logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

BASCOM AVR + Sample Electronics Programmer->Dziwne zjawis

dreslak 06 Sie 2009 10:24 3103 3
REKLAMA
  • #1 6862555
    dreslak
    Poziom 17  
    Witam
    Wczoraj zacząłem moją przygodę z programowaniem. Zakupiłem dwa Attiny2313 i zacząłem wgrywać gotowe kody(tak na dobry początek). Zaprogramowałem poprawnie jeden uC i zaczęły się schody z następnym. Bascom-avr nie odczytuje typu procesora anie nie wykonuje żadnych operacji na nim. Wyskakuje komunikat "Could not identify chip with ID:FFFFFF" albo "Could not identify chip with ID:000000" Nic nie przestawiałem w ustawieniach od czasu gdy działało. Podłączyłem diody do wyjść z programatora i podałem sygnał na poszczególne porty zewnetrznym programem aby sprawdzić czy nie ma przerwy w komunikacji. Było wszystko ok. Pozostawiłem tak podłączone diody i przeszedłem do bascoma. Próbowałem zaprogramować procesor i obserwowałem diody. Lekko święci się światłem ciągłym dioda na wyjściu MISO czyli 11pin porty LPT.

    Co może być przyczyną że nie można już nic zaprogramować ?
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #3 6862994
    wdogli
    Poziom 18  
    Napisz czy używasz jakiegoś zestawu uruchomieniowego czy zbudowałeś taki układ samodzielnie. Jeśli sam go zbudowałeś załącz schemat.
    Przyczyn takiego komunikatu może być kilka:
    1. źle ustawione fusebity (jeśli je zmieniałeś),
    2. brak zasilania procesora lub programatora (układ programatora na LPT)
    3. problemy z resetem,
    4. brak łączności pomiędzy mikrokontrolerem a programatorem,
    5. źle wetknięta wtyczka programatora,
    6. źle zamontowany programator w LPT,
    7. źle skonfigurowany bascom.
    I wiele wiele innych.
    Czy taka sytuacja ma miejsce w przypadku obydwu mikrokontrolerow attiny??
    Pozdrawiam
  • #4 6863828
    dreslak
    Poziom 17  
    schemat zaczerpnięty jest z :
    http://mirley.firlej.org/jak_zaprogramowac_pierwszy_avr
    Zasilanie to kabel USB masy zasilania i programatora połączone.

    wdogli

    1. usiłowałem zmienić ale sie nie dało. Drugiego poprawnie zaprogramowanego nie odczytuje.
    2. Zasilanie kabel USB masy połączone
    3. jedynie problem w programie
    4,5 jest dobrze jeden już zaprogramowałem nic nie zmieniałem, pozatym jeżeli innym programem wymuszam stan wysoki na poszczególnych pinach to ten stan jest na wyprowadzeniach programatora
    6,7 j.w juz jeden zaprogramowałem także jest dobrze

    EDIT:

    Po przełączeniu się na innego użytkownika jest wszystko ok. Jest to dla mnie conajmniej dziwna sprawa
REKLAMA