Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator ładowania aku. 12v z prądnicy silnika 21-110V

hubiwit 06 Aug 2009 19:22 9890 11
 • #1
  hubiwit
  Level 25  
  Witam
  Potrzebuję zrobić regulator napięcia do ładowania akumulatora 12V.
  Z alternatora wychodzą 2 przewody na których w zależności od obrotów jest 21-110V prądu przemiennego. Wydajność wynosi 10 A, tyle też musi wytrzymać regulator.

  Alternator znajduję się w silniku od motorówki, ma kilka uzwojeń (do zapłonu i reszty elektroniki silnika) i to jedno jest wydzielone pod ładowanie, ale trzeba zastosować regulator. Nie trzeba żadnego prądu wzbudzenia, po prostu po starcie od razu jest tam napięcie. Uzwojenie nie m połączenia z masą, wychodzą 2 przewody - koniec i początek.

  Macie jakieś sprawdzone schematy / gotowe produkty?
 • #2
  Zbyszek_64
  Level 23  
  Tak czy inaczej masz doczynienia z prądnicą synchroniczną.Prądnice tego typu budowane są jako obcowzbudne.Najczęściej wirnik jest wirującą magneśnicą , aprąd pobiera się ze stojana wykonanego jako 1 lub wielofazowy.Poglądaj dobrze tą prądnicę i sprawdź gdzie podpiętę jest wzbudzenie.Jeśli będziesz mógł wpływać na wartość prądu wzbudzenia to sprawa jest prosta.Jeśli nie będzie takiej możliwości to zostanie Ci chyba jedynie wydajna przetwornica , ale to już znacznie droższa sprawa.
 • #4
  mczapski
  Level 39  
  Nic nie wiemy o wilkości i rodzaju akumulatora. Ale jeśli to ma być tanio (profanacja silnika), to widziałbym proste rozwiązanie typu mostek prostowniczy np 20 A 200 V i stabilizator na odpowiednie napięcie. Znów nie wiemy jakie napięcie chcesz lub musisz uzyskać. opcjonalnie jeszcze trafo o przekładni 1:2. Zapewne lepszym rozwiązaniem przetwornica impulsowa, ale tutaj trzeba więcej wiedzieć i cena może sięgnąć tej katalogowej.
 • #5
  kortyleski
  Level 43  
  Oczywiście jak zwykle wszyscy radzą tylko nikt pojecia nie ma .... Jakie znowu trafa, przetwornice? Jaka obcowzbudna prądnica??? Toć to zwykłe dynamo rowerowe tylko większe! Widział ktoś w dynamku wzbudzenie? Pedałowe chyba tylko :)

  hubiwit popatrz pod hasłem "regulator stratny) tudzież przejrzyj schematy instalacji motocyklowych gdzie alternator jest zatopiony w oleju.
  ( honda cbr 900, VFR 750, afrika twin, kawasaki vulkan 750 i wiele innych) tam co prawda generator jest trójfazowy ale zasada taka sama.

  Regulator od VFR750 czy CBR 900 możesz śmiało wykorzystać podłączając tylko dwie fazy pod Twoje przewody.

  696796198 - oto nr aukcji regulatora za 160 zł - czy to dobra cena?
 • #7
  hubiwit
  Level 25  
  Czy może być ten:

  Regulator ładowania aku. 12v z prądnicy silnika 21-110V
 • #8
  kortyleski
  Level 43  
  Może - tylko w Twoim przypadku nie potrzebujesz trzech bloków a tylko dwa, to uprości i potani konstrukcję.
 • #9
  hubiwit
  Level 25  
  Zmajstrowałem :D
  Regulator ładowania aku. 12v z prądnicy silnika 21-110V

  Z akumulatorem 7Ah napięcie ok 15,5 V
  Z akumulatorem 45Ah napięcie ok 14V
  Sama żarówka 55watt 12v - napięcie 4V

  Dla czego tak się dzieje?
 • #10
  Pfemek
  Level 23  
  Czy mógłbyś podać wartości elementów do schematu tego regulatora?
 • #11
  Radeczek
  Level 1  
  Witam,
  to ja mam chyba podobną rzecz może problemik, mianowicie mam motor (taki satruszek) - miał zdewastowaną elektrykę 6V, kupiłem akumulator, popodłączałem kierunki, światła itp. - wszystko działa i jest ok (motor pali z kopniaka nie z elektrycznego startera) i teraz moje pytanko mając prądnicę w niej są dwie cewki z jednej kabelki idą na iskrę i teraz rzecz ma się tej drugiej cewki z niej powinno być: ładowanie akumulatora i podłączenie świateł - prawda? na wyjściu jej napięcie jest różne nawet ze ~40V (zmierzyłem miernikiem na zmiennym zakresie napięcia) zależnie od obrotów (dodania gazu) i teraz jeśli bym dostał/kupił regulator napięcia 6V

  http://www.allegro.pl/item720328947_regulator_napiecia_skutery_motocykle_rc_80_6v.html

  http://www.allegro.pl/item727874485_elektroniczny_regulator_napiecia_mz_etz_6v_12v.html

  coś takiego jak powyżej, na wejście podłączyłbym kabelki z cewki to
  - czy na wyściu bym miał zawsze 6V - niezależnie od obrotów?
  - czy po podłączeniu przez bezpiecznik ładowania akumulatora to ładowanie by zdało egzamin?
  - czy takie rozwiązanie nic by nie uszkodziło, nic w motorze i nie uszkodziłoby regulatora?
  - i jak to jest, ten motorek ma ułaaa blisko 30 lat, kiedyś (chyba) nie było regulatorów i też musiało działać i ładowanie i światła....

  jak by ktoś miał jakieś pomysły to proszę o radę dzięki i pozdrawiam
 • #12
  mczapski
  Level 39  
  A dzieje się tak dlatego, że twoja prądnica ma zwyczajnie małą moc. Przy tym regulator stratny każdą próbę podwyższenia napięcia traktuje twardo, czyli zwiera. Prawdopodobnie przy podłączeniu akumulatora 7 Ah w układzie płynie prąd rzędu 1 A, przy 45 Ah np 2 A a żarówka bezlitośnie żąda ponad 5 A. A ile ciepła przy tym uzyskujesz. Taki sam efekt miałbyś przy zastosowaniu prostownika i stabilizatora elektronicznego (jeśli wytrzymałby poziom napięcia).