Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik do terrarium na Atmega8

ginger78 09 Aug 2009 15:09 9207 5
Altium Designer Computer Controls
 • Witam
  Z początku chciałbym zaznaczyć, że jest to mój pierwszy samodzielny projekt tego typu. Naukę programowania w bascomie zacząłem od niedawna i jeszcze wszystko jestem w stanie ogarnąć.

  W związku z tym, że moim drugim hobby jest hodowla ptaszników, postanowiłem zrobić sterownik do terrarium. Na elektrodzie można znaleźć gotowe projekty, lub na allegro kupić gotowe sterowniki ale nie o to chyba chodzi. Sterownik na µC Atmega8 ma za zadanie robić pomiary temperatury z czujnika DS18b20 i włączać/wyłączać kabel grzewczy. Do tego doświetlanie terra o określonej godzinie (przykładowo 8-20). Jakby tego było mało, chcę jeszcze zastosować nawilżacz ultradźwiękowy i pomiar wilgotności powietrza. Z założenia przyciskami można będzie ustawić tylko godzinę, reszta zaprogramowana na stałe. Napisałem już program do obsługi; jak na razie nie uwzględniłem wilgotności. Program działa ale gdzieś jest błąd, którego nie umiem poprawić. Wyświetla mi godzinę na przemian z odczytem temp.
  Jeszcze dziś postaram się narysować schemat elektroniki w eaglu (elektronika takiego sterownika to najmniejszy problem).
  Wszelkie sugestie i porady mile widziane.

  Edit.
  Schemat urządzenia:
  Sterownik do terrarium na Atmega8

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ginger78
  Level 21  
  Offline 
  ginger78 wrote 521 posts with rating 30, helped 13 times. Live in city Białystok/Łódź. Been with us since 2003 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  RAFAŁ.M
  Level 19  
  Dlaczego w bazach tranzystorów na schemacie są oporniki 47omów - powinno być 1k do 3k9 .Brak rezystora w bazie T1. Błąd na schemacie ?

  Powinieneś usunąć Cls z pętli programu - przed wyświetlaniem temperatury i przed wyświetlaniem godziny. Program będzie nadpisywać wyświetlane dane na lcd zamiast kasować zawartość wyświetlacza przed każdym wyświetlaniem.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  ginger78
  Level 21  
  Dziękuję Ci za odpowiedź. Program działa. Schemat poprawiłem (w książce Góreckiego jest podane, że rezystor do bazy ma mieć 47 omów) i nieco zmodyfikowałem. Obudowę już kupiłem więc mogę projektować płytkę. Niedługo wrzucę jakieś fotki. Zastanawiam się jakiego czujnika użyć do pomiaru wilgotności by µC go obsłużył . Pastylki DS1823 byłyby idealne ale uważam, że są za drogie.

  Sterownik do terrarium na Atmega8


  PCB narysowałem jak umiałem. Na płytce jest błąd, którego nie chciało mi się poprawiać-za mała odległość między dwiema listwami gold 8 pinów.

  Sterownik do terrarium na Atmega8

  Gotowa płytka wygląda mniej więcej tak:
  Sterownik do terrarium na Atmega8

  W poniedziałek postaram się to uruchomić.
 • #4
  ginger78
  Level 21  
  Urządzenie działa zgodnie z założeniami, jednak nie obyło się bez niespodzianek. Po kilku kliknięciach przekaźnika (brak histerezy temp) uszkadza się stabilizator KA7805 powodując zwarcie. Napięcie ze źródła zasilania (w moim przypadku było to 24V) ląduje do atmegi i LCD. Jestem stratny na dwóch atmegach i jednym wyświetlaczu. Teraz zasilam układ z prostego zasilacza regulowanego na LM317 i wszystko jest ok. 220mA wystarcza z naddatkiem. Transoptor trochę mi życie skomplikował (nie wiedziałem, że nawilżacz jest zasilany prądem zmiennym). W niedalekiej przyszłości planuję zmodyfikować trochę układ i zaprojektować nową PCB. Większy wyświetlacz też by się przydał. Na razie fotka z "roboczą" obudową.

  Sterownik do terrarium na Atmega8
 • #5
  RAFAŁ.M
  Level 19  
  Może zamiast przekaźnika zastosuj optotriak np.MOC 3041 sterujący triakiem.
  Sterownik do terrarium na Atmega8
  Optotriak załącza w zerze sieci więc brak zakłóceń i dodatkowo cisza podczas pracy w przeciwieństwie do klapiącego ciągle przekaźnika.
 • #6
  ginger78
  Level 21  
  Triaka zastosuję ale do sterowania nawilżaczem. Czy taki układ sterowania jest poprawny? Jakie mają być wartości rezystorów?

  Sterownik do terrarium na Atmega8