Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atmega steruje Attiny a ten włącza tranzystor

lgorek 10 Aug 2009 11:19 2269 6
    lgorek
    Level 11  
    Chce zrobić panel o którym pisałem w poście pod tym linkiem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1385793.html Jednak tutaj za dużo było sprzętu i wczoraj wpadłem na pomysł czy nie dało by się zrobić tak aby ATmega8 lub inny sterował Attiny. Czyli praktycznie cały program jest w ATmega a Attiny ma za zadanie sterować tranzystorem. Szukam najtańszego rozwiązania i dla AVR mam programator dlatego chce czegoś z tej samej rodziny.

Wygląd panela to 25 bloków zasilane 12V, chce zrobić sterować włączeniem i wyłączeniem danego bloku. Dlatego wpadł mi do głowy pomysł gdzie w każdym bloku znajduje się mały układ tranzystor (lub inny załącznik) i układ mikroprocesorowy np Attiny, ten miałby przypisaną nazwę do danego bloku jak na obrazku poniżej.

Połączone ze sobie a następnie z głównym czyli Atmega. Gdy ten wywoła np A1_on właczy się blok A1, gdy D2_off wyłączy się blok D2.

I teraz jak nalezało by to wszystko spiąc oraz jakiego użyc tranzystora lub może coś innego obciążenie na jednym bloku to około 100mA przy 12V.

Czy wystarczą 2-3 linie wspólne od Attiny do Atmega ??

Poniżej prowizoryczny schemat z uwzględnieniem tylko 3 paneli.

Proszę o pomoc czy coś takiego będzie najlepsze bo multidupleksowanie i inne wg mnie będzie miało więcej ścieżek a tutaj każdy blok ma swój.
    korrus666
    Level 40  
    Jak dla mnie jak to ma być tylko włącz i wyłącz to używania w każdym bloku mikrokontrolera nie ma najmniejszego sensu. lepiej użyć jakiegoś ekspandera portów np PCF8574 w tym przypadku potrzebowałbyś ich 4 sztuki bo każdy jest ośmiobitowy. Transmisja jest po I2C zatem tylko dwa piny zajęte. Co prawda na jeden ekspander masz osiem bloków ale koszt sporo niższy i nie marnują się bez sensu procesory.
    Jaduda
    Level 32  
    lgorek wrote:
    Poniżej prowizoryczny schemat z uwzględnieniem tylko 3 paneli.
    Na moje oko, źle masz podłączone:
    -anody diod powinny być połączone do plusa zasilania (a nie masy);
    -tranzystory sterujące (emiter do masy, kolektor do bloku led [do katod]), baza do wyjścia uC poprzez rezystor ok 4,7kΩ).
    lgorek
    Level 11  
    Jaduda jest to schemat prowizoryczny nie bede go tak skladal tylko chcialem zapytac czy to ma sens, tzn czy bedzie to dzialalo ??

Korrus tylko ile sciezek musialo by byc w tym twoim ukladdzie. Bo z tego co zaproponowalem chyba bedzie potrzeba 2-3 linie polaczeniowe z Attiny do Atmega wtedy tylko pracuje sie na malym bloku i jest najmniejsza ilosc sciezek. Co do marnowania sie mikrokontlora to wiem ze sie bedzie marnowal ale jak bedzie spelnial swoja funkcje to wtedy mi odpowiada. Chce użyć jak najtańsszego układu Atmela do tego zadania i triak do calosci.

Tylko moje pytanie czy mozna polaczyc wszystkie Attiny na 1 przewodzie z Atmega czy potrzeba wiecej. Atmega bedzie sterowac czy ma wlaczyc czy wylaczyc dany blok. Oraz czy przy takiej konfiguracji (1-2 przewody) jest możliwe. Że Atmega wie czy blok dany jest zalaczony czy wylaczony. Czy to juz jest programowo.
    Jaduda
    Level 32  
    lgorek wrote:
    Jaduda jest to schemat prowizoryczny nie bede go tak skladal tylko chcialem zapytac czy to ma sens, tzn czy bedzie to dzialalo ??
    Wiem, że prowizoryczny, ale nawet w prowizorce trzeba przestrzegać podstawowych zasad.
    A co do Twojego układu, to czemu Ci aż tak bardzo zależy na najmniejszej liczbie ścieżek? Czasami zbytnie upraszczanie prowadzi do komplikacji.
    Nie lepiej już zamiast tylu uC wykorzystać jeden, który by sterował całością? np. atmega16 ma wystarczającą ilość wyprowadzeń.
    lgorek
    Level 11  
    tylko że ledy nie będą jedyną rzeczą podłączonym do Atmega. Chce aby panel działał jako całość z możliwością kontroli nad blokami, bo oprócz tego do głownego mikrokontrolera chce dodać, czujnik temperatury, wilgotności, wyświetlacz, oraz w przyszłości czujnik powietrza. Ale jak narazie chce zrobić sterowanie panelem.

Głównie zależy mi na tym że panel jest na ścianie suficie, a kontroler (atmega) np przy drzwiach. Aby to były teoretycznie dwa odrębne urządzenia ale z możliwością kontroli. Dodam jeszcze do panelu przełącznik manual czyli świeci bez obsługi Atmegi, tylko że w tym przypadku świecą wszystkie i nie ma możliwości kontroli nad blokami.
    User removed account
    User removed account