Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukarki bezprzewodowe, pytanie o zasady działania (ogólnie)

Wojtek_J 05 Sie 2009 12:49 3960 0
 • #1
  Wojtek_J
  Poziom 10  
  Witam!
  Skończył mi się kolejny raz - i to niestety całkiem szybko - atrament w HP 5440 (drukarka mało ekonomiczna, niezbyt funkcjonalna). Najtańszy komplet niedużych zamienników to 75 zł z przesyłką. Sporo.
  Pomyślałem, że zamiast atramentu do 5440, może lepiej będzie kupić urządzenie wielofunkcyjne Brother - będę miał w ten sposób drukarkę, skaner i mini-ksero, a zamienniki kosztować będą 20 zł komplet.
  Zakup zwróci się po kilku potencjalnych 'doładowaniach' HPka, a i wygoda użytkowania 'kombajnu' Brother jest znacznie większa (HP 5440 to zwykła drukarka bez skanera, a seria DCP urządzeń wielofunkcyjnych Brother daje zdecydowanie szersze możliwości).

  Myślałem początkowo o zakupie jednego ze starych modeli Brother: DCP-135C/DCP-150C (ze względu na super-tanie zamienniki), ale drukarki te nie są już nigdzie dostępne. Kupiłem kiedyś z tego samego powodu (zamienniki serii LC-970) urządzenie MFC-260C i była to bardzo opłacalna decyzja.
  Kolejne modele w szeregu, którymi zainteresowałem się, to DCP-145C/DCP-165C (z niewiele droższymi niż w DCP-135C zamiennikami - kartridże są nieco mniejsze, ale ostatnio wyraźnie potaniały).
  Patrząc na specyfikacje tych drukarek (aby wybrać odpowiedniejszy dla mnie model) zwróciłem jednak uwagę na jeszcze jeden sprzęt na liście - DCP-375CW.
  To nowy model, mało jest w sieci informacji o nim - a ma dość istotną zaletę ...

  ... z DCP-135CW można połączyć się bezprzewodowo. Super :) I tu właśnie pytanie do Was.
  Nigdy w życiu nie miałem do czynienia z bezprzewodową drukarką tego typu (moje doświadczenia ograniczają się do bezprzewodówki na IrDA, do przewodowego i do bezprzewodowego serwera wydruku - a to całkiem inna sprawa).
  Chciałem zorientować się przed zakupem w jaki sposób 'to' właściwie działa i czy przypadkiem nie wyrzucę pieniędzy w błoto.
  Przeszukałem archiwum Elektrody, ale nie znalazłem żadnej wzmianki o tego typu urządzeniu - będę więc wdzięczny za wyjaśnienie tematu.

  Ogólny zarys sytuacji - komputer, z którego poziomu będę korzystał z drukarki, będzie łączył się z netem poprzez bezprzewodowy router (802.11g) - oczywiście radiowo. Drukarka ta - wg specyfikacji - obsługuje WPA2 (w 'mojej' sieci używam WPA2 właśnie), więc nie martwię się ewentualnymi problemami z zabezpieczeniami.

  Jakie mam wątpliwości ... ?
  Chodzi mi po głowie kilka pytanio-wariantów - bo nie wiem na jakiej zasadzie działa takie urządzenie.
  Czy ... :
  1. Drukarka połączy się sama (przy odpowiedniej konfiguracji oczywiście) z bezprzewodowym routerem i w ten sposób stanie się dostępna w sieci, a korzystać będą mogły z niej wszystkie komputery?
  2. Drukarka musi zostać podłączona kablowo z bezprzewodowym routerem i w ten sposób stanie się dostępna w sieci (dla wszystkich komputerów)?
  3. Drukarka będzie łączyć się po odpowiednim skonfigurowaniu tylko z moim komputerem (bez pośrednictwa routera), ale w trakcie takiego połączenia będę musiał odłączać się do Internetu (przerywać połączenie bezprzewodowe z routerem)?
  4. Drukarka będzie łączyć się - jak w punkcie 3 - tylko z moim komputerem (bez pośrednictwa routera), a w trakcie takiego połączenia nie będę tracił dostępu do Internetu (połączenie z routerem nie będzie przerywane)?
  5. Czy w jakikolwiek sposób mogę ograniczyć wykorzystanie drukarki do 'tylko mojego komputera' ?
  6. Jeszcze inny wariant?

  Nie mam niestety pojęcia jak działa takie urządzenie, a nie chcę kupować kota w worku (DCP-375CW jest o 100 zł droższa niż drukarki-kuzynki -może gra nie jest warta świeczki, a lepiej skupić się na sprawdzonej i tańszej drukarce przewodowej?).
  Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  Pozdrawiam!
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.