Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica (sterownik) LED 3A

Svavo 10 Aug 2009 12:19 2251 0
    Svavo
    Level 23  
    Witam,

Zacząłem właśnie budowę lampki rowerowej na diodzie SSC P7. O ile przetwornic do zasilania diod LED do 1..1,5A jest sporo, to nie znalazłem żadnej sprawdzonej konstrukcji dla prądu 3A (dokładnie 2,8A). Zwracam się więc do specjalistów w tej działce o pomoc w zaprojektowania przetwornicy, która spełniałaby poniższe założenia:

Założenia dla przetwornicy
    1. Napięcie wyjściowe (maksymalne napięcie przewodzenia diody P7) min. 4,2V, praca w trybie stabilizacji prądowej
    2. Zasilanie: akumulator 18650. Konfiguracja: 2x18650 połączone szeregowo (zakres napięć 5,6(6)..7,4V) lub 2x18650 połączone równolegle (zakres napięć 2,8(3)..3,7V) w zależności od topologii przetwornicy.
    3. Wydajność prądowa 3A
    4. Wysoka sprawność (przetwornica impulsowa) ze względu na zasilanie z baterii.
    5. Regulacja prądu wyjściowego: najlepiej analogowa (potencjometr lub przełącznik x-pozycyjny + rezystory) ewentualnie PWM w pełnym zakresie prądu wyjściowego.
    6. Konstrukcja powinna się zmieścić w obudowie lampki rowerowej: średnica ok. 37mm, długość ok. 20mm.
    7. Zabezpieczenie przez za niskim napięciem wejściowym (zbyt głębokim rozładowaniem baterii)
    8. Sterownik w obudowie umożliwiającej przylutowanie w warunkach amatorskich. Coś innego niż QFN czy BGA...

Na tym kończy się długa lista założeń ;). Nie wszystkie są krytyczne, a wymienione zostały od najważniejszego.

Jeśli chodzi o specjalizowane sterowniki, to jest ich trochę w ofercie np. Maxim lub National. Są też przetwornice ogólnego zastosowania w topologii buck, np. LM22676 (pierwszy lepszy z katalogu), do którego trzeba by było dołożyć sprzężenie od prądu wyjściowego.

Na razie nie planuję sterowania przetwornicy za pomocą uC, choć kilka ciekawych projektów tego typu widziałem na swiatelka.pl.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi i sugestie :).

Pozdro!

EDIT:
    Mam upatrzonego lidera LM3409. Niepokoi mnie jedynie dość wysokie minimalne napięcie wejściowe = 6V. Jest jeszcze LM3401, którego można zasilać od 4,5V, ale nie posiada np. analogowej regulacji prądu wyjściowego czy zabezpieczenia od zbyt niskiego napięcia wejściowego...

Co powiedzielibyście o zastosowaniu LM3409?
    Poza tym, co bardzo mi się podoba, na stronie National jest WEBENCH(R) Designer, który znacznie upraszcza etap doboru elementów.