Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klucz na pendrive, program Norma

fredryk 06 Sie 2009 14:42 6191 3
  • #1 06 Sie 2009 14:42
    fredryk
    Poziom 9  

Witam, posiadam program Norma. Klucz jest wczytywany po włożeniu pendriva do USB.

Z dwóch powodów chciałbym wiedzieć jak to działa.
    1. Czysto edukacyjny.
    2. Chciałbym wykonać backup na wypadek uszkodzenia pendriva - czy jest taka możliwość- czy mamy tu do czynienia z jakiś szyfrowaniem sprzętowym ? czy może jednak jest możliwość zrobienia obrazu na dysk tego pendriva?

Serdecznie Pozdrawiam,

0 3
  • #2 06 Sie 2009 15:02
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

Najprościej będzie zapytać chyba supportu programu Norma jak działa zabezpieczenie. Uprzedzam, że taką wiedzą się z oczywistych względów nie podzielą.
    W większości przypadków wykonanie kopii klucza lub jakakolwiek ingerencja w klucz sprzętowy narusza warunki licencji.

0
  • #3 06 Sie 2009 15:06
    fredryk
    Poziom 9  

Tak, narusza warunki licencji , dlatego rezygnuję z robienia backupa,

ale mam pytanie w celach czysto edukacyjnych , czy próba zrobienia obrazu takiego pendrive'a może go uszkodzić?

Szukam i szukam jak działają takie zabezpieczenia , ale nigdzie nie mogę znaleźć,

Będę wdzięczny za jakieś wskazówki, pozdrawiam.

0
  • #4 06 Sie 2009 16:42
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

Teoretycznie zrobienie obrazu nie powinno uszkodzić pendrive. Przecież w chwili robienia obrazu robisz tylko odczyt.

Moim zdaniem jeśli ten klucz jest sprytnie zrobiony to jest powiązany jakimś sposobem z konkretnym modelem pendrive np. numer seryjny scalaka odczytuje lub coś w tym guście i jeśli obraz partycji przeniesiesz na inny pendrive to i tak nie będzie to działać.

Jak to dokładnie działa nie wiem nie bawiłem się nigdy takimi zabawkami i Tobie również odradzam bo za uszkodzenie klucza będziesz musiał zapłacić przy wydaniu nowego.

0
  Szukaj w 5mln produktów