Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ramka cyfrowa - monitor + ... ?

invx 07 Sie 2009 15:01 2118 1
 • #1 07 Sie 2009 15:01
  invx
  Poziom 25  

  Potrzebuję wyświetlić obraz (zdjęcia, video) na monitorze LCD

  Jak to zrobić bez użycia komputera?
  Dane miał bym np. na karcie SD, i teraz jak je odczytać i jak przesłać na monitor ?

  Czyli idea ramki cyfrowej - tyle, że szukam tańszego rozwiązania.

  0 1
 • CControls
 • #2 09 Wrz 2009 18:45
  bolilol_4
  Poziom 9  

  Więc tak:

  Skoro dane chcesz wyświetlać z karty SD to potrzebujesz układu który odczyta zdjęcie - najprawdopodobniej jakiegoś mikrokontrolera AVR lub ARM który pozwoli Ci skomunikować się z karta - najprościej poprzez interfejs SPI , oczywiście musisz zaimplementować system plików FAT w mikrokontrolerze bo w takiej postaci przechowywane są pliki na karcie SD. Zaimplementować układ dekompresji w mikrokontrolerze. Potem potrzebujesz jakiegoś układu który Ci wyświetli te dane które już odczytasz z karty SD (np. układ FPGA) gdyż mikrokontroler będzie miał za duże problemy z zapewnieniem odpowiedniego odświeżania obrazu - po prostu nie wyrobi z wyświetlaniem i konwersją obrazu. Nie zapominajmy o tym iż dane które odczytasz z karty SD załóżmy jeden obrazek 800x600 w 16bitach koloru zajmuje już 8MB w pamięci - i to raczej w pamięci wewnętrznej się nie zmieści więc będziesz potrzebował zew. pamięci do której prześlesz zdekompresowany obraz i będzie tam przechowywany podczas jego wyświetlania. Gdybyś porwał się na większą rozdzielczość oczywiście jest to do wykonania ale stopień skomplikowania drastycznie rośnie wraz z rozdzielczością i ilością kolorów.

  W prawdzie nie musisz wyświetlać obrazów z dużą częstotliwością gdyż są one statyczne i nie zauważysz smużenia ale problemem okazuje się matryca LCD zwykle ma minimalną częstotliwość taktowania , która wymusza ci czas w jakim musisz się zmieścić z wyświetlniem jednego obrazu (często w granicach 40MHz).

  Jednym słowem to nie takie proste - da się to zrobić dość tanio tj. w granicach ok.150zl lecz trzeba w to włożyć dość dużo wysiłku i czasu.

  0