Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensator, ładowanie, podpięcie ...

09 Sie 2009 11:43 3346 4
  • Poziom 9  
    Witam ...

Czytałem już wiele tematów ale żaden nic nie wnosi bo wszyscy się kłócą a ja mam nietypowy (a może i typowy) problem .. a mianowicie :

Jeśli podepnę żarówkę pod + i ładuję kondensator to na wyświetlaczu widnieje napis "Lo", a po paru sekundach znika, pojawiają się normalnie Volty i wtedy dzieją się głupoty ... przekaźnik non stop załącza i rozłącza a wyświetlacz mruga naprzemian "Lo" i "volty" a gdy podepnę już normalnie to kondensator się nie wyłączy ...

Kondensator, ładowanie, podpięcie ...

O co tu chodzi ?? coś źle robię ? przecież kondensator powinien się wyłączyć
  • Poziom 32  
    Nie mogę powiedzieć jednoznacznie ale co zauważyłem to to że oba przypadki są prawie takie same bez żarówki płynie maksymalny prąd z akumulatora czyli jeżeli kondensator (zapewne o pojemności około 1F) jest maksymalnie rozładowany stanowi zwarcie przez pewien moment dla akumulatora , w drugim przypadku gdy podłączasz żarówkę masz do czynienia (nie wiem jak to się fachowo nazywa) z dynamiczną rezystancją ponieważ włókno żarówki ma większą rezystancję podczas świecenia, czyli czas ładowania kondensatora wydłuża się bo ładowanie odbywa się poprzez rezystor który jest włóknem żarówki kiedy kondensator naładuje się to prąd już nie płynie i żarówka nie powinna świecić, jest to przykład typowego stanu nieustalonego.
  • Poziom 9  
    dziękuję za wyczerpującą odpowiedź ...

no i żarówka gaśnie ale kondensator wariuje (tzn. załącza i rozłącza) ... dlaczego tak się dzieje ?
  • Poziom 32  
    A czy jest podpięty do tego jakiś wzmacniacz albo radio ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kondensator jest uszkodzony (a właściwie elektronika która steruje przekaźnikiem i wyświetlaczem).