Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z ustaleniem wartości rezystora na podstawie kodu.

GrandMasterT 10 Sie 2009 17:20 2009 3
  • #1 10 Sie 2009 17:20
    GrandMasterT
    Poziom 23  

Uszkodziłem przed chwilą bocznik miliamperomierza, znajduje się tam rezystor oznaczony jak na rysunku:

z tym, że pasek żółty na rysunku jest srebrny lub złoty w rzeczywistości(w paincie nie miałem srebrnej/złotej kredki :D), rezystor w tym miejscu jest zbyt przegrzany żeby odróżnić.

Według znanych mi kodów paskowych (oraz tych z podwieszonego tematu) wychodzą głupoty - dla 5-paskowego kodu 99 * 0,1 lub 99 * 0,01 czyli 9,9 albo 0,99 Ohma. Trochę to bez sensu mi się wydaje, dlaczego w takim razie nie 10 albo 1Ohm ? Czy w ogóle pierwszą cyfrą w kodzie może być zero ?
    Kolory wszystkich pasków oprócz złotego lub srebrnego na pewno są poprawne.

0 3
  • #2 10 Sie 2009 17:43
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 10 Sie 2009 17:45
    Quarz
    Poziom 43  

GrandMasterT napisał:
    Uszkodziłem przed chwilą bocznik miliamperomierza, znajduje się tam rezystor oznaczony jak na rysunku:

z tym, że pasek żółty na rysunku jest srebrny lub złoty w rzeczywistości(w paincie nie miałem srebrnej/złotej kredki :D), rezystor w tym miejscu jest zbyt przegrzany żeby odróżnić.

Według znanych mi kodów paskowych (oraz tych z podwieszonego tematu) wychodzą głupoty - dla 5-paskowego kodu 99 * 0,1 lub 99 * 0,01 czyli 9,9 albo 0,99 Ohma. Trochę to bez sensu mi się wydaje, dlaczego w takim razie nie 10 albo 1Ohm ? Czy w ogóle pierwszą cyfrą w kodzie może być zero ?
    Kolory wszystkich pasków oprócz złotego lub srebrnego na pewno są poprawne.
    Popatrz dokładne, czy ten niby czarny kolor nie jest brązowym, albo fioletowym - co często ma miejsce przy przegrzaniu rezystora.
    Zamiast "malować" kolory pasków, to zwyczajnie napisz jakie kolory Ty widzisz.
    Ostatni - zielony pasek - wskazuje na wartość tolerancji ±0,5% co jest tu zrozumiałe, ZOBACZ.

0
  • #4 10 Sie 2009 19:41
    GrandMasterT
    Poziom 23  

Właśnie problem w tym, że czarny pasek na pewno jest czarny. Prąd popłynął tak duży, że rezystor po prostu się przepalił i jedynie na samym środku zdążył lekko zmienić kolor.
    A rysunek głównie po to, żeby przedstawić obrazowo odległości między paskami i pasków od brzegów, tak jest czytelnie.

Spróbuję uruchomić amperomierz z rezystorem około 0.5 Ohma, może na podstawie wskazań uda się z proporcji wyliczyć potrzebną wartość.

EDIT:
    Poszukiwana wartość to 0,1Ohma, z grubsza udało m się wyliczyć a dokładniej dobrałem porównując wskazania ze sprawnym miernikiem.
    Ciekawe tylko skąd taki a nie inny kod paskowy.

0