Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa i Wtryskiwacze - Mondeo Diesel 1.8TD

Kamil Wolski 08 Aug 2009 18:05 7320 6
 • #1
  Kamil Wolski
  Level 12  
  Witam. Mam dwa pytanka dotyczące silnika 1.8TD z pierwszej generacji Mondeo - wersja 88KM na pompie LUCAS-a.

  1. Oddałem wtryski do regeneracji, wróciły po wymianie praktycznie wszystkich elementów bo praktycznie nie dało się ich wyregulować - są więc praktycznie nowe. Wszystkie objawy które spowodowały decyzję o regeneracji wtryskiwaczy minęły, ale mam mały mętlik w głowie.

  Wraz z wtryskiwaczami weszły nowe podkładki termiczne, nieco grubsze niż ich poprzedniczki. Wtryskiwacze wydają się być wkręcone dobrze - z moją siłą nie potrafię ich dokręcić mocniej, nigdzie nie leją, ale w momencie kiedy na ich gwincie montażowym (po odpowietrzaniu) pojawiła się wilgoć (ropa) dało się zauważyć malutkie bąbelki powietrza. Rozumiem że trzeba coś wykombinować i je dokręcić jakimś kluczem pneumatycznym czy coś? Czy tak ma być i się po prostu ułożą? Czy jeśli by były źle wkręcone pojawiłyby się jakieś objawy inne dające znać o zbyt słabym dokręceniu wtryskiwaczy? Dodam że na oko wyglądają że wkręcone są identycznie jak były przed wymianą a podkładka grubsza.

  2.
  Mam pompę Lucasa. Obroty jałowe są o ok 100 za niskie (na zimnym silniku) i auto lubić się nieco po telepać w tym momencie. Jak zwiększyć te obroty? Wykręcając i kontrując na nowo dużą śrubę podtrzymującą dźwignię gazu, czy mniejszą śrubą znajdującą się w okolicy dźwigni "STOP"? Obroty na ciepłym wg obrotomierza są praktycznie takie same jak były, różnica góra 20-30 obrotów na minutę, ale też mam wrażenie że są nieco niższe niż były (po dźwięku).

  Z góry dziękuję wam za odpowiedzi, sugestie, porady.
 • Helpful post
  #2
  Mirek.tok
  Level 19  
  Wymienili pewnie tylko rozpylacze(końcówki).A co do podkładek termicznych to są stosowane miedziane (nie wolno dokręcać mocno wtryskiwaczy bo naprężenia mogą zakleszczyć" końcówkę")siła dokręcenia jak dobrze pamiętam 40Nm A co dobąbelek powietrza sprawdz polwając wodą Wolne obroty ustawia sie mniejszą śrubą po nagrzaniu silnika.Na zimnym silniku zobacz czy linka jest naciągnięta (ta co jest podłączona do dzwigni stop)ona reguluje obroty na zimnym silniku po rozgrzaniu silnika luzuje się
 • #3
  Kamil Wolski
  Level 12  
  Końcówki na pewno, czy coś jeszcze, ciężko mi powiedzieć - po renowacji i tak wszystko wygląda jak nowe (końcówki dostałem stare spakowane więc tu mam pewność że są wymienione).

  Jutro postaram się polać wodą. Jeśli będzie bomblowało rozumiem że coś jest nie tak? Czy jakoś można taki problem uszczelnić?

  Mniejsza śruba przy dźwigni STOP na górze pompy patrząc od góry (dla uściślenia), ciepły silnik - pytanie tylko - by zwiększyć obroty wykręcać czy wkręcać śrubę?

  Linka jest naciągnięta na zimnym, po rozgrzaniu poluźnia się, więc ten element jest sprawny.

  Dziękuję za pomoc.
 • #4
  kwok
  Level 39  
  jeśli podkładki są miedziane to wykręć wtryski i owe podkładki nagrzej do czerwonej barwy i wrzuć w zimną wodę - zrobią sie mięciutki i wtedy na pewno wtryki będą szczelne
  pamiętać należy oczywiście o czystości gniazd wryskiwaczy
 • #5
  Kamil Wolski
  Level 12  
  Co do wtryskiwaczy - ochlapałem je wodą i praktycznie nic się nie dzieje. Co 15-20s pojawi się coś na wzór bąbelka ale nie wiem czy to bąbel powietrza czy po prostu od wibracji tworzy się coś takiego.

  Dzisiaj chcę spróbować zawalczyć z tymi obrotami bo denerwujący jest ten objaw, nie wiem tylko do końca jak tego dokonać. Jeszcze jedna niepokojąca mnie delikatnie sytuacja o którą chciałbym zapytać - czy auto po odpaleniu, na zimno, powinno regować na odsunięcie linki gazu (ewentualnie wciśnięcie pedału gazu) i 3-5mm (przy pompie)? U mnie takie odsunięcie linki nie owocuje żadną zmianą.
 • Helpful post
  #6
  Mirek.tok
  Level 19  
  Podkręć trochę zderzak dzwigni z linką a nastepnie ustaw wolne obroty małą dzwignią (przy dobrym ustawieniu cofnięcie małej dzwigni w strone stop silnik zgaśnie ,jesli nie gaśnie wkręć trochę zderzak dzwigni z linką
 • #7
  Kamil Wolski
  Level 12  
  Dzięki, chyba już wszystko gra tak jak powinno ;)