Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie ograniczniki przepięć

05 Sie 2009 14:22 4146 9
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich.
    Mam problem z doborem ograniczników przepięć...mam już pewną koncepcję (ale nie wiem czy mam rację)

Więc pytanie
    "Jakie elementy byście zastosowali oraz w których miejscach"

Jakie ograniczniki przepięć

Wiem że jestem nowy na forum...ale to miejsce nie jest mi nowe....
    Z góry dziękuje za pomoc

Dodano po 2 [minuty]:

Ten kwadracik na górze na lewo od trafo to złącze wolnostojące.

Dwie linie zasilające na do dole rysunku - są to zasilania dwóch dużych maszyn...

Pobór na stacji wynosi około 450A

Wybaczcie za mało czytelny rys.
  • Poziom 24  
    Zależy czy to linia kablowa czy napowietrzna(chodzi mi o zasilania z trafo). Pamiętaj zeby zabezpieczenie było w pełni skuteczne należy zastosować 3 stopnie A B C. JA stosuje zabezpieczenie typu A na Lini zasilającej budynek (odgromniki stosunkowo tanie) no i przed rozdzielnią lub w szafie licznikowej klasa B+C i robię pod to dobre uziemienie. Taka ochrona jest już bardzo skuteczna.
  • Poziom 38  
    A - na linii
    B+C - w rozdzielniach
    D - dowolnie , wedle kaprysu użytkownika przy urządzeniach które chce zabezpieczyć.

Nie podłączaj hali pod rozdzielnię biura, bo sie pani Zosi pasjans będzie wieszał na komputerze ;)

Jak już to ten schemat po prawej....
  • Poziom 9  
    Dzięki za podpowiedz....Od trafo idą już tylko linie kablowe...

1. Klasy A ma być na linii tzn. od razu za trafo???
    2. Uziemienie dobre...OK...są jakieś specjalne warunki jakie musi spełniać

A propos "podłączenia hali pod rozdzielnie biura"
    W pierwszej rozdzielni linia przychodząca z trafo rozdzielona jest na dwa wyłączniki (bodajże DPX) \jeden jest od części biurowej a z drugiego leci zasilanie do kolejnej rodzielni...to chyba dobrze??
  • Poziom 15  
    Oczywiscie ze uziemienie musi spelniac okreslone wymagania tzn. musi byc poprowadzone odpowiednim przekrojem oraz posiadac okreslona minimalna rezystancje inaczej mozesz sobie nawet 1000 ogranicznikow przepiec zainstalowac i nic ci one nie pomoga :!: :D , a miejsce instalacji powinno znajdowac sie zaraz za trafo.
  • Poziom 9  
    Dzięki za szybkie odpowiedzi
    To faktycznie chyba było zbędne pytanie w sprawie uziemienia. W tym obiekcie jest wykonane porządnie..

Od razu za stacją....ale wystarczy jeden czy na każdej z trzech wychodzących linii.

Jeszcze jedno pytanko
    Budynek prawy górne zasilanie ->złącze wolnostojące
    B+C powinno być właśnie tam czy dopiero w rozdzielniach
  • Poziom 33  
    Teoretykom zaprezentowałem skutki uderzenia pioruna i zostały szybko skasowane ponieważ zaprzeczały rozważaniom teoretycznym.Przy klawiaturze problemu nie rozwiążecie bo praktyka szybko obnaża mankamenty.
    Myślę ze koledzy się zreflektują i pokażą ku przestrodze skutki uderzenia pioruna.
    Pozdrawiam teoretyków i słuchajcie czasami praktykujących na co dzień.
    73!!Jakie ograniczniki przepięć
  • Specjalista elektryk
    Podobnie ma mój sąsiad, okno z jednej strony i drzwi tarasowe z drugiej strony domu, przeleciało przez salon.
    Tyle, że nie aż tak. Szyb nie potłukło, ale okna do wymiany (popękane ościeżnice i wypalone uszczelki).
  • Poziom 15  
    Wszystko się zgadza ! Wielokrotnie widziałem skutki uderzenia pioruna ! Ja i inni wypowiadający się na ten temat piszą JAK i GDZIE zainstalować odgromniki :!: Nikt nie pisał, że pomogą w przypadku bliskiego wyładowania :D :D :D :!:
  • Poziom 9  
    No ja akurat miałem już okazję wymieniać B+C w firmie u klienta. Z tego co pamiętam większych szkód nie było..
    Fajne określenia używacie na forum wyparowały...inaczej tego nazwać nie można było.

Więc wniosek:
    Pomogły

Pozdrawiam

Rozumiem, że kolega otrzymał odpowiedź...
    Zamykam...
    [Akrzy]