Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żarówka energooszczędna osram

09 Sie 2009 01:15 8059 6
  • Poziom 9  
    Witam.

Założyłem dziś w pokoju energooszczędną żarówkę osram 20W (na opakowaniu pisze 20W=100W że niby świeci jak setka normalna) - osram dulux value.

Nakręciłem ją na gwint, i zauważyłem że mimo iż światło nie jest włączone (przełącznik w pozycji 0) to żarówka i tak mruga. Teraz się ściemniło i widać to wyraźnie. Mam w związku z tym trzy pytania, pierwsze z nich dotyczy ono oczywiście tego dlaczego żarówka mruga mimo wyłączonego światła (dodam że zwykłe żarówki bardzo często paliły się po wkręceniu w tą lampę). Drugie tego czy taka energooszczędna jest również narażona na uszkodzenie, tak jak te zwykłe które się często paliły?

I 3cie zagadnienie dla mnie nie pojęte, kiedy dotykam wkręconą żarówkę (która mruga mimo wyłączonego światła) diaelektrykiem (dotykałem kartonowym pudełkiem) to ona mruga bez zmian - a jak dotykam przewodnikiem (nożyczkami albo moją dłonią) to ona mruga jeszcze jaśniej.. a ja przecież dotykam szkła od tej żarówki.

Proszę zatem o pomoc w wyjaśnieniu tego zjawiska. Pozdrawiam.

EDIT: to taka żaróweczka https://www.hurt.com.pl/?o=shpp&i=4309&utm_so...ium=cpc&utm_campaign=2009-08&utm_content=4309 Żarówka energooszczędna osram
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Prawdopodobnie masz w kontakcie żaróweczkę, która świeci jak żarówka jest wyłączona i powoduj przewodzenie prądu na żarówkę
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Druga opcja to taka że wyłącznik przerywa zero a nie fazę.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    do żarówek energooszczędnych jak i led-owych (z elektronicznym zapłonnikiem ) nie stosuje się wyłączników z podświetleniem a Ty prawdopodobnie masz taki wyłącznik .Poprzez neonówkę podświetlającą ten wyłącznik przepływa znikomy prąd który powoduje takie efekty jak opisujesz w żarówce energooszczędnej .Wymień wyłącznik na taki bez podświetlenia , jeśli dalej efekt będzie występował trzeba szukać przebicia w instalacji .
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Wielkie dzięki panowie! Mam przełącznik z podświetleniem, ale z instalacją też coś może być - bo zwykłe żarówki u mnie w pokoju palą się często. Wymienię przełącznik, albo ojca poproszę żeby jakoś wymajstrował układ tej lampki - on się na tym troszkę zna.

Jeszcze raz dzięki.
  • Poziom 1  
    Ja mam taki sam problem (głównie z dość drogimi lampami fotograficznymi).

Jednak:
    A) mam poprawnie zainstalowane zasilanie (rozłączam fazę, 0 na stałe podpięte, GND też, tylko do oprawki, nie może być żadnych zwarć tutaj, bo w szafie i różnicówki. Dodam, że zabezpieczenia przeciwprzepięciowe też mam.)
    B) w gniazdku nie mam podświetlenia (wymieniłem, wraz z wymianą lamp)
    C) mruga rzadziej niż inni mówią, widoczne jest tylko w nocy, bardzo delikatne mrugnięcia (na ledowych 1/2 ledy się zapalają z całej macierzy, na halogenowych przebłysk wydaje się kończyć dość szybko z obu stron - dość interesujące samo w sobie)

Wcześniej znalazłem taki link: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic394510.html , ale admin postanowił z jakiegoś powodu zamknąć temat bez odpowiedzi.