Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzony stary zasilacz do CB

kingfisher 05 Aug 2009 16:45 2627 4
    kingfisher
    Level 9  
    Witam!
    Mam pewien problem, chciałem podłączyć sobie CB radio w domu(Uniden 520). Do jego zasilenia chciałem użyć starego zasilacza 13,8V 3A zbudowanego przez znajomego mojego taty jeszcze za czasów świetności CB w Polsce. Niestety zasilacz prawdopodobnie jest uszkodzony bowiem daje napięcie 19V na wyjściu. Z tego co zobaczyłem po rozbiórce i wyczytałem na elektrodzie to zbudowany jest na regulatorze napięcia UL7523 Unitry oraz tranzystorze BDP283.
    Chciałbym go naprawić własnymi siłami bowiem oddanie tego sprzętu do serwisu jest zupełnie nieopłacalne.
    Bardzo proszę o jakieś wskazówki od czego zacząć naprawę. Posiadam podstawowe narzędzia lutownica, miernik itp. Problem może pojawić się przy zdobyciu oryginalnych części, jakie wówczas zamienniki zastosować?
    Pozdrawiam.

Uszkodzony stary zasilacz do CB
    kingfisher
    Level 9  
    W linku który podałeś na zdjęciu jest tranzystor 2N3055, tak się składa, że mam kilka takich czy mogę jeden wstawić zamiast BDP283? Jak sprawdzić czy ten regulator UL7523 jest sprawny i co zamiast niego mogę ewentualnie wstawić?
    AMON86
    Level 22  
    Bez problemu możesz wstawić 2N3055 i ewentualnie wtedy spróbuj włączyć zasilacz i zobacz czy działa. Trochę nie bardzo wiem jak sprawdzić czy UL7532 działa, zamiast niego możesz wstawić np. LM723, uA723 to są te same układy. Co do tego 2N3055 tylko go dobrze podłącz.
    kingfisher
    Level 9  
    Niestety, po podmianie tranzystor napięcie na wyjściu nadal 19V. Nie mam w tej chwili LM723 ani uA723, zapytam w sklepie może będzie, to zobaczymy co dalej.