Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja lutownicza, czyli kolejny klocek do zestawu.

08 Sie 2009 22:17 19077 38
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 09 Sie 2009 08:09
    predator25
    Poziom 13  

Ja używam elwika lert-24 z termostatem w rączce więc nie muszę mieć stacji. Ale pomysł ciekawy. Otwór na wentylator w tylnej części obudowy powinien być cały wycięty lepiej działa.

• #3 09 Sie 2009 08:58
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 09 Sie 2009 09:43
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 09 Sie 2009 09:49
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 09 Sie 2009 10:22
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 09 Sie 2009 10:30
    komandor64
    Poziom 25  

Z czego zrobiłeś przedni panel? Jak dla mnie to ma genialny wygląd - prosto, ładnie, a przede wszystkim czytelnie.

• #9 09 Sie 2009 11:24
    BOOM i ZONK
    Poziom 19  

dj-MatyAS mam jedynie zastrzeżenia do tego kleju którym je przykleiłeś bo to chyba nie termoglut....

Z niecierpliwością czekam na kolejne warsztatowe klocki :D

''""\_PoZdRo_/""''

Ps.Jak się mylę to poprawić.

Post edytowałem.
    [CMS]

• #10 09 Sie 2009 11:27
    Sobota
    Poziom 26  

Projekt fajny tylko pytanie o opłacalność? Ile to kolego kosztowało, czasem w cenie takiego projektu można nabyć w sklepie stajcie. Nie mowie o made in China.

• #11 09 Sie 2009 11:35
    BOOM i ZONK
    Poziom 19  

Kolega wyżej najwyraźniej nie doczytał opisu albo nie rozumie autora który przedstawia konstrukcje zbudowane za czasów kiedy komputer i stacja lutownicza były marzeniem nie jednego.

• #12 09 Sie 2009 13:39
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 09 Sie 2009 13:58
    aktus
    Poziom 17  

dj-MatyAS napisał:
    Fajnie, że ktoś jeszcze myśli i zauważa takie szczegóły, a nie tylko źle poukładane kabelki...

To nie wzmacniacz audio, tylko stacja lutownicza. Tu nie będzie przesłuchów pomiędzy kanałami. Poza tym stacja będzie zamknięta i nikt ich nie będzie widział. Na koniec najważniejsze - stacja lutownicza ma działać, a nie sprawiać wrażenie.
    Sobota napisał:
    Projekt fajny tylko pytanie o opłacalność? Ile to kolego kosztowało, czasem w cenie takiego projektu można nabyć w sklepie stajcie. Nie mowie o made in China.

Jaki jest sens robienia samemu czegokolwiek, skoro można kupić odpowiednik często za mniejsze pieniądze? Odpowiedź jest prosta - dla własnej satysfakcji i dla własnego doświadczenia.

• #14 09 Sie 2009 16:39
    Szpanbix
    Poziom 14  

Czy końcówki od termistora są zaizolowane? Nie zaizolowane mogą zrobić zwarcie i uszkodzić układ chłodzenia...

A poza tym to konstrukcja super :) Byle więcej takich "klocków"....

Pozdrawiam

• #15 09 Sie 2009 17:00
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 09 Sie 2009 18:48
    Piotr Ziemowit
    Poziom 13  

Konstrukcja ładnie zrobiona, do tego wentylowana :-)
    Ja u używam stacji ZD-916 i mam problem z dostaniem grzałki do kolby lutowniczej. Parametry grzałki to 24V 60W, może ktoś z kolegów powie mi gdzie można takową grzałkę dostać lub jak kolbę lutowniczą da się zaadoptować do wspomnianej stacji. Będę niezmiernie wdzięczny za pomoc. ;-)

• #17 09 Sie 2009 19:04
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 09 Sie 2009 22:07
    chomikaaa
    Poziom 18  

Czy przekaznik nie wariuje u mnie czasami zaczyna przelaczac sie bez przyczyny?

Dzieje sie to sporadycznie nie zawsze poprostu zalezy to chyba od dnia uzycia sprzetu.

Mozna go zastapic triakiem, ale jakos nie moge sie do tego zebrac.

• #19 09 Sie 2009 22:22
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 10 Sie 2009 15:32
    aftys6
    Poziom 19  

Witam
    Widziałem chyba wszystkie twoje projekty i bardzo mi się podobają.
    Szczególnie prostota i funkcjonalność.
    Mam pytanie dotyczące obudowy.
    Gdzie się w nie zaopatrujesz, ew jaka firma je produkuje, model itd.
    U mnie w sklepach elektronicznych są podobne ale niestety jakość wykonania i solidność pozostawia wiele do życzenia.

Tomasz

• #21 10 Sie 2009 18:03
    Piotr Ziemowit
    Poziom 13  

Witam. dj-MatyAS, wtyczka kolby na 4 piny, okrągła wtyczka. Owszem w kolbie jest termopara. Wymiary grzałki to: długość 63mm, szerokość 8.7 mm średnica otworu wewnętrznego po stronie grotu 4 mm, a po stronie termopary 3 mm. Mam problem z dopasowaniem zamiennika bo wszystkie grzałki które widziałem na fotkach występują jako sam element ceramiczny a w moim przypadku jest cylinder z metalu i dopiero w środku jest ceramika z grzałką. Czy ten SALOMON po zamienieniu wtyczki będzie pasował do mojej stacji?
    Teraz muszę pędzić do córki do szpitala, ale wieczorkiem poszperam po TME. Dzięki za Pomoc :-)

• #22 10 Sie 2009 19:05
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 11 Sie 2009 00:23
    Piotr Ziemowit
    Poziom 13  

Do dj-MatyAS :-)
    Kurcze, zupełnie zapomniałem. Parametry grzałki to 24v, 60W

• #25 11 Sie 2009 09:40
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 11 Sie 2009 09:56
    VaM VampirE
    Poziom 16  

Ja od chyba 8 lat mam tą stację, z kolbą solomona.
    http://www.a1parts.com/solomon/img/sr982.jpg (coś takiego tylko bez napisów :] ).
    Działa idealnie, grzałka od nowości ta sama, groty dosyć tanie pare złotych w pobliskim sklepie elektronicznym. Jedyna wada tych kolb to to że mają strasznie sztywne przewody, ale po wymianie przewodu problem znika.
    Jedyny problem z sama stacją to to że u mnie stacja lubi zabuczeć, uziemienie obudowy pomaga.

• #28 11 Sie 2009 15:14
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #29 12 Sie 2009 01:04
    zdanek15
    Poziom 26  

Dopisze tylko ze jak Kolega VaM VampirE napisal ze lutownice solomon /pensol mają twarde kable to ja zastosowałem cos zupelnie innego.Moja lutownica z racji tego ze złącze jest z tyłu nie mogla byc podłączona do stosunkowo krótkiego kabla fabrycznego.Więc jest zalozony kabel ktory to przechodzi pod biórkiem z tylu i ma długosc okolo 4 metrow .Przypuszczam ze tak miękki kabel mozna kupic i teraz ale wtedy kupowalem go w TME 4 x1mm2 calosc szara i srednica z 5.5 mm.Oczywiscie złącze wymienione bo w oryginale jest czarne kątowe i 5 pin ale dalej mam 5 pin ale metalowe

Kiedyś z 10 lat temu jak bylo wszystko niebywale drogie/niedostępne zbudowałem lutownice w obudowie polskiej miniwiezy.Zasilacz przetwornicowy z magnetowidu , teraz juz nawet nie wiem jakiego/prawdopodobnie jakie JVC/I ciekawostka przezyl w serwisie non stop przez te wszystkie lata przebijając spalone 3 Wellery i jakieś chinskie cosie co kolega z biorka obok wymienia je non stop.Zasilarka jest regulowana bo to klasyczny uklad tranzystorowy ze sprzezeniem na opty minimalnie przerobiony uklad sprzezenia w celu niewielkiej regulacji napiecia dla uzyskania odpowiedniej temperatury dla juz fabrycznej lutownicy pensol z termopara.Pokusilem sie nawet o dobudowanie odczytu temperatury z termopary ale bez sprzezenia czyli nie reguluje sie sama.Totalnie na piechote zbudowane urzadzenie ale to działa rewelacyjnie przez te wszystkie lata.W lutownice wbudowany jest czujnik podczerwieni do sprawdzania pilotow bo to sie przydaje i w zasadzie mamy niezawodne urzadzenie.W zasadzie pracuje nią codziennie i przez te wszystkie lata byl potrzebny jeden serwis kiedy to biedactwo sie nie właczyło..wymiana kond 1/450 volt i własciwie wtedy zauwazylem ze budując to kiedys na radiatorze napisalem jaki stoi tam tranzystor przełączający.To akurat było rozsądne.Obecnie dalej zarabia ,ale odczyt pokazuje jakies bzdury lecz nie ma to znaczenia poniewaz tak znam ustawienia potencjometru ze odczyt jest zbedny a naprawa tego to wyciągniecie jej z pod calego zestawu pomiarowego pod ktorym to ona stoi.Inie ma w tym nic dziwnego ze robi jako podstawka poniewaz ona /stacja/ w ogole sie nie grzeje.

• #30 12 Sie 2009 13:53
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów