Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe

mgradzki 09 Sie 2009 17:20 4470 4
  • #1 09 Sie 2009 17:20
    mgradzki
    Poziom 16  

Witam

zmagam się z problemem zabezpieczenia urządzeń połączonych ze sobą przez RS485 kilkunasto/kilkudziesięcio metrowym przewodem dwuparowym - jedna para transmisja RS485, druga para zasilanie 12 albo 24V.

Zainteresowałem się układami "netprotector" używanymi w sieciach komputerowych. Problem jest taki, że w sieci komputerowej na wszystkich chronionych przewodach są porównywalne napięcia, a u mnie względem masy napięcia na przewodach sygnałowych wynoszą ok +/-3V, a na zasilaniu mogę mieć +24V.

Projektuję urządzenia (czujniki z procesorami ATMEGA) zastosowałem optoizolację, co powinno w pewien sposób zabezpieczyć układ. Intrefejs RS485 dołączony jest do procesora poprzez transoptory i zasilany poprzez przetwornicę. Jako że będzie on bezpośrednio podłączony do przewodu łączącego urządzenia jest on najbardziej narażony na przepięcia zaindukowane w przewodzie.

Zabezpieczenie typu "netprotect" na wszystkich żyłach przewodu nie sprawdzi się, bo przy napięciu zasilania +24V musiałbym zastosować diodę Zenera ok. 30V, a dopuszczalny zakres napięcia na wejściu układu MAX485 to -9 do +14. Zastanawiam się nad zabezpieczeniem typu "netprotect" na masę i przewody sygnałowe, ale nie bardzo wiem jak dołączyć do tego zabezpieczenia przewód zasilający.

Jeśli ktoś ma pomysł jak z tego wybrnąć to prosiłbym o podpowiedź, bo utknąłem.

Pozdrawiam

0 4
  • #2 09 Sie 2009 17:53
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Narysuj jakiś prosty schemat z zaznaczonymi napięciami, bo z opisu słownego jakoś trudno dojść gdzie dokłądnie leży problem

0
  • #3 09 Sie 2009 19:34
    mgradzki
    Poziom 16  

Paweł Es. napisał:
    Narysuj jakiś prosty schemat z zaznaczonymi napięciami, bo z opisu słownego jakoś trudno dojść gdzie dokłądnie leży problem

Układ "netprotector" oczywiście do odchudzenia o kilka nie używanych linii.

i układ interfejsu do zabezpieczenia:

Myślę, żeby Linie A, B i GND_sens zabezpieczyć w układzie "netprotect" z diodą zenera 5V1 (to zabezpieczy linie danych) i dodatkowo dołożyć transil 30V pomiędzy VCC_sens i GND_sens, żeby ograniczyć skoki napięcia na linii zasilania.

Zastanawiam się też nad spięciem każdego z przewodów przez transil dwukierunkowy do potencjału ziemi (niejako w gwiazdę) wtedy różnice występujących napięć nie miałyby znaczenia, bo każdy przewód miałby swój własny transil. To byłoby najprostsze rozwiązanie. Można byłoby równolegle do transili założyć warystory.
    Czy takie rozwiązanie nie byłoby lepsze ???

0
  • #4 09 Sie 2009 20:35
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Po pierwsze o ile ja dobrze widzę w karcie katalogowej ADM483, to maksymalne jego napięcie zasilania (pomiędzy nóżkami 8 i 5) może wynosić 6V a zalecane jest 5V, to skąd te 12 lub 24V zasilania ?

Proponował bym ten układ:

http://www.semiconductors.com.pl/web/pliki/esda6v1u1.pdf

dostępny tu (w dziale diody zabezpieczające)

http://www.semiconductors.com.pl/

Te elementy mają odpowiednio małą pojemność do zastosowań w układach transmisyjnych.

0
  • #5 09 Sie 2009 21:31
    mgradzki
    Poziom 16  

Paweł Es. napisał:
    Po pierwsze o ile ja dobrze widzę w karcie katalogowej ADM483, to maksymalne jego napięcie zasilania (pomiędzy nóżkami 8 i 5) może wynosić 6V a zalecane jest 5V, to skąd te 12 lub 24V zasilania ?

24V jest do zasilania części układu za optoizolacją/przetwornicą. Może nie za szczęśliwie to narysowałem. W zasilaniu układu ADM483/ADM485 jest stabilizator liniowy 7805, czy 78L05 - pominąłem go, żeby nie zaciemniać schematu.

Paweł Es. napisał:

Proponował bym ten układ:

http://www.semiconductors.com.pl/web/pliki/esda6v1u1.pdf

dostępny tu (w dziale diody zabezpieczające)

http://www.semiconductors.com.pl/

Te elementy mają odpowiednio małą pojemność do zastosowań w układach transmisyjnych.

OK, fajna mała obudowa, moc w impulsie przypuszczalnie wystarczająca.
    Połączyłbym po 3 diody równolegle do zabezpieczenia pinów A i B, a do zasilania dobrałbym transil o odpowiednio wyższym napięciu.

Taki układ jest podłączany między masę i linie transmisyjne, nie odprowadza ładunku do ziemi. Czy można masę układu przez dodatkowy transil podłączyć do potencjału ziemi??

0
  Szukaj w 5mln produktów