Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż układów elektronicznych- skąd wziąć płytki drukowane

23 Gru 2002 16:39 25498 46
  • Poziom 13  
    Skad wziasc plytki jezeli zalozmy mam jakis schemat i musze go zrealizowac? Potrzebuje plytki i teraz zasadnicze pytanie skad ja wziasc/jak zrobic?
    Pozdrofka

Tytuł postu zmieniono

3molo
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 43  
    płytki laminatu kupisz w każdym elektroniku, niekiedy w sklepach zbierane sa odpady w postaci resztek płytek. W necie jest masa stron internetowych o tym problemie. Musisz mieć wiertarke flamaster ewentualnie lakier do paznokci coś do odtłuszczani falii miedzianej (denaturat mydło soda żrąca )

i chlorek zelaza do wytrawiania ścieżek... metody wytrawiania płytek są rózne można by encyklopedie stworzyć ja nawet dłutem (rzeźbiłem ścieżki)
  • Poziom 15  
    Temat trawienia płytek przeróżnymi metodami pojawiał się już na forum wielokrotnie. Jak pisze kolega Tremolo, należy kupić płytkę zalaminowaną miedzią, w zależności od potrzeb jedno- lub dwustronnie, a następnie trawić.

Metody znajdziesz używając funkcji szukaj.
  • Poziom 21  
    proponuje qpic laminat na allegro - jest tam gosci ktory za 15 zloty da Ci tyle plytek co u mnie w skelpie 40 zeta kosztuje (nie wiem skad oni wzieli te ceny ! - plytka o wielkosci A5 kosztuje 8 zeta !! )
  • Poziom 43  
    proste schematy możesz zrealizować na płytkach uniwersalnych z dziurkami zazwyczaj wystarczy wlutowac elementy połaczyć kabelkami i tyle...
  • Poziom 27  
    qde elektryk ale to bedzie w euro na plytka amatorska kieszen niebardzo
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Na początek możesz zepsuć parę tranzystorków "na pajęczynkę" -łączysz drucikami nóżka do nóżki...
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 42  
    krzysiek ale tam jest napisane że do końca marca za friko robią !!!
  • Poziom 27  
    qde elektryk za darmo? podaj adres kolegi podaj swoje dane itd niebardzo za darmo zadzwon pod 0800 zarejstruj sie itd niema nic za friko to nie PCK
  • Poziom 42  
    jakie 0800 (chyba miało byc 0700) mozna aktywowac mailem
    o danych kolegi tam nic nie ma, a co do twoich to jak mają do ciebie zrobioną płytke wysłać mailem czym telekinetycznie?
    BTW Dlatego chciałbym zeby ktoś to sprawdził wczesniej.
  • Poziom 27  
    :arrow: czyli podsumowujac robia za darmo? :D elektryk bez jaj
  • Poziom 27  
    tak umiem i poprawiam gosc zamawia to fakt telefon jest za free a co z przesylka? min 6 euro?moze wiecej pewnie wiecej ale dla amatora z polski 6 euro to nic :lol:
  • Poziom 42  
    w sumie masz racje tam jest:
    Free PCB offer applies to ALL new customers but Free Shipping & Handling applies to U.S. shipments only
    ale nie podaja nigdzie ile to może kosztować :(
    Nadal poszukiwany beta-tester
  • Poziom 27  
    but Free Shipping & Handling applies to U.S. shipments only hihihihi mieszkam tu i tam ale hihi nie w USA hihi
  • Poziom 43  
    fachman napisał:
    Na początek możesz zepsuć parę tranzystorków "na pajęczynkę" -łączysz drucikami nóżka do nóżki...

to jest znakomita szybka metoda :)) zawsze mi coś takiego działa .. nie trzeba lutować okrętki mają lepsze własności przewodnicze niż luty cynowe ... a najlepiej pokryć cyną ... a jeszcze jepiej srebrem. Wysokie częstotliwości lubia chodzic po wierzchu przewodu elektrycznego...więc srebro rulez :)

ale drogie.

Wszystkie wzmacniacze i generatory zawsze mi działały na drucikach i to bardzo dobrze...

a co do wolontariatu PCK: to kto wybił oczy Jurandowi ze Spychowa własnie PCK
  • Poziom 14  
    SCIG i co Ty na wypowiedzi kolegów, Twoja ciekawość zastała zaspokojona czy raczej nie :). Jeśli nie to daj znać na forum i wskaż jaka metoda Cie interesuje (podstawowa- pisaczek i ekierka, czy coś bardziej wyrafinowanego- positiv i folia).

POZDRAWIAM :multi:
    patryk
  • Poziom 42  
    Jeszcze jest metoda srednio-trudna folia termo transferowa jak chcesz szczegóły użycia (wg instrukcji wychodzi niedokładnie) to przeszukaj elektroda ktoś już o tym pisał.
  • Poziom 15  
    kolego scig wiele porad na temat tworzenia płytek znajduje się tutaj.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic6402.html
    Dodam, że jeśli toner nie przechodzi odrazu, płytkę należy oczyścić i spróbowac ponownie, tylko że po (niepełnym) wystygnięciu płytki (z dociskiem) należy powtórzyć operację prasowania jeszcze ( dla pewności) dwukrotnie i robić tak już zawsze
  • Poziom 13  
    Dziekuje bardzo za wszystkie odpowiedzi naprawde bardzo mi pomogliscie teraz moge probowac juz sie w to bawic, chyba na poczatek zaczne wlasnie metoda pajeczynki tworzyc :)
    Pozdrofka for all
  • Poziom 36  
    Ja to robię tak: drukuje wzór płytki drukowanej w skali 1:1, biorę laminat, wycinam odpowiednio duży prostokąt, przykładam wzór płytki do laminatu i robię cyrklem punkciki potem wiercę w tych punktach dziury, potem całość lekko szlifuję drobniutkim paperem ściernym (400-500), potem maluję pisakiem ścieżki, czekam aż wyschnie, robię miksturę trawiącą (używam drobnokrystalicznego środku trawiącego) i wkładam płytke i trawię według zaleceń na opakowaniu. Zrobiłem tą metodą aż 5 8O płytek i wszystkie układy działają.
  • Poziom 13  
    Ja wszystko robie praktycznie tak samo jak Ptolek, przy uzyciu tej metody wykonałem już wiele płytek. Kazda wyszła tak dobrze jak dobrze narysowało się ścieżki. Przy markerze którego obecnie uzywam (kreska 1mm), mam tylko kłopoty z rysowaniem bardzo cienkich ścieżek,
    Polecam tę metode tym wszystkim którzy pierwszy raz wykonują płytkę, bo jest chyba najprostsza.
  • Poziom 26  
    Ja stosuje ta metode z markerem. Jest to Pentel chyba sie nazywa "MSP5". Efekty sa w miare dobre, ale jak wspomnial radek sa problemy z cienkimi sciezkami. Kiepskie markery sie poprostu odklejaja od plytki ale jest to tez czasem wina nie odtluszczonej plytki. Uzywalem tez przez jakis czas farby olejowej modelarskiej i cienkiego pendzelka do malowania modeli. Wg. mnie wogole sie nie podtrawia, dobrej jakosci sa nawet cieniutkie sciezki tyle ze metoda dosyc powolna. Jak bede mial czas i chec to sproboje z folia. A sciezek markerami to wykonalem bardzo duzo i z wiekszosci jestem zadowolony:).
    Zycze wszystkim sukcesow w tej dziedzinie i checi do experymentow!
  • Poziom 11  
    Mam lepszy sposob.Kupuje laminat swiatloczuly,na laminacie klade odbitke kserograficzna (na foli przezroczystej) rysunku sciezek.Przyciskam to szybka szklanna.(ciezsza -lepsza),i naswietlam.Lampa halogenowa 500 W,lub swietlowka.Najczesciej okolo 20 minut z odleglosci okolo 1m(halogen) lub 20 minut swietlowka polozona 5 cm nad szyba.Swietlowke dobrze jest przykryc folia aluminiowa.Mozna laminat uczulic w wlasnym zakresie.Mozna zrobic to samemu wyprodukowana emulsja,co opisal P.Stefan Sekowski,mozna tez kupic emulsje w aerozolu pod cisnieniem.Np.firmy "Kontakt Chemie" pod nazwa Positiv 20.Cena okolo 20 zlociszow za 100 gram,lub 35 za 200ml.opakowanie.Wystarcza na okolo 2-3 m².najtrudniejsze jest rownomierne,oszczedne pokrycie (koniecznie odtluszczonego!!!)laminatu emulsja.Najlepszy wynik osiaga sie wywolujac w goracym(50°C)chlorku zelaza z dodatkiem kwasu solnego.Nalezy dosc czesto mieszac lub poruszac wywolywana plytka.Jest to dosc czasochlonne,lecz wynik profesjonalny!
    Pzdr ludwik :idea:
  • Poziom 43  
    powiem ja kupiłem za 10 złoty płytke uniwersalną z kwadratowymi polami lutowniczymi myśle że to w sam raz na produkcje jednostkową. Ładnie pachnie ma dużo dziurek, otwory są z tradycyjnym rastrem. Jest z Kompozytu, prosto się tworzy schematy pola mozna łączyć byle lutownicą to bardziej pracochłonne ale nie trzeba babrać sie z chemią i uczyć jak zrzerać miedź
  • Poziom 20  
    Witam wszystkich zdenerwowanych użytkowników którzy widzą kolejny głupi post tematyce płytek drukowanych,mianowicie:
    czy ktoś z Was mógłby mi na chłopski rozum wytłumaczyć jak zrobić te cholerne płytki drukowane :?:
    Przejrzałem całe forun i wszędzie jakieś nazwy i zawikłania .... po prostu :
    1.ide sobie skserować płytke albo drukuje w skali 1:1 na drukarce laserowej i co dalej (co potrzeba itd)
    Dziękuje zgóry za wyrozumiałość oraz cierpliwość szanownych Użytkowników :lol:
  • Poziom 14  
    Kładziesz laminat na odwróconym żelazku a żelazku i podgrzewasz kilka minut, potem do tego przyklejasz ksero ścieżek (toner pod wpływem gorąca robi się klejący) dociskasz i studzisz.
    Potem do wody z płynem do naczyń, czekasz naście minut i zrywasz papier.
    Trawisz, wiercisz, szlifujesz, cynujesz i lutujesz...
  • Poziom 19  
    jesli uzyje np. folii czy papieru kredowego to jak rozpoznac ze sciezki juz sie odbily na laminacie?? i czy lepiej przykladac papier na rozgrzana plytke czy lepiej prasowac??