Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz we wzmacniaczu NAD 3100 niewłaściwe napięcia

gonzos100 07 Sie 2009 11:35 1836 4
  • #1 07 Sie 2009 11:35
    gonzos100
    Poziom 9  

Witam
    Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu w reanimacji wzmacniacza NAD3100. Kupiłem wzmacniacz z uszkodzoną końcówką mocy w jednym kanale. Przygotowałem elementy do wymiany tj. tranzystory i całą resztę dla obu końcówek L+P by zapewnić jednakowe parametry (tranzystory 100% oryginały kosztowały sporo pieniędzy), ale nie w tym rzecz. Przed montażem postanowiłem sprawdzić napięcia i tu problem, ponieważ zas. przedwzmacniacza i stopni wejściowych końcówek mocy (stopnie symetryczne) nie trzyma symetrycznych napięć (różnica 1,2-1,3V - załącznik). Problem z napięciami występuje nawet po odpięciu obu stopni sterujących (przedwzmacniacz jest zasilany). Różnica napięć wynosi wówczas ok 0,3-0,4V (do przyjęcia). Różnica napięć w obu przypadkach jest widoczna we wszystkich punktach pomiarowych (wg. instr. serwisowej). Przypuszczam, że wystąpi również napięcie stałe na wyjściu wzmacniacza po ew. montażu końcówek (brak możliwości regulacji).
    Moje pytanie brzmi: czy istnieje możliwość regulacji tego zasilacza (z takim układem jeszcze się nie spotkałem) w celu utrzymania przynajmniej zbliżonej symetrii zasilania (ok. 0,2-0,3V). Którymi elementami zmienić napięcie (szczególnie ujemne) - napięcia podane na schemacie. Jest prawdopodobieństwo, że były wymieniane tranzystory Q505, Q506 (wg załączonego schematu), czy taka ew. wymiana mogła mieć wpływ na przedstawiony problem - osobiście wątpię.
    Proszę o opinie.
    Pozdrawiam

0 4
  • Pomocny post
    #2 07 Sie 2009 12:51
    twazny
    Poziom 26  

Napięcie stałe na wyjściu końcówki mocy nie powinno wystąpić mimo takiej różnicy.
    Natomiast stabilizatory +-18V działają w ten sposób.
    Napięcie górnego ustalane jest przez dzielnik R519/520 z 24V pomniejszone o jedno złącze BE czyli ok.0,7V = ~18V
    Dolny stabilizator z grubsza powtarza napięcie górnego poprzez dzielnik R523/524. (na schemacie jest błąd, środek tego dzielnika musi mieć połączenie z bazą Q508 aby to miało sens).
    Natomiast równoległy do R524 rezystor R525 służy właśnie do korekcji napięcia dolnego stabilizatora.
    Oczywiście zakładamy że tranzystory są sprawne.

0
  • Pomocny post
    #3 07 Sie 2009 13:07
    dybas
    Poziom 37  

Zasilacz jest bardzo skomplikowany. Różnica napięć nie powinna jednak wpłynąć na pracę końcówki mocy, która zapewne jest zasilana niestabilizowanym napięciem ±35 V. Reszta napięć jest uzyskiwana jakimś karkołomnym sposobem. Spróbuj nieznacznie zmienić wartość R522 (np. dolutowując równolegle rezystor).
    P.S. Kolego "twazny": R524 i R525 nie są równoległe.

0
  • #4 07 Sie 2009 13:55
    gonzos100
    Poziom 9  

Wielkie dzięki
    Wszystko w porządku. Znalazłem usterkę, zimny lut w punkcie gdzie jest błąd na schemacie (był widoczny pod lupą x10). W chwili obecnej różnica między gałęziami +/- wynosi 0,02-0,03V.
    Jeszcze raz dziękuję

0
  • #5 07 Sie 2009 14:00
    twazny
    Poziom 26  

To bardzo nieskomplikowany zasilacz.
    R522 jest członem filtru RC tętnień i nie ma związku z napięciem stabilizacji (można go nawet zewrzeć ).
    Pisałem że na schemacie jest błąd.R524/525 muszą być równoległe inaczej to nie będzie działać wcale.

0