Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik domowej roboty do sterowania silnikiem asynchr.

08 Sie 2009 11:26 3259 5
 • Poziom 15  
  Czy możliwe byłoby zrobienie prostego falownika dużej mocy (rzędu 20kW) w miarę niskim kosztem? Zasilanie DC. Ma to być wykorzystane do sterowania silnikiem asynchronicznym z akumulatorów. Wydaje mi sie, że silnik taki nie potrzebuje idealnego sinusa więc myślałem nad wykorzystaniu procesora i tranzystorów duzej mocy. Silnik spięty w trójkąt z kondensatorami pomiedzy wejsciami a zerem. Tranzystory łączyłyby wejścia silnika z zerem bądź źródłem napięcia (z powielacza) w zaleznosci od potrzeb. Napiecie na wejściach i pobierane prądy byłyby na bierząco mierzone. Oczywiście do tego odpowiedni algorytm zeby nie przełączac tranzystorów zbyt często itp. Co o tym myślicie? Jeśli było to juz omawiane to prosiłbym o jakiegoś linka, bo nie znalazłem.
 • Poziom 17  
  Niski koszt i falownik w domowym wykonaniu :D to tak jak byś chciał gasić ognisko benzyną niby to też ciecz ale nie da się niestety .A tak na serio to proponuje na allegro szukać okazji czyli uszkodzony falownik i po naprawie zacząć kombinację niestety są to trudne w produkcji urządzenia i trzeba sporo doświadczenia i sprzętu żeby dzialało to sprawie i niezawodnie .
 • Poziom 15  
  Rzeczywiście doczytałem taką opinię z innych postów :D Jednakże jest to raczej experyment, chciałbym po prostu znać opinię ludzi. Głównie chodzi mi o wpływ zniekształceń sygnału na pracę takiego silnika. Planuję wykonać taki "niby falownik" i zobacze jak to bedzie działac z malym i wiekszym obciazeniem.
 • Poziom 17  
  Więc na początek proponuje zapoznać się z sterowaniem pwm tylko tutaj na silnik nie podajemy Sinusoidy ale odpowiednio wygenerowany sygnał sterujący silnikiem pozwala to na regulację prędkości momentu i to tylko za pomocą atmegi 8 oraz kilku tranzystorów mos-fet w zalezności od mocy musimy zmienić uC na specjalistyczny sterownik oraz tranzystory mosfet na igbit więc koszta rosną ale i stopień skomplikowania . Chociaż moim zdaniem w domowym zaciszu bez dobrego sprzętu czyli oscyloskop nie ma szans na powstanie tak zaawansowany projekt.
 • Poziom 15  
  Myslalem nad czyms bardziej zaawansowanym programowo niz PWM, bardziej kontrola napiecia na biezaco w zaleznosci od wartosci i kierunku prady pobieranego, napiecia na kondensatorze itp.
 • Poziom 26  
  Tanio to pojęcie względne. Wszystko można zrobić w domu, tylko koszt wykonania urządzenia pracującego w sposób zadawalający, przeważnie wielokrotnie przewyższa wartość urządzenia wyprodukowanego fabrycznie.