Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podtrzymanie zasilania (15V) przez kilka sekund

niezabitowski 04 Sie 2009 22:46 3650 9
  • #1 04 Sie 2009 22:46
    niezabitowski
    Poziom 9  

Witam
    szukałem na forum ale nie trafiłem na nic co by mnie zadowoliło, dlatego też zakładam nowy wątek.

Mam problem z tym, jak "podtrzymać:" zasilanie na zamek elektromagnetyczny przez kilka sekund po naciśnięciu zwykłego przycisku dzwonkowego. Jedyny pomysł jaki przychodzi mi do głowy to zbudowanie "mini domofonu" lecz to jest zbyt trudne jak dla mnie, może jakiś kondensator między przycisk a zamek?

Całość ma wyglądać tak:
    + z zasilacza -> przycisk->"podtrzymywacz"->zamek elektromagnetyczny -> masa w zasilaczu
    Bardzo proszę o pomoc
    Pozdrawiam

0 9
  • #2 04 Sie 2009 22:52
    qwerty67
    Poziom 24  

Kondensator i rezystor , wartości dobrać tak aby się dostatecznie długo rozładowywał a do tego tranzystor lub przekaźnik do sterowania sygnałem do elektromagnesu.

0
  • #3 04 Sie 2009 23:58
    elektro1
    Poziom 10  

Daj niewielki przekaźnik podłącz do jego cewki równolegle kondensator,dobierz pojemność kondensatora do oporu cewki i żądanego czasu podtrzymania,to najłatwiejszy sposób.

0
  • #5 05 Sie 2009 21:08
    niezabitowski
    Poziom 9  

Widziałem ten temat ale tamta konstrukcja jest zbyt skomplikowana jak dla mnie i ma wiele niepotrzebnych mi "bajerów" typu sterowanie potencjometrem. Otwieranie drzwiczek w kurniku też pasuje tu tylko trochę.

Jak dobrać pojemność kondensatora do oporu cewki i żądanego czasu otwarcia? Metodą prób i błędów ?

0
  • #6 05 Sie 2009 21:21
    qwerty67
    Poziom 24  

No najlepiej, ewentualnie możesz jeszcze dodać do cewki rezystor aby spowolnić czas rozładowywania.

0
  • Pomocny post
    #7 05 Sie 2009 21:56
    Marian B
    Poziom 34  

Może być takie coś:
    Podtrzymanie zasilania (15V) przez kilka sekund
    Jeżeli zamiast "odbiornika " ma być uzwojenie przekażnika lub elektromagnesu, trzeba dodać równoleglą diodę tłumiącą przepięcie na uzwojeniu w chwili wyłączenia prądu.
    Krótkie naciśnięcie przycisku powoduje naładowanie się kondensatora, i przewodzenie tranzystora aż do chwili gdy kondensator nie rozładuje się przez rezystor R. Czas przewodzenia dobiera się przez zmianę R i C.
    Przykładowe wartości:
    R=3M, C=2µ, czas włączenia około 10 sekund

0
  • #8 05 Sie 2009 21:58
    qwerty67
    Poziom 24  

I to na tyle nie ma co kombinować.

0
  • #9 26 Sie 2009 22:13
    niezabitowski
    Poziom 9  

Witam i dziękuję za poprzednie odpowiedzi!
    Niestety dopiero teraz mam czas na doprowadzenie tego do końca.
    Okazało się, że zasilacz daje napięcie 18V DC - czy wartości R i C się nie zmieniają?
    Gdzie mam dodać diodę Zenera? Równolegle z kondensatorem i rezystorem?
    Mam jeszcze banalne pytanie dot. wartości R - 3M to 3 Omy?
    Pozdrawiam

0