Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Car Audio-Wzmacniacz analogowy czy cyfrowy ?

Mobilum 09 Sie 2009 19:45 5453 28
  • #1 09 Sie 2009 19:45
    Mobilum
    Poziom 9  

Witajcie!
    Zamierzam sie z zakupem czterokanalowego wzmacniacza samochodowego do napedzenia przednich i tylnych glosnikow (subwoofer odpada,poniewaz zasilany jest z oddzielnego wzmacniacza)
    Dylematu 8 czesc pierwaja : Analogowy czy cyfrowy ?
    Z opisow internautow wynika ,iz wzmacniacze cyfrowe zalecane sa do podlaczenia subwooferow,charakteryzuje sie wieksza skutecznoscia generowania mocy (jakies 80%) przy minimalnym poborze pradu, czego nie mozna powiedziec o wzmacniaczach analogowych w ktorych okolo 50% pracy jest oddawane w postaci ciepla...
    Z gory dziekuje za zainteresowanie i porady.
    eS :D

• #2 09 Sie 2009 19:47
    trance84
    Poziom 28  

Kwestia tego ile chcesz przeznaczyć na to $ .

Od tego trzeba zacząć.

Warto podać jakie głośniki posiadasz zamontowane w samochodzie.

• #3 09 Sie 2009 20:07
    Mobilum
    Poziom 9  

Dziekuje za blyskawiczna odpowiedz Trance84:D
    Posiadam radyjko Alpine CDA-9855r , glosniczki Focal Access165A1 ale w tyle (jeszcze!:cry:) fabryczne z trzydrzwiowego Peugeota 307,ktore notabene beda w niedalekiej przyszlosci wymienione na (moze?) lepsze... :D

Dodano po 6 [minuty]:

Budzet jakim dysponuje na zakup wzmacniacza to jakies 1000-1500 zl.
    Ostatnio znalazlem dosc ciekawa oferte wzmacniacza cyfrowego JVC,w cenie ok 1500 zl.

http://www.jvc.pl/product.php?id=KS-AR8004D&catid=100040&sub=ts

• #4 09 Sie 2009 20:12
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Witam,
    Z mojego doświadczenia (jeśli chodzi o SQ) wzmacniacze cyfrowe (dobre) mają rację bytu dobrych zestawach (dobry odtwarzacz + dobry zestaw odseparowany) bardziej niż do napędzania subwoofera.
    W SLP wzmacniacze cyfrowe używane są do napędu subwooferów ale tu bardziej liczy się ilość (Wat) niż jakość.
    Ze względu na to, że miałem (i sprzedałem) praktycznie równocześnie Helix-a HXA-40X i Rodka 480FRD mogę stwierdzić, że gdybym teraz miał kupić jeden z tych wzmacniaczy do napędu np. Helix Precision pod moim Kenwood-em to wybrał bym bez zastanowienia Rodka.
    Nie oznacza to także, że każdy dobry wzmacniacz cyfrowy będzie lepszy od dobrego wzmacniacza analogowego.
    Oczywiście jest to moja subiektywna ocena i mój gust.

• #5 09 Sie 2009 20:35
    Mobilum
    Poziom 9  

Tak tez wlasnie myslalem, bazujac na moich odsluchach domowych,zaglebiajac sie w tajniki audiofilskich technologii analogowych, w ktorych nie zawsze "kroluje" cyfra, hah
    Wiesz Grzesiek, powiem szczerze, ze nie "przeniose" dzwieku domowego do samochodu... Chociaz ?....Mowiac(piszac) scislej chodzi mi tutaj o walory czysto akustyczne,dzwiek musi byc kulturalny w calym zakresie,na podbudowie czystego i subtelnego basu,ktory mi nie rozsadzi uszow... heheheh
    Pozostaje mi tez do wyboru wzmacniacz Genesis Profile 4 .
    Sluchales go moze ?

• #6 09 Sie 2009 20:44
    trance84
    Poziom 28  

Zadam kolejne pytanie.

Czy głośniki montowane do drzwi przednich jak i tylnych są zamontowane poprawnie tzn czy są dane dystanse , czy drzwi są porządnie wygłuszone , czy wymieniłeś kable głośnikowe na min 1.5mm2 .

To taka podstawa bo próżno szukać kulturalnego grania zestawu jeżeli drzwi nie są porządnie przygotowane .

Acha i czy możesz zdradzić w jakim samochodzie będzie on montowany?

Podzielam również zdanie Grzegorza że nie warto pakować cyfry do "takiego" zestawu.

Analogowy wzmacniacz tutaj wystarczy w zupełności chyba że robisz sztukę dla sztuki.

• #7 09 Sie 2009 21:01
    Karolo MPower
    Poziom 30  

Nie kupuj niczego co "cyfrowe" jezeli zalezy ci na maksymalnej jakosci. Ja np zawsze kiedy robie sobie ( komus ) cos przy audio to staram sie dopasowywać wzmacniacze klasy AB i pochodne ( D w ostatecznosci dla mocy >1kw rms )
    Różnicę czuć i w ilosci wydalanego ciepła ( AB sie grzeją ) i jakosci dźwieku ( AB > D i pochodne )

• #8 09 Sie 2009 21:13
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Odnośnie mojego doświadczenie to:
    Na pewno nie jestem i nie będę wyrocznią oceniającą sprzęt z dużo wyższej półki. Tzn. Moja liga (tam gdzie wyłapuje jeszcze różnice i podoba mi się coś lub nie to klasa oceniana na zachodzie jako wyższa/szczytowa i daleko mi do High End-u czy klasy referencyjnej (brak funduszy + założenia).
    Mogę oczywiście powiedzieć, że podoba mi się aplikacja dźwięku Clarion + DLS A3 + Hertz MLK ale nie jestem w tej lidze autorytetem.

• #9 09 Sie 2009 21:26
    Mobilum
    Poziom 9  

Montaz odbedzie sie w trzydrzwiowym Peugeot 307, dodam rowniez, ze drzwi wytlumione sa Dynamat, lecz jednak w moim przekonaniu jeszcze w malym i niezadawalajacym stopniu, glosniki zamontowane w oryginalnym(czytaj fabrycznym) miejscu, czyli bez zadnych "pozytywnych" doznan akustycznych,wliczajac w to takze brak jakichkolwiek pierscieni mdf itp itd... Okablowanie takze zostawia wiele do zyczenia....
    Czyli temat sie rozkreca hahahaha

Dodano po 10 [minuty]:

Grzegorz, oceniajac moj system glosnikow czyli Focal Access 165a, w naszym i wszystkich tu obecnych mniemaniu nie posiada miana High Endu, taka jest prawda, chociaz musze stwierdzic ,ze dzwiek jest bardzo zadawalajacy, choc slyszane sa rowniez niuanse w postaci "przyjemnych dla ucha drgan plastiku"...

• #10 09 Sie 2009 21:33
    wasylwek
    VIP Zasłużony dla elektroda

Będę starym, zrzędliwym, purystycznym tetrykiem i powiem krótko ...analog.
    Nie mam większego wytłumaczenia nad to , że technika cyfrowa jest młodsza i na tej drugiej z racji doświadczenia z nią ... będzie lepiej :D .
    Jaki jest sens napędzanie głośników o wartości 400 zł wzmacniaczem ponad 3 x droższym . Jak mam być już upierdliwy to drążyłbym w drugą mańkę zawsze droższe przetworniki zasilałbym tańszym wzmacniaczem
    Tak panowie, nie trzeba być żadnym guru by przyznać szczerze, że głośnik to nadal...najsłabsze ogniwo każdego systemu.

• #11 09 Sie 2009 21:46
    trance84
    Poziom 28  

Cytując twoją wypowiedź "ze dzwiek jest bardzo zadawalajacy, choc slyszane sa rowniez niuanse w postaci "przyjemnych dla ucha drgan plastiku"... " zacząłbym od dokładnego wygłuszenia drzwi poprawienia mocowań plastików i zmiany okablowania.

I nadal upieram się o pozostanie przy analogowym wzmacniaczu.

• #12 09 Sie 2009 22:00
    Mobilum
    Poziom 9  

Tak Sylwku zgadzam sie z Toba w zupelnosci jezeli chodzi o kwestie analogu.Zalozylem ten post w zwiazku z niewiedza w temacie wzmacniaczy cyfrowych.Nie mam pojecia czy ktos mial,sluchal, doswiadczal odsluchu takowego. W drugiej kwestii, to powiem szczerze ze nie moge sie z Toba w stu procentach zgodzic, ze glosnik jest najslabszym ogniwem systemu i czasami zdarza sie (ja tego doswiadczylem) ze wlasnie to elektronika ma za zadanie zeby je dobrze "napedzic", no ale to dyskusje strictly audiofilskie i powinny miec miejsce na forum poswieconym w duzej mierze domowym audio.

Dodano po 5 [minuty]:

Trance84 , to nie jest tak, ze ja juz zdecydowalem sie na zakup "cyfrowki" bo to musi byc niezly "ogien" miec cyfrowy wzmacniacz, heh. Nie o to mi chodzilo.po prostu chce sie dowiedziec "jak to wychodzi w praniu" , ale jeszcze chyba nikt tak konkretnie tego tematu nie "wypral" (czyt.nie sluchal)

• #13 09 Sie 2009 22:08
    wasylwek

Jesteśmy w dziale CA :D , temat ciekawy (w odrożnieniu od większości w których już dosłownie czasem nie chce mi sie udzielać). Dalej obstawiam przy swoim Brax serii matrix (pomijam kwestię mocową choć i tu są waty i waty :D ) zagra lepiej pod helixem HX niż Helix DB pod Braxem graphite.
    Wiesz co mam na myśli.

• #14 09 Sie 2009 22:27
    Mobilum
    Poziom 9  

A jak moj drogi Sylwestrze ma sie do tego prawda..no.. yhmm kwestie ...$

• #15 10 Sie 2009 21:52
    Mobilum
    Poziom 9  

Wlasnie wrocilem z pawilonu,kupilem te Braxy z Matrixa a teraz musze kupic jakis fajny wzmacniacz do tego, macie moze jakies propozycje ?moze byc uzywany,tak do dwustu zlotych moge wydac.....hahaa Kurcze jakbym mial jakiegos Bentley, to i kasa by sie znalazla na Matrix,lecz tak niestety nie jest.Smutne to ale prawdziwe.
    Teraz powaznie.Wczoraj poznym wieczorkiem zasiadlem w fotelu i zaczalem wertowac stronki internetowe w poszukiwaniu jakiegos wzmacniacza i powiem szczerze,ze bylem ciut zszokowany najnowszymi ofertami wzmacniaczy ,poniewaz tak szanowane firmy DLS ,Pioneer(seria ref)czy tez Alpine ida w kierunku produkcji wzmacniaczy cyfrowych...
    Czyzby to w jakims stopniu przyszlosc ? Analog idzie powoli do lamusa? Mniemam ,ze tak w przyszlosci bedzie.

• #16 10 Sie 2009 22:16
    trance84
    Poziom 28  

Hmm kwestia chwytu marketingowego?

Zawsze warto wyjść z czymś nowym nieważne czy to lepsze niż stare byle się sprzedawało.

• #17 10 Sie 2009 22:18
    wasylwek

Nie będę jątrzył kolejnego tematu, ale... czy istnieją tu jeszcze ludzie którzy są w stanie przyznać wyższość dźwięku (mimo trzasków) czarnego winylu nad wszechobecnym już nie MP3 (sam używam z racji wygody :D ) ale nawet dobrego CD audio ?

• #18 10 Sie 2009 23:00
    korn85
    Poziom 14  

Nie da się ukryć, że winyl w dobrym stanie, na porządnym sprzęcie daje bardzo dobry dźwięk. Nie mówiąc już o zwykłych kompaktach, których jakość jest nieporównywalna do mp3. Oczywiście dobrze zrobione mp3 z oryginału ma jakość wręcz taką samą (różnice nie słyszalne w odsłuchu) jak płyta cd-audio ale to już inna bajka, inny dział, bo chyba nikt nie ma w swoim aucie odtwarzacz płyt winylowych:D

• #19 10 Sie 2009 23:11
    Mobilum
    Poziom 9  

Zapachnialo sentymentalizmem... Sam nie wiem jak to wszystko ogarnac w tych czasach ,choc musze powiedziec ze swego czasu bylem zwolennikiem czarnych plytek przy odtwarzaniu ktorych az bylo milo posluchac cieplego,analogowego dzwieku, ale z racji na male gabaryty mojej mebloscianki a co za tym idzie rowniez sporej wielkosci plyty, to trzeba bylo z nich powolutku rezygnowac poniewaz (i tu sie dzieje) Nastala Era Cyfrowa ...Jeszcze wczesniej kaseciaki,potem plyty cd no i te mp3, z ktorych takze korzystam w samochodzie sluchajac iPoda podlaczonego poprzez kca420i do CDA 9855r Moze to i wygodne,ale z przykroscia musze stwierdzic, ze dzwiek z tego ajpoda nie jest tak muskularny,nasycony ,szczegolowy jak chociazby z plyty CD.

Dodano po 1 [minuty]:

Oj slyszalne slyszalne...

• #20 10 Sie 2009 23:16
    korn85
    Poziom 14  

Niestety winyle mają też do siebie to, że zużywają się z czasem i coraz bardziej trzeszczą... Ja stosuję prostą zasadę. W aucie sprzęt audio do normalnego słuchania muzyki (cd z mp3, zestaw odseparowany z przodu, wzmacniacz i mały sub w bagażniku). Natomiast w domu stereo porządnej klasy plus subwoofer, wygodna kanapa, pełna cisza i relaks przy słuchaniu muzyki z płyt cd-audio:) A winyle? No cóż... było minęło. Na razie zwykłe cd wydają się być dość solidnie zakotwiczone na rynku, bo kto sobie wyobraża sprzedaż piosenek na płytach ale w formacie mp3:D
    Tak samo jak ze wzmacniaczami. Cyfrowe nadają się tylko do subwooferów, szczególnie tych dużych mocy. Do małych wystarczy analogowy wzmak. Natomiast audofilskie brzmienie to stare, kultowe lampy ale znów ta wielkość i generalnie mała moc patrząc na cyferki co w dzisiejszych czasach jest najważniejsze, jednak z dobrymi głośnikami zagrają porządnie i niesamowicie oddają detale. Cyfrowe wzmaki są lepsze (teoretycznie) pod kątem bilansu mocy wejścia/wyjścia. Biorą mniej prądu jednak nie, że od razu kilka razy mniej od analogowych końcówek. Dziś idzie to wszystko w kierunku cyfrowych konstrukcji, jednak analogowe zostaną, przejdą tylko na wyższą półkę cenową, bo żaden audiofil (amator czy profesjonalista) nie zamieni analogowego wzmacniacz na cyfrowy:)

• #21 10 Sie 2009 23:24
    trance84
    Poziom 28  

Czyżby kolega Sylwek coś tutaj sugerował tą swoją wypowiedzią?

Bo to co piszesz to święta racja, ja słuchając Budki Suflera album "Ratujmy co się da" mam go na vinylu odczuwam różnicę pomiędzy albumem na CD bo też takowy posiadam.

Ten z vinyla jest bardziej ciepły , dynamiczny , żywy i przypuszczam nagrany bez żadnych kompresorów i 40 komputerów po drodze.

Niestety ale prawda jest taka że prawdziwi dj stosują vinyle podczas imprez i to nie ze względu na możliwość scratch-owania lecz ich jakości i subtelności podczas odsłuchu.

• #22 10 Sie 2009 23:29
    korn85
    Poziom 14  

Dokładnie. Nawet Metallica wydając swój nowy album wydała go w wersji winylowej. Dźwięk jest inny nie da się tego ukryć. Oczywiście dobry sprzęt do odsłuchu i delikatne ucho też jest potrzebne:) No ale ciężko dziś szukać winyli z tym, co się chce mieć w swojej kolekcji. Tak samo jak analogowe końcówki i lampowe. Analogi brzmią świetnie, szczególnie jeżeli są dobrej firmy, która zna się na rzeczy i nie ładuje mrygających diod, skaczących wskazówek do swojego sprzętu. Jednak lampy brzmią cieplej, delikatniej, zdecydowanie bardziej detalicznie, a i zatrząść potrafią. Nie mówię oczywiście tutaj o konstrukcjach typowo chińskich firm.

• #23 10 Sie 2009 23:31
    Mobilum
    Poziom 9  

Takie tez byly wypowiedzi prawdziwych entuzjastow analogu w latach minionych, czyli jakies trzydziesci.Za zadne skarby plyta cd nie odda tego co dal nam winyl.Proste,ale pomysl z perspektywy tylko i wylacznie czasu i nowych technologii.Czasem zatrzymujemy sie w miejscu, nie patrzac na rozwoj technologiczny.Zakladamy rodziny,dom,praca itp i w gruncie rzeczy nie mamy czasu na podazanie za tym co nowe i niekoniecznie zle...

• #24 10 Sie 2009 23:40
    korn85
    Poziom 14  

Winyl winylem rozumie to doskonale jednak mamy 21 wiek i ciężko mieć wszystko na winylach, Jest to wręcz nierealne, tym bardziej, że mieszkamy w Polsce... Wszystko idzie do przodu, idzie w kierunku miniaturyzacji jednak niekoniecznie w kierunku polepszania jakości. Dziś ta jakość w pogoni za małymi wymiarami urządzeń, obniżeniem kosztów eksploatacji (energia elektryczna) i produkcji oraz kupna, gubi się i to, co kiedyś było wręcz standardem, który z czasem ludzie zaczęli przeklinać... Kiedyś lampy były hitem. Paliły się na potęgę przez co ktoś wymyślił tranzystor krzemowy. Lampy odeszły do lamusa ale ktoś mądry wziął stare schematy lampowych wzmacniaczy, przeanalizował je posiadając wiedzę ze starych książek, wykorzystał dzisiejsze zdobycze technologii jak komputery i internet i ulepszył coś, co zniknęło z rynku i tym samym wrzucił swoje poprawione dzieło na najwyższą półkę jakościową. Może za 30 lat ktoś ulepszy mp3? Tego nie wiem choć wątpię, bo dziś co chwile coraz to nowsze standardy kompresji się wymyśli aby upakować za niedługo w 1 MB 4-minutowy utwór muzyczny:D Możemy sobie marudzić i narzekać ale świata nie zmienimy. Jedyne co nam zostaje to albo oszczędzać na sprzęt dobrej klasy, niekoniecznie na super hiper nowoczesnych podzespołach albo iść z duchem czasu i godzić się na to, co jest, co oferuje nam dźwięk i gwałcić swoje uszy oraz wmawiać sobie, że tak to brzmi, tak to jest w oryginale, nie ma tam nic innego.

• #25 11 Sie 2009 13:30
    Mobilum
    Poziom 9  

No i to wlasnie mialem na mysli sugerujac, iz powoli rynek zmierza do wzmacniaczy cyfrowych,wycofujac przy tym (powoli) ze swoich ofert wlasnie analogowe...Moim zamiarem jest kupno wzmacniacza,ktory spelni dwie dla mnie najwazniejsze rzeczy,a mianowicie: male gabaryty i jakosc oferowanego dzwieku. Szczerze mowiac na temat car audio wiem niewiele, poniewaz do tej pory interesowal mnie tylko i wylaczne sprzet domowy i nie bede ukrywal,ze jak na razie spelnia jak najbardziej w pozytywnym slowa znaczeniu moje "doznania uszowe" ;]
    Prosze wiec bardzo o przedstawienie kilku godnych uwagi wzmacniaczy o dosc malych gabarytach i mocy w przedziale 60-75 na kanal.Moim cichym faworytem jest Focal Solid4 lecz na jego temat nie mam zupelnie zadnego zdania,a co za tym idzie, to wiadomo-nigdy go nie sluchalem.Moze ktos z kolegow sluchal? Prosze o odpowiedz.

• #26 11 Sie 2009 17:23
    cursor
    Poziom 30  

To ma być nowe czy używane?

Dawny ADS robił stosunkowo małe wzmacniacze względem oferowanej mocy(np. PS5 ma 2x40W RMS, a ma 12x25cm)

• #27 11 Sie 2009 17:48
    Mobilum
    Poziom 9  

Witaj Cursor!Dzieki za odpowiedz,lecz wydaje mi sie ze ads mial raczej do czynienia z estradowymi wzmacniaczami i koncowkami mocy,ale moze sie myle... Nie ma dla mnie zbytniej roznicy czy bedzie to nowy czy stary, lecz nie starsze niz dwa do max pieciu lat.

• #28 11 Sie 2009 22:15
    wasylwek

Old school to old :D jak szukasz "malucha" pod system to zaineteresuj się konstrukcjami AMA czy ProtoVision , te klocuszki były "nadzorowane" przez pana Fishera ( Brax, Helix) w czasach kiedy je produkowali dźwięk był na 1 miejscu. Kiedys miałem takie cudo ...warte "polowań" i za tani pieniądz można ucapić :D .

• #29 12 Sie 2009 01:40
    cursor
    Poziom 30  

Nom, ostatnio kupiłem AMA s-640(4x45W + 1x130W RMS) za 100zł z wysyłką :P
    Co ciekawe, to osobny gain na każdy kanał.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo