Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomysł: Nadajnik GPS czyli Odbiornik GPS + komórka (SMS)

gulson 02 Lis 2006 09:45 56383 55
  • #31 02 Lis 2006 09:45
    meczug
    Poziom 2  

witam wszystkich. mam problem pol roku temu ukradziono mi auto fiata punto , mam zamiar kupin nastepny na kredyt ale mam obawy przed kradzieza, chodzi mi o to by w samochodzie zamontowac jaki maly nadajnik gps, lub gsm, ktory bedzie na bierzaco kiedy chce pokazywal polozenie mojego auta (miasto, ulica) ja mam odbiornik gps w telefonie motka(a 925)
    i mam zamiar dokupic sobie mape do tego telefonu (automapa XL) lub tomtom nawigator 5. i tu moje pytanie czy da sie to zrobic bo ja uwazam ze sie da tylko jak osoby w temacie prosze o wskazowki meczug(malpa)wp.pl
    DZIEKI I POZDRWAIAM.

• Napad.pl
  • #32 02 Lis 2006 12:08
    M. S.
    Poziom 34  

Właśnie mam na warsztacie taki system. Już działa. W skład wchodzi Siemens S35i (allegro ok.30zł.), mikrokontroler ATMEGA8 kilkanaście zł, Odbiornik GPS HI-204III DB9 (240zł.). Jeśli zadzwonię na ten telefon to po chwili odsyła mi SMS'em czas, położenie i szybkość. System zostane uzupełniony o możliwość sterowania nim za pomocą SMS'ów - wyłączenie zdalne silnika, włączenie sygnału dźwiękowego (w celu lokalizacji w zamkniętym garażu sympatyka naszego auta).

Jeśli będziesz chętny sprawdzić ten system swoim telefonem to daj znać. Muszę go włączyć i uprawnić twój telefon do otrzymania SMS'a.

• #33 02 Lis 2006 12:24
    Loker
    Poziom 38  

Co do gotowych modulow, to polecam GE863-GPS firmy Telit. W miare prosta obsluga, a co najwazniejsze bardzo dobre obwody w.cz. - GPS lapie w naprawde trudnych warunkach ;) Bralem udzial w konstruowaniu zabaweczki do monitoringu GPS - modul Telita + ATMega + czytnik kart SIM + czytnik kart SD. Dziala znakomicie :)

• #34 06 Lis 2006 23:10
    Shootah
    Poziom 11  

do M. S. : moglbys opisac dokladniej jak rozwiazales komunikacje miedzy elektronika a telefonem komorkowzm ?

• #35 06 Lis 2006 23:54
    coolrob
    Poziom 15  

Ostatnio uruchomiłem identyczne urządzonko jak M.S. na Ericssonie T10 + ADuC814 + GPS Evermore GM-R700. Fajna zabaweczka :-)

Do Shootah -> komunikacja odbywa się przez port szeregowy, asynchroniczna transmisja 9600bps.
    Kilka linków:

http://www.activexperts.com/activsms/atcommands/atc/
    http://www.riccibitti.com/tinyplanet/tiny_intro.htm
    http://pinouts.ru/CellularPhonesCables/ericsson_cable2_pinout.shtml
    http://www.dreamfabric.com/sms/

• #36 07 Lis 2006 00:27
    M. S.
    Poziom 34  

Tak samo. Komunikacja z telefonem komórkowym przez UART sprzętowy ATMEGI8 o szybkości dostowowanej do S35i czyli 19200. Odbiornik GPS podłączony jest poprzez UART programowy o szybkości 4800 (bo ATMEGA ma tylko jeden sprzętowy).
    Wszystko działa tak:
    1 wybieram nr telefonu podpiętego do systemu.
    2 system automatycznie kończy połączenie, więc wiem że odebrał żądanie.
    3 po chwili system odsyła na telefon, z którego dzwoniono (pod warunkiem, że zgadza się z wzorcem zapisanym w systemie) SMS z czasem odczytu GPS, szerokością i długością geograficzną (w formacie umożliwiającym bezpośrednie wpisanie do automapy lub mapy na www.szukacz.pl.), szybkością obiektu.

Jeśli szybkość przekroczy wartość ustaloną system dzwoni na moją komórkę dając sygnał, że obiekt zaczął się poruszać, a także kiedy się zatrzymał.
    System przyjmuje smsy i na podstawie ich treści podejmuje odpowiednie działania, np włącza sygnał dźwiękowy w celu dokładnego zlokalizowania obiektu. Może ponadto np. zamknąć centralny samochodu, wyłączyć silnik itp w zależności od pomysłowości użytkownika. Ilość działań jest zależna od wielkości pamięci uC i ilości wolnych końcówek portów i może być ich wiele.

Program napisany jest w BASCOMIE. Jeśli ktoś chce wypróbować to ustrojstwo to proszę o kontakt z podaniem nr komórki w celu zapisania w systemie (niestety tylko w ERZE, bo na mojej karcie sim nie ma już środków na sms'y poza sieć). Wtedy też włączę system, który obecnie połączony jest na płytce testowej.

Puki co telefony uprawnione (3 numery) są zapisane na stałe. Zamierzam to zmienić, żeby było możliwe ich zaprogramowanie za pomocą komórki. Jak widać całość nie jest jeszcze gotowa.

• #37 07 Lis 2006 01:53
    robgold
    Poziom 14  

scooter20 napisał:
    Apropo gps to znalazłem fajny moduł gsm/gps/gprs firmy siemens xt55 tylko nie wiem jak go uruchomić jeśli ktoś sie na tym zna:idea: proszę o pomoc tu znajdziecie ten moduł http://karczpolska.pl/modemy/xt55.shtml za każdą podpowiedz i pomoc z góry dziękuję

Ze specyfikacji wyniak ze to ma 3xRS 1 do GSM i 2 do GPS'a Wiec nic prostrzego. Powinno dzialc po zwyklych komendach AT i NEMEA

• Napad.pl
  • #38 07 Lis 2006 12:53
    M. S.
    Poziom 34  

Nie doszedłem ile to kosztuje i jaki odbiornik ma na pokładzie. Śledzenie 12 satelitów wskazuje na odbiornik SIRF 2. Lepszy jest SIRF 3. Jest to dość istotne, bo w końcu odbiornik trzeba ukryć. Mój SIRF 3 zbierał sygnał w bagażniku samochodu poprzez tylną półkę. Przy obecnej cenie używanych komórek może to nie być rozwiązanie konkurencyjne.

• #39 22 Lis 2006 01:57
    zylekb
    Poziom 2  

hej ja zaczynam prace nad stworzeniem modułu gsm jezeli mozecie pomoc dajcie znac

moj email zylekb(malpa)o2.pl

gg 2413826

dzieki

• #40 22 Lis 2006 11:16
    M. S.
    Poziom 34  

Tu raczej odpowisdamy na pytania. Jak takowe się pojawią to będzie można udzielić odpowiedzi.

• #41 26 Gru 2006 20:59
    skorpio.v
    Poziom 2  

Witam, a czy jest możliwość udostępnienie przez ciebie (M. S.) programu do mikrokontroler ATMEGA8 który zastosowałeś u siebie ??

• #42 21 Kwi 2007 15:32
    oblus
    Poziom 10  

ciekawe czy zlodzieje stosuja zagluszacz gps ;)
    http://www.ttstudio.pl/product.php?id=673&id_categories=0

Cytat:
    Zagłuszacz samochodowy GPS

Urządzenie GS-100/Z-12 służy do zagłuszania sygnału radiowego docierającego do odbiornika GPS zamontowanego ( ukrytego ) w samochodzie.
    Zagłuszacz bardzo skutecznie eliminuje możliwość wykorzystania systemu radiolokacji satelitarnej GPS do namierzania miejsca przebywania ( pozycji ) osób i pojazdów, zagłuszany odbiornik GPS pokazuje na wyświetlaczu brak odbioru sygnałów z satelity.

• #43 21 Kwi 2007 16:14
    M. S.
    Poziom 34  

Pewnie stosują tam gdzie spodziewają się takiego urządzenia. GPS np. w Seicento może być dla złodzieji (przeważnie w II gatunku) przekleństwem bo nie będą go szukać. Moim zdaniem najważniejsze jest to, żeby nie zdradzić obecności GPS'a nawet kosztem ograniczena zasięgu połączenia telefonicznego. Będąc złodziejem pozbawiłbym w pierwszych sekundach ulubione auto wszelkich anten.
    Nie możemy jednak też liczyć na pełną skuteczność rozwiązania. O ile GPS radzi sobie prawie w każdych warunkach, a jak nie to i tak zostaje ostatni odczyt w mikrokontrolerze, to skuteczność połączenia telefonicznego jest bardzo niezadowalająca. Dziuple nie cząsto znajdują się pod stacją bazową GSM.

• #44 16 Cze 2007 17:14
    mirorcz
    Poziom 11  

Witam, duzo jest tu interesujących pomysłów ale chyba odbiegamy powoli od idei zrobienia czegos taniego, w tej chwili mozna kupic na Allegro mouse GPS na porcie USB za ok 100 pln z hakiem. Jest tylko jeden problem (chyba ze sie myle). Urządzenie jest przystosowane do współpracy przez port USB z KOMPUTEREM! czyli Hostem. A standardowe kowertery USB-UART lub RS są przystosowane do współpracy z własnie Hostem którym nasz Mouse GPS nie jest. Czy ktos ma pomysł jak to podłączyć?. Wiem ze są procki z Hostami USB ale to ciezkie klocki a my chcemy prostą ATMege uzyc prawda. Wiec pada pytanie, jak podłączyc Mouse GPS (która nie jest hostem) do ATmegi. Ktos wie?

• #46 18 Cze 2007 07:58
    Ch.M.
    Poziom 27  

Chyba kolega M.S. zgubił jedną cyferkę...
    146,72PLN to troszkę więcej niż niecałe 47 :)

• #47 18 Cze 2007 08:27
    szaro
    Poziom 19  

Podejrzewam że w GPS z USB jest konwerter RS->USB wiec nie będzie problemu . Rozbierałem GPS-a na Bluetooth i miał w środku RS-a .

• #48 18 Cze 2007 15:57
    Batmanmen
    Poziom 15  

apropo tego GPS za 146,72PLN, to jeszcze nalezy policzyć wat i przesyłkę, co da niecałe 190 zł

• #49 18 Cze 2007 18:19
    M. S.
    Poziom 34  

Cytat:
    Chyba kolega M.S. zgubił jedną cyferkę...
    146,72PLN to troszkę więcej niż niecałe 47 :)

Wyszło to z odjęcia od ceny GPS'a od 100zł, które kolega deklarował za odbiornik z Allegro. Tam też wchodzi przesyłka.

Co do brutto/netto to nie sprawdzałem.

Cytat:
    Podejrzewam że w GPS z USB jest konwerter RS->USB

To jest jakaś metoda. Żeby tylko obudowę dało się złożyć.

• #50 19 Cze 2007 14:24
    mirorcz
    Poziom 11  

co do modułu kolegi M.S. cóż, fajny układzik, moze w innym rozwiązaniu był by super, bo trzeba by jeszcze solidną obudowę zrobi zeby to wyglądało jak mouse GPS a na allegro jest juz gotowe. Pomijając ekonomiczne względy sesownosci czy bezsensowności tworzenia jakiegos układu ja coś tworze zeby sie uczyć. A kazde kolejne wyzwanie to powód zeby czegos sie nauczyc. Zeczywiście moze w Mouse GPS w srodku jest konwerter RS>USB, ale w czasach gdy RS umiera dobrze jest miec moduł GPS uniwersalny który współpracuej z laptopem i ewentualnie lokalizatorem skradzionego auta BEZ PRZERÓBEK!!. Czy wiec ktos ma pomysl jak podłączyc do naszego procka moduł Mouse GPS przez USB który nie jest hostem ?? Mysle ze umiejętnoś taka kazdemu elektronikowi amatorowi sie przyda

• #51 11 Sie 2007 08:18
    Piotr_3M
    Poziom 11  

Ja bym zrobił tak:
    - wybrał taryfę telemetryczną (np w plusie 15zł netto), przeciez za kazda aktywna karte musisz placic co miesiac!
    - wziac do tego moduł GPRS OEM (przy umowie na 24 mc za 1zl) - (moze byc nawet z GPS'em) od jakiegos renomowanego producenta, teraz najpopularniesze sa Vawecom (przejeli tez dzial ericssona), dystrybutor: www.acte.pl
    - wysylac nie SMS'em ale przez GPRS! na maps.google.com sa przykłady praktycznie do wziecia! wtedy wchodzisz przez www bez automapy z dowolnego kompa....

Ja bym atmegi w to nie mieszał, moduły zazwyczaj maja mozliwosc tworzenia wlasnych programow itp. Tak wogle to ja sie zastanawiam czy to wogole warto robic samemu. Rozwiazan na rynku jest sporo....
    np: Monitoring pojazdów
    a nie zrobisz tego w tydzien, niema szans. Choc z drugiej strony jesli zrobisz tak jak ja napisalem to bedzie sie czym pochwalic :D....

• #52 24 Maj 2008 17:48
    mirorcz
    Poziom 11  

Mam pytanie do Kolegów czy moze któryś z Was analizowal juz problem niedokładnych współrzednych wysylanych przez GPS. Gdy podgladam dane odebrane z mojego modułu okazuje sie ze współrzedne E i W wskazują na miejsce oddalone o jakies 600 m od faktycznego położenia. Analizowalem równiez dane z protokołu NMEA z typowej nawigacji samochodowej z Automapą, i tez dane podgladane w NMEA (czyli współrzedne E i W długosci i szerokości geograficznej) nie zgadzają sie z faktycznym położeniem odbiornika. Przyczym Automapa analizując dane NMEA wskazuje pozycje prawidłowo. Wynika z tego ze jakos ją przelicza, koryguje, nie wiem. Czy ktos wie jak odebrane dane przetworzyć tak aby uzyskac prawidłowe połozenie a nie błędne o ok 600 m ? Pozdrawiam

• #53 25 Maj 2008 12:39
    Batmanmen
    Poziom 15  

Najprawdopodobniej chodzi o bledne interpretacje wyników. Bierzesz pod uwage 3 radzaje odbieranych danych? tj:
    dd.dddddddd
    ddmm.mmmm
    ddmmss.ss

gdzie
    d - stopień
    m - minuta
    s - sekunda

Jeżeli w tym jest problem, należy za pomoca prostych przekształceń sprowadzić wynik do odpowidniego formatu jak jest ustawiony w programie do którego wprowadzasz te dane.

• #56 30 Maj 2008 10:57
    dj_max84
    Poziom 13  

czy ktos probowal nawiazac komunikacje z modulem
    GPS SiRF Star III Receiver Modules
    dostepnym w TME za 109zl?
    wyglada obiecujaco. do tego dorzucic jaka Mege i GSM i mamy gotowe urzadzenie. sam modul jest SMD