elementy na środkowej płytce a szczególnie dwa białe rezystory o oznaczeniu : 1/4W - 150ohmJ micron 89 - a maja fizyczną wielkość zwykłego rezystora.Na razie jestem w trakcie wymiany zlokalizowanych uszkodzonych elementów, czy tranzystory mocy tez mogą być uszkodzone?(tzw.kapsle)?Byłbym wdzięczny za schemat itp., może ktoś posiada?

  Oto zdjęcia wzmacniacza:
 • Poziom 11  
  Właśnie końcówki mogą być jednym z winowajców. Z tego co widzę to scenariusz mógł być taki: ktoś bawił się przy sprzęcie i albo zarobił zwarcie na wyjściu lub chciał wycisnąć ile fabryka dała, pewnie mając przy tym złe kolumny. Mogły przy tym przekręcić się tranzystory mocy (chociaż niekoniecznie), a pewnie rezystory sterujące tranzystorami (jak się domyślam takie mają zadanie, ale- brak schematu...) nie wytrzymały obciążenia. Ale to tylko przypuszczenia. W każdym razie sprawdź końcówki na omomierzu, a przy włączaniu w szereg z siecią włącz żarówkę 60W. Potencjometr mocy ustawiony na minimum, jeżeli masz do wyboru kolumny, które mają różną impedancję, a będą pasować do wzmacniacza, to wybierz te, które mają większą impedancję (wtedy sprzęt może więcej wytrzymać, gdy coś jeszcze będzie uszkodzone).
 • Poziom 14  
  Zanim przeczytałem powyższy post wymieniłem już 4x rezystory 0.47ohm/5W, małe tranzystorki w końcówce mocy i rezystory(te spalone), ustawiłem przełącznik par głośników na "Off", potencjometr głośności na minimum i włączyłem do sieci co spowodowało tym razem spalenie ogólnego bezpiecznika (2A/250V).Wcześniej żaden bezpiecznik nie przepalał się, a i wszystkie z bezpieczników były z tej samej "serii" czyli tak samo wyglądające (nadruk itp.)Po tym fakcie zmierzyłem oporność między masą a wyjściami(sygnał) na głośniki - wyniosła dla każdego kanału po 12,92 kohm.
  Jak sprawdzić końcówki na omomierzu?
  Zastanawia mnie też układ "kapsli" - zwykle jest to jakoś uporządkowane(np. parami jeden rodzaj tranzystorów, później para innych) - tu panuje jakiś nieład.Rozumiem, że żarówkę podpina sie zamiast bezpiecznika?

  Drogi Kolego, W trosce o dalsze losy tego sprzętu proszę Cię; Oddaj go we właściwe ręce. Brak jakichkolwiek podstaw teoretycznych (wiedzy) ze strony Kolegi skazuje dalsze działania przy tym wzmacniaczu na niepowodzenie grożące dalszymi uszkodzeniami.
  Kolejność jest taka : NAJPIERW trzeba wiedzieć jak zrobić, a PÓŹNIEJ robić.
  (dj-MatyAS)


  Dodano po 4 [godziny] 21 [minuty]:

  Niestety nie mam środków na oddanie sprzętu do serwisu ani znajomego który by mi sprzęt naprawił(chyba że znajdzie się hobbysta elektronik który by sie tym zajął z Poznania - bardzo chętnie), a myślę po to wątek został przeniesiony do "początkujący piaskownica" żeby ktoś może pomógł naprawić wzmacniacz, w tym dziale bardziej "łopatologicznie", krok po kroku..
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 25  
  Krok I
  Proszę sprawdzić czy sprawne są tranzystory 2SB681 i 2SD551 i czy ich obudowy nie mają zwarcia do radiatora. Proszę nie pytać jak to zrobić, a raczej poszukać wiedzy na elektrodzie.
 • Poziom 14  
  Jestem w trakcie sprawdzania tranzystorów (dla pewności wylutowuję je) ,
  co do zwarcia obudowy tranzystorów z radiatorem - mają je wszystkie...
  (są cieniutkie plexi oddzielające je od radiatora - bez ubytków, całe)

  ...tranzystory sprawdzone - po jednej sztuce 2SB681 i 2SD551 są uszkodzone.
 • Poziom 25  
  Ponieważ tranzystory wyżej wymienione są trudno dostępne i dość drogie, proponuję Koledze zastąpić je parą2SB817/2SD1047. Mają one inną obudowę, ale da się je założyć w miejsce tamtych.
  Skoro są zwarcia do radiatora, trzeba zastosować nowe podkładki i smar silikonowy. Zwarć w żadnym wypadku nie może być!
 • Poziom 14  
  Aktualnie wszystkie 4 tranzystory mam wylutowane , ale każda ze śrub mocujących tranzystor do radiatora ma zwarcie, choć w otworach śruby nie dotykają radiatora...Nie wynika to z konstrukcji wzmacniacza?
 • Poziom 25  
  Kolego, co nas interesują śruby? Obudowy tranzystorów nie mogą mieć zwarcia, ponieważ są połączone z kolektorami i tak należy postępować aby go nie było.
  Powinny być tam tulejki izolujące.
 • Poziom 14  
  Czy zamiast 2SD551 może być 2N3773?
  2SB681 będę miał.

  Z tym zwarciem obudów tranzystorów z radiatorem to dziwna sprawa - kolega ma prawie bliźniaczy model wzmacniacza (różni sie tylko mocą ), też tak samo na jednym identycznym radiatorze 4 tranzystory w obudowie TO-3(C1051),wzmacniacz całkowicie sprawny - nie ruszany, a zwarcia obudów tranzystorów z radiatorem są na wszystkich...?8-O
  (Dla pewności poprawności sprawdzania zwarć - na funkcji"dioda" w mierniku cyfrowym dotykam jedna sondą obudowy tranzystora, drugą radiatora w niepomalowanym miejscu).
 • Poziom 25  
  NIE MOŻE być żadnych zwarć! Miernik pokazuje zwarcie ponieważ włączasz go równolegle z kondensatorem filtru głownego - nim ten się naładuje do napięcia pomiarowego będzie piszczał. Przytrzymaj miernik kilka sekund, a zobaczysz że zwarcie się "skończy".
  Nie wiem czy z 2N3773 będzie prawidłowo pracować.
  Trzeba spróbować. Ale do takich kombinacji z dobieraniem tranzystorów "nie od pary" to trzeba mieć pewna praktykę.
  Czujesz się na siłach?
 • Poziom 14  
  Ok., dziękuję za wyjaśnienie poszukam zalecanych zamienników.
 • Poziom 9  
  Również mam problem z tym wzmacniaczem ale podejrzewam ze te tranzystorki 2N3773 niespecjalnie współpracuja z 2SB681 ponieważ założyłem i niestety o ile przekaźnik się załącza to sam wzmacniacz nie gra jak powinien pomimo tego że wyczyściłem potencjometry i sprawdziłem rezystorki....