Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt automatycznej bramy ogrodzeniowej

05 Sie 2009 21:06 2941 3
  • Poziom 9  
    On długiego czasu w domu rodziców mam rozwaloną bramę ogrodzeniową(mysz przeżarła kable, układ przerdzewiały - elektryk po oględzinak powiedział, że nie do naprawienia). Postawiłem sobie za zadanie samemu zbudowanie układziku i go zaprogramowanie

Z góry mowię, że jestem informatykiem i od strony softwarowej myśle, że dam sobie radę (na studiach robiliśmy troche na blackfinnach), ale z elektroniki to jednak raczej jestem cienki. Jedynie z cyfrowki coś więcej w obecnej chwili potrafiłbym złożyć. Lutownice też pierwszy raz trzymałem i używałem kilka dni temu :). Ale się nie zniechęcam i daje sobie trochę więcej czasu, aby ten projekt zrealizować do końca.

Myślę, że całość oparłbym na arduino. Nie chce całego układu realizować raczej od zera, bo pewnie szybko zapał by mi miął (jak mnie zabawa wkreci to pewnie i to popróbuje).
    Wole naukę na zasadzie od ogółu do szczegółu przynajmniej na początek.

Brama była sterowana na podczerwień jednym przyciskiem, który zmieniał kolejne stany na:, 'przesuń w lewo', 'zatrzymaj', 'przesun w prawo', 'zatrzymaj'. W przyszłości zamierzałbym dodać moduł bluetooth i sterować z komórki, jeśli byłoby to możliwe.
    Poniżej załączam screeny "puszki" bramy z tego co zostało. Ogólnie nasuwa mi się kilka pytań. Nie liczę, że mi ktoś poda rozwiązanie krok po kroku, ale nakieruje bardziej (linki, słowa kluczowe) na zagadnienia, które powinienem obadać - szczególnie, jeśli chodzi o cześć hardwareową.

1. Czy arduino to dobra decyzja? Wiem, że w Polsce mało popularne, ale na netcie jest dosyć dużo materiałów szczególnie dla początkujących. Jeśli miałym rozszerzyć o bluetooth to też wydaje się to realne. Ew. ma ktoś inne propozycje?

2. Zastanawiają mnie dwie główne rzeczy: jak podłączyć zasilanie oraz sterować silnikiem. Obecnie co widać na screenach jest tam sterta kabli i cięzko sprawdzić co jest co. Jest jakiś sposób, aby to miernikiem posprawdzać oraz jakie napięcia podawać?

3. Na bezpieczeństwie jakoś bardzo mi nie zależy bo jest to brama zewnętrzna i głównie jest tylko po to, aby psy nie pouciekały. Niemniej ciekaw jestem jak zabezpiecza się tego typu komunikacje przy pomocy IR.

4. Czy w ogole sensowne jest sterowanie przez bluetooth z komórki? Tj. zasięg nie za duży? za duże zużycie energii? Istnieją w ogóle komercyjne rozwiązania pod bluetooth?

5. Zastanawiam się jak wykrywać stan końcowy tj. gdy brama jest całkowicie otwarta albo zamknięta, aby silnik samemu się wyłączył. W obecnej bramie cała elektronika jest tylko z jednej strony. Takie rzeczy realizowane są jakość przez fototranzystory czy może przetworniki czasowe z zahardkodowaną wartością?

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 12  
    1. Nie wiem, nie znam :P Inne ? : popularne C lub bascom
    2. Zasilanie brać możesz z sieci 220 V, bo chyba z takiej jest zasilany silnik? Możesz sam zrobić zasilacz lub wstawić jakiś jeśli masz na zbyciu na 12V na przykład + stabilizator na 5V.
    Co do silnika jest to zwykły 1 fazowy? (ile kabli wychodzi z silnika ?) A co do sterowania trzeba sklepać jakiś sterownik :)
    4. Sensowne to jest a zasięg niektórzy piszą, że 200m osiągają. A energii masz dużo, chyba, że elektrownia Cię odetnie :D
    5. Wydaje mi się, że jest to dobrane czasowo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 2  
    A ja bym się pokusił na bazie starego układu zrobić ten napęd. Wydaje mi się że to że myszy pożarły kable to niczemu nie przeszkadza ale wszystkie elementy powinny działać elektronika i silnik itd. Tylko panu elektrykowi się nie opłaca gdyż straci dwa tygodnie na uruchomienie a zarobek żaden przecież nie skasuje Cię 200 zeta poradzisz sobie i z programowaniem i podłączeniem a silnik też dasz radę wyremontować z bluetoothem dałbym se spokój można zastosować moduł otwierania przez telefon wtedy masz zasięg światowy :)
    musisz pamiętać
    1 żadnych luzów na silniku
    2 zębatki dobrze przytwierdzone
    3 wyłączniki krańcowe
    4 fotokomórka w świetle bramy
    5 w miarę możliwości antena jak najwyżej
    6 zabezpieczyć urządzenie przed wodą i insektami
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zobacz temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1311265.html
    Poza tym o sterownikach bramy było na elektrodzie już wieeeele innych postów.

Ta "sprężynka" na zdjęciu trzecim to zapewne dwukierunkowy wyłącznik krańcowy - przy pełnym zamknięciu zwiera jeden obwód, przy pełnym otwarciu drugi obwód. BTW mógłbyś zrobić ostrzejsze zdjęcia...

Silnik zapewne jest prądu stałego, bo jednofazowemu raczej ciężko zmienić kierunek obrotów (ale może mnie ktoś tutaj wyprowadzi z błędu). Jeśli jest prądu stałego, to możesz zastosować 2 przekaźniki bistabilne lub mostek H do zmiany kierunku obrotów.

Bariera standardowo - modulowana podczerwień + scalony odbiornik z demodulatorem jak w TV. Stan wysoki na odbiorniku = bariera przecięta. Zastanów się nad dwiema barierami, po obu stronach bramy - wtedy na pewno nie przytrzaśnie Ci samochodu przy wyjeżdżaniu ;)

Pozdrawiam,
    Dr.Vee