Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

pomoc przy instalacji elektrycznej

sutyt 05 Aug 2009 13:16 1892 3
Wago
 • #1
  sutyt
  Level 2  
  witam, jestem laikiem jeśli chodzi o elektrykę ale tak się złożyło, że nabyłem siedlisko z domkiem z poddaszem użytkowym, które chcę przystosować do mieszkania. Ponieważ nie ma tam instalacji elektrycznej (na poddaszu, bo na działce i na parterze domku jest ;-) ) jestem zmuszony do wykonania jej. Pewnie najprościej byłoby to komuś zlecić ale pomyślałem sobie, że fajnie przede wszystkim oszczędniej byłoby samemu wykonać taką rzecz we własnym domku więc pomyślałem, że może tutaj ktoś z forumowiczów zechce poświęcić mi chwilę i pomoże służąc radami. Sytuacja wygląda tak:

  1. może najpierw ktoś zechce mi wyjaśnić pewną sytuację, otóż, w garażu, ściśle przylegającym do domku była stara (z bezpiecznikami topikowymi i takimi okrągłymi automatycznymi) skrzynka z licznikiem. Któregoś dnia przyjechali panowie z firmy energetycznej, że będą mi zmieniali skrzynkę. No i git. Na ścianie zewnętrznej domku powiesili mi taką, nową, szarą plastikową szafkę a w niej nowy licznik i takie nowe, kwadratowe ;-) bezpieczniki. Myślałem, ze wszystko jest ok., ale ku mojemu zdziwieniu w garażu pozostała skrzynka z opisanymi wcześniej, starymi bezpiecznikami i jak się okazało one cały czas działają!! co "udało się" stwierdzić poprzez różnego rodzaju "awarie" elektryczne, kiedy to "wyskakiwały" a po wymianie topików lub wciśnięciu "pipka" awaria "usuwała się" ;-). I teraz pytanie: po cholerę została ta skrzynka ze starymi bezpiecznikami skoro przed domem jest nowa skrzynka z nowym"oprzyrządowaniem"?

  2. a teraz główna sprawa:
  czy prąd na poddasze puścić bezpośrednio z którejś ze skrzynek i jeśli tak to z której, czy też mogę go wziąć np. z którejś z puszek na parterze domku?
  Na razie skończę bo nie wiem jaki będzie odzew na mojego posta i nie wiem czy jest sens jeszcze bardziej się rozpisywać, poza tym nie bardzo wiem co dalej i może któryś z forumowiczów swoimi sugestiami bądź pytaniami nakieruje mnie na właściwą drogę. Z góry dziękuję za wszelką pomoc. Pozdrawiam

  Regulamin p.8.1-ostrzeżenie!
  [mod.serwisant73]
 • Wago
 • Helpful post
  #2
  irekr
  Moderator
  Jak nie masz uprawnień energetycznych co najmniej "E do 1 kV" to nawet nie podchodź do tego.
  Panowie z ZE postąpili prawidłowo: zainstalowali zgodnie z przepisami licznik w skrzynce dostępnej na zewnątrz posesji a istniejące przyłącze (po zdjęciu ze starej tablicy licznika) podłączyli do nowej szafki. ZE nie ingeruje w instalacje będąca własnością odbiorcy.
  Jak sobie zrobisz instalacje tak będziesz miał. pamiętaj że wszelkie nowe instalacje elektryczne muszą być wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami i przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia.
  Po wykonaniu instalacji i tak obowiązuje procedura odbioru i pomiarów przez INNEGO elektryka z uprawnieniami "D".
  Teoretycznie możesz to "olać" i zrobić samemu, ale .... jak się coś stanie to pomyśl co powiesz prokuratorowi. :)
  Podobnie pomyśl o tym, że posesja powinna być ubezpieczona na różne okoliczności i czy ubezpieczyciel będzie chciał wypłacić odszkodowanie kiedy się okaże, ze instalacja elektryczna nie była sprawdzana ani nie była wykonana przez osobę uprawnioną.....
  I na wszystko musisz mieć papier....

  Odnośnie zasad prowadzenia to najlepiej jest wszelkie nowe obwody prowadzić do głównego przyłącza. Nie znam stanu instalacji istniejącej, warto by to sprawdzić czy przypadkiem nie są zastosowane przewody aluminiowe oraz jaki rodzaj kabli zastosowano do jej wykonania.
 • Wago
 • #3
  sutyt
  Level 2  
  Hmmm, skoro takie są przepisy a przy okazji domek jest objęty hipoteką, to chyba rzeczywiście będzie najlepiej jak zrobi to fachowiec. Proszę zatem o podpowiedź jakich kosztów mogę się spodziewać? Powiedzmy, że na poddaszu będą trzy pokoje (dwa dziecinne + coś w rodzaju salonu) oraz łazienka ale bez żadnych urządzeń typu pralka, czy suszarka, no, może w przyszłości jakuzzi ;-).
  Dobra jeszcze raz: ile mnie może kosztować projekt takiej instalacji, oraz wykonanie okablowania?

  Aha, jeszcze jedno, czy znalazłby się ktoś z Lublina lub okolic i zrobiłby to "po znajomości" z forum ;-)

  Czekam na informację i ewentualny kontakt.

  Tak się tutaj przyjęło,że wypowiedzi zaczynamy z dużej litery.To tak na przyszłość...
  [mod.serwisant73]
 • #4
  irekr
  Moderator
  Nie przypuszczam by koszty materiałów były poniżej 1000 zł.
  Trzeba się liczyć bardziej z kwotą około 1800 zł. Trudno jest szacować ile będzie czego potrzeba, zawsze wszystko zależy od tego jak wyjdzie na miejscu.
  Standardowy projekt to wydatek około 300 do 500 zł - mowa o projekcie instalacji elektrycznej zatwierdzonej przez budowlańca z uprawnieniami.
  Sama robocizna już nie jest taka droga, a taką instalację robi się kilka dni. Popytaj w miejscowych firmach kto to może wykonać i za ile. Rozbieżności w stawkach w zależności od regionu są duże.