Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

XLR, Jack mono, Phantom i mikrofony pojemnościowe niesym

djsmol 07 Aug 2009 22:44 10139 20
 • #1
  djsmol
  Level 11  
  Witam. Zakupiłem Alpharda ETP757 bo było 6 mikrofonów. 2 chciałem bezprzewodowo a resztę wykorzystać do saxofonu i innych dętych instrumentów. 4 mikrofony mają małrgo jacka mono. Jak podłączę je do konsolety to jest cisza, bo się okazało, że na mikroporcie gniazdo ma zasilanie 9V, czyli mikrofony pojemnosciowe (a moze elektret? chociaż nie brzmią jak elektrety - lepiej przenoszą). Podłączałem przez kabel XLR-gniazdo STEREO JACK:

  XLR Pin 1 (plus) - TIP Jack (szpic)
  XLR Pin 2 (minus)- RING Jack
  XLR Pin 3 (masa) - masa na JACK.

  Działało to z dynamicznymi bardzo fajnie, bo nawet takie tanie mikrofony z jackiem mono jak siewpinało to zwierały pin2 i 3 w XLR i super wszystko chodziło (tak się przecież robi przejsciówkę symetryk<->niesymetryk??). Nie można włączyć phantoma wtedy, bo jak mierzyłem miernikiem +48V jest na pinie 1 i 2, a ze drugi zwiera wtedy do masy przez jacka no to można uszkodzić kanał w konsolecie.  Czy da siewykorzystać jakoś ten phantom do zasilenia tych mikrofonów?? Próbowałem tak, że do szpica jacka podpinałem Pin1 XLR i puszczałem phantoma, pin2 XLR w powietrzu a pin 3 do masy w Jacku. Mikrofon grał tylko baaaardzo cicho (wcześniej w ogóloe nie grał) i baaardzo szumiał. Jakosc była katastrofalna:/ Nie wiem - moze pin 2 XLR przez rezystor podpiąć, ze jak zewrę to prąd niepopłynie duży. Tyle, ze wtedy potencjał bedzie inny niż zero na nózce 3:/

  Podobno działa tez opcja pin1 XLR do szpicu Jacka, pin2 XLR do masy jacka, a pin 3 niepotrzebny jest podobno, bo to tylko ekranowanie zapewnia. Tylko czy wtedy taki mikrodon pójdzie??

  A może opcja z jakąś zewnetrzną czarną skrzynką z wejsciem jack i wyjsciem XLR i w środku bateryjka 9V która by zapewniła (przez rezystor zapewne) zasialnie temu mirofonowi, tylko nie wiem jakby to potem podpiać do konsolty przez XLR:/

  Zarzuciłem kilka pomysłów i wole poczekać, bo szkoda mi kanału na konsolecie jakbym wypalił (bo phantoma moge osobno na kazdy kanał załączać).

  Pozdro.
 • #2
  miszkoo
  Level 28  
  Kolego wszystkie standardy mówią o połączeniach w XLR

  pin 1 - masa
  pin 2 - sygnał
  pin 3 - sygnał o przeciwnej polaryzacji.

  oznacza się to tak

  pin 1 - GND
  pin 2 - signal +
  pin 3 - signal -  Tego jestem pewien a z resztą to Ci nie doradzę bo nie wiem tzn nie jestem niczego pewien. Jedynie tyle mikrofon elektretowy to mikrofon pojemnościowy spolaryzowany na etapie produkcji i nie wymaga polaryzacji do działania.
 • #3
  djsmol
  Level 11  
  Kurczę - masz racje. Mam tak zrobione kable jak mówisz - tylko jak patrzyłem na XLR to aczałem od drugiej strony liczyć i się pogmatwało.

  Przejsciówkę mam masa-masa, pin 2 jako gorący do TIP i pin 3 do ring.

  Moja wina i przepraszam za wprowadzenie chaosu do pierwszgo posta. Wystarczy zamienić numery pinów w poście a reszta z plus minus i masa jest ok.
 • #4
  miszkoo
  Level 28  
  Hmm ciężko jest uwalić phantoma bo jest on odpowiednimi rezystorami pozabezpieczany.

  Spróbuj tak

  Pin 1 na masę jack
  Pin 2 na tip jack
  Ewentualnie jak by coś było nie halo można spróbować zapiąć kondensator 1pF między pin 3 a pin 1.

  Jeżeli mikrofony mają izolację która wytrzyma 48V zasilania to powinno to chodzić. Motyw jest tego typu, że mikrofony mogą być nieprzygotowane na tak duże napięcie i może nastąpić przebicie miedzy okładzinami.

  Pin 3 jest zwierany poprzez jack do masy wiec może następować zanik napięcia phantom, zależy od konstrukcji miksera czasami są dwa rezystory oddzielnie dla pinu 2 i dla pinu 3 ale może u Ciebie jest jeden..
 • #5
  djsmol
  Level 11  
  No tak już próbowałem. Na chwilke phantoma dałem i cośtam było słychać, ale szumiało dosyć mocno i ogólnie jakość niezadowalająca.

  A ten kondensator .....hmmmm..... Tez o tym myślałem bo teoretycznie dla składowej stałej przerwa, a dla zmiennej może dać radę. Spróbuję jutro na próbę. Tylko musze jakiś kond na 50V znaleźć w warsztacie:)

  1pF?? Taki mały napewno?? nie obetnie to pasma??

  To była kiedyś dosyć dobra konsoleta radiowa. Gdzieś mam instrukcje i schematy. Mozę rzeczywiscie są 2 rezystory, to by wtedy dało radę nawet.
 • #6
  miszkoo
  Level 28  
  Chociaż nie muszą być dwa bo gdyby nie było dwóch to miedzy pinami 2 i 3 musiało by być fizyczne zwarcie a wówczas była by wielka lipa.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Kolego to raczej nie wypali problem najprawdopodobniej z impedancją wejścia w mikserze, te mikrofony się do takich hec nie nadają.

  Odpuść sobie poza tym miałem to w ręce i pozostawiało trochę do życzenia.
 • #7
  djsmol
  Level 11  
  Fakt, że mikrofony do ręki trochę lekkie ale przez 5 ścian i 30 metrów wolnej przestrzeni się przebiło. Tak jak ktsna forum pisał dużo basu z tego jest, ale to nie wina mikrofonów tylko odbiornika, bo mikroporty tez tak basowo brzmią. Ale od czego jest equalizer. Co do nagłownych i na instrument nie spodziewałem się rewelacji. Za jakieś 2-3 tygodnie po kilku próbach bedę coświecej wiedział o brzmieniu tego wszystkiego.

  Sprawdzę patent z kondensatorem i tym zwarciem przy phantomie (jak patrzyłem na schemat to wszystkie rezystory po drodze majajakieś 10kohm). A jak nie...... heeeh - trzeba bedzie za jakimiś małymi dynamicznymi mikrofonikami do instrumentów się rozejrzeć i to najlepij jako XLR a nie Jack:/
 • #8
  miszkoo
  Level 28  
  Czy XL czy jack to nie ma różnicy to tylko złącza. Ale XLR są dużo praktyczniejsze.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Muszą mieć 10kohm bo jak by nie miały to impedancja miedzy pin 2 a 3 była by za mała i była by z tego wszystkiego wielka lipa. Równie dobrze w tedy byśmy mogli je zewrzeć. Bo de facto przez te rezystory oba piny są połączone z jednym punktem do którego też dochodzi potencjał +48V
 • #9
  William Bonawentura
  Level 33  
  1) To co potrzebujesz to konwerter zasilania "phantom" na "T". Zobacz np. XLR, Jack mono, Phantom i mikrofony pojemnościowe niesym.

  2) O stół nie musisz się tak obawiać - zasilanie phantom jest podawane przez dwa rezystory i jest w pełni odporne na zwarcie w kablu, podawanie napięć z dwóch stołów jednocześnie itp. usterki
 • #10
  miszkoo
  Level 28  
  Hmm tylko jedno pytanie czy ten układ jest przystosowany do obciążenia niesymetrycznego.
 • #11
  djsmol
  Level 11  
  Tak więc zwarłem ze sobą piny 1 i 3 w XLR (a tak naprawdę przejsciówka i wpiecie wyzej wymienionych mikrofonów je zwiera) i puściłem Phantoma. NIc się nie zjarało i gra. Głośnosc ok tylko bardzo cicho (no ale jednak) słychać jakieś zakłócenia w tle których poziom jest mniejszy, gdy dotknę masę palcem. Takie nie do końca 50Hz i wyższe harmoniczne ale głowy nie dam. Więc jest już dobrze tylko teraz zabawa z wyczyszczeniem tego czegoś w tle.

  Co do schematu to nie bardzo kumam o co w nim chodzi. Bo widzę zarówno z jednej jak i z drugiej strony 3 piny czyli symetryczne połączenie, a jak nadmieniałem potrzebuję z niesymetry na symetrię przejsc z zasilaniem phantom ze stołu. Chyba że ten schemat jest ok tylko ja nie wiem jak to działa:) Bo na upartego to można symetrię zrobić jednym wzmacniaczem operacyjnym:P:P
 • #12
  William Bonawentura
  Level 33  
  djsmol wrote:
  Co do schematu to nie bardzo kumam o co w nim chodzi. Bo widzę zarówno z jednej jak i z drugiej strony 3 piny czyli symetryczne połączenie, a jak nadmieniałem potrzebuję z niesymetry na symetrię przejsc z zasilaniem phantom ze stołu. Chyba że ten schemat jest ok tylko ja nie wiem jak to działa:) Bo na upartego to można symetrię zrobić jednym wzmacniaczem operacyjnym:P:P


  OK, ten kto go rysował trochę go źle oznaczył. Z lewej strony jest od góry - zasilanie 12V dla mikrofonu, wejście (niesymetryczne) sygnału z niego, masa. Z prawej symetryczny XLR z zasilaniem phatnom 48V.
 • #13
  djsmol
  Level 11  
  No tak - zenerka daje te 12V. Czyli w moim przypadku mogę gorący z tego mikrofonu podpiąć do tej nóżki z zasilaniem 12V a masę zewrzeć z syg- ? Nie omieszkam również sprawdzić i porównac jak to brzmi.
 • #14
  William Bonawentura
  Level 33  
  Ten mikrofon ma tylko dwa styki w jacku ?
 • #15
  djsmol
  Level 11  
  No tylko dwa:) Od początku właśnie o to mi chodziło, że chciałbym to jakoś zasilić z phantoma i uniknąć tych wszystkich szumów, które chociaż na baaardzo niskim poziomie to jednak są. A jeżeli wepnę ten mikrofon do mikroportu i idzie bezprzewodowo to tych szumów nie słychać.
 • Helpful post
  #16
  adambyw
  Moderator of Acoustics
  To mikrofon z zasilaniem BIAS, troszkę inaczej zasilany niż phantom.
  Polecam link http://www.epanorama.net/circuits/microphone_powering.html ze schematami różnych konwerterów.
 • #17
  djsmol
  Level 11  
  Genialna strona. Problem krok po kroku opisany i gotowe schematy. Są one na tyle proste, że mam wszystkie potrzebne części w szufladzie i nie omieszkam sprawdzić (bo widzę, że przynajmniej 2 sa do przetestowania).

  I to jest chyba całkowite rozwiazanie mojego problemu i odpowiedź na moje pytanie:) Dzięki wszystkim!! :D
 • #18
  William Bonawentura
  Level 33  
  W szczególności zacznij od tego: "This circuit gives out balanced signals and has around 2 kohms output impedance which enables it to be used successfully with mic cables of several meters or tens of meters." ;)
 • #19
  djsmol
  Level 11  
  Od tego chciałem zacząć:) W końcu daje wyjscie symetryczne.
  Swoją droga ciekawe jakby to sie spisało z popularnymi tanimi dynamicznymi na jacka 2 polowego. Jak sprawdzę i porównam to na pewno dam znać jak to brzmi.

  p.s.
  A ja myślałem, że wiem już co nieco o mikrofonach ale ta stronka uświadomiła mi ile jeszcze ciekawych rzeczy przede mną:) Człowiek całe życie się uczy.
 • #20
  adambyw
  Moderator of Acoustics
  Tani dynamik lepiej rozebrać i polutować symetrycznie. Albo połączyć go do pinu 2 i 3 pomijając ekran, wyjdzie prawie na jedno.
  przy podłączeniu go zamiast mikrofonu elektretowego, napięcie polaryzacji będzie powodowało wychył membrany w którąś stronę. Trzeba by go było połączyć przynajmniej przez kondensator.
  Takie problemy występują podłączając dynamik do komputera, gdzie w gnieździe występuje zasilanie BIAS. Mikrofon pracuje nie najlepiej, i często słychać szumy karty sieciowej, procesora, wentylatora i innych dziwnych elementów komputera. Problem powinien rozwiązać ten układ: http://www.tkk.fi/Misc/Electronics/circuits/sbmicamp.html
  A lepiej to zrobić przedwzmacniacz na wzmacniaczach operacyjnych, lub tranzystorach z układem zasilanym phantomem.
  A najlepiej to podłączyć dobry mikrofon do dobrego preampu ;)
 • #21
  William Bonawentura
  Level 33  
  djsmol wrote:
  Od tego chciałem zacząć:) W końcu daje wyjscie symetryczne.


  Chodziło mi o to, że schemat który znajdziesz w tym akapicie jest tym samym który ci wkleiłem w rysunku :)