Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem wysterowania za pomocą przycisku silnika.

10 Sie 2009 18:12 4205 10
  • Poziom 9  
    Witam!
    Chcę automatycznie wysterować silnik, który będzie opuszczał albo podnosił rolety w moim oknie, po jednorazowym naciśnięciu przycisku(jeden do podnoszenia, drugi do opuszczania) do momentu osiągnięcia granicy górnej lub dolnej, poprzez zamknięcie (lub otworzenie) obwodu. Obwód, będzie zamknięty lub otwarty po tym, jak granica rolety dojdzie do mechanizmu zwierającego(lub rozwierającego) kabelki.
    Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam:)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 26  
    Potrzebujesz układu prawo-lewo z wyłącznikami krańcowymi ,tylko nie piszesz jakim silnikiem dysponujesz .Silnik prądu stałego wymaga zmiany biegunowości natomiast silnik prądu zmiennego zamiany końców uzwojeń.Napisz jaki masz silnik.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Układ (dla silnika prądu stałego) wygląda tak:

Przycisk Stop pozwala zatrzymać rolety w pozycji pośredniej.

Zamianą miejscami podłączenia przewodów niebieskiego i czerwonego określasz właściwe kierunki ruchu rolety.

Wyłączniki krańcowe rozłączają obwody sterowania przekaźników w pozycjach granicznych rolety (powinny być montowane tuż przed końcem zakresu ruchu rolety)

Po zwolnieniu przekaźników silnik jest zwierany co powoduje jego zahamowanie.
  • Poziom 9  
    Nie mam silnika, będę chciał dopiero go kupić, a chce mieć prosty układ, więc proszę o wybranie za mnie, ja sobie kupię w odpowiednim czasie.

A propos układu który mi podałeś, chcę, aby silniki działały automatycznie(tzn że tylko go raz wcisnę, a nie przytrzymam) Bo na sterowanie manualne mam już pomysł.
    Może nie jasno się wyraziłem. Chcę aby układ działał w ten sposób:
    1. Manualnie
    Mam przełącznik którym będę sterował czy w górę, czy w dół i tu po naciśnięciu przycisku rolety będą się poruszać tak długo, aż będzie wciśnięty przycisk, bądź zostanie osiągnięta granica, bądź ( tu opcjonalnie) naciśnięty zostanie przycisk automatycznego ruchu rolet.
    2. Automatycznie
    Po jednorazowym naciśnięciu jednego przycisku, rolety będą ruszały się w dół,
    po jednorazowym naciśnięciu drugiego, w górę, do momentu osiągnięcia granicy
    P.S. Ew. może być przycisk stopu, który anuluje wszystkie operacje, po jego wciśnięciu.
  • Poziom 9  
    Macie pomysł ?
  • Poziom 37  
    Schemat przedstawia "automatyczne" podnoszenie lub opuszczanie rolet czyli jednorazowy "impuls" wystarczy by jechały aż do zatrzymania przez krańcówkę. Wystarczy jednak przerwać obwód w tych dwóch miejscach żeby sterować "manualnie"
  • Poziom 37  
    Jeśli chcesz zmieniac kierunek drugim przyciskiem to zastosuj przyciski ze stykami NO i NC. Styki NC jednego przycisku podłącz w obwodzie drugiego przekaźnika tak jak wskazał ajpier.
  • Poziom 9  
    Dzięki!
    Właśnie zrozumiałem to, czego nie mogłem wymyślić! Jakie 2 przekaźniki tutaj użyć? Jedyne jakie mam to są z 5 nóżkami a tutaj potrzeba oddzielne 2 sekcje, są takie ? nie spotkałem się z takimi:(
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Układ z dodatkowym przełącznikiem trybu pracy:

- Ręczny - silnik rolety pracuje tylko gdy wciśniety jest jeden z przycisków kierunkowych i roleta nie osiągnęła pozycji końcowej dla danego kierunku ruchu.

- Automatyczny - po naciśnięciu przycisku kierunkowego roleta jedzie do pozycji krańcowej i zatrzymuje się. Możliwe jest zatrzymanie rolety w pozycji pośredniej przez naciśnięcie przycisku Stop.

Diody równoległe do cewek przekaźników zwierają przepięcia występujące na cewkach w momencie wyłączania ich zasilania i zapobiegają ewentualnym iskrzeniom na stykach przycisków i wyłączników krańcowych.

PD - przekaźnik ruchu w dół
    PD1 - styk podtrzymujący przekaźnika PD
    PD2 - styki przekaźnika PD sterujące silnikiem

PG - przekaźnik ruchu w górę
    PG1 - styk podtrzymujący przekaźnika PG
    PG2 - styki przekaźnika PG sterujące silnikiem

WKG (K1) - wyłącznik krańcowy górny

WKD (K2) - wyłącznik krańcowy dolny.

Można użyć przekaźników JZX 140 FF na napięcie 12V, mogą one przełączać prądy do ok. 8A co powinno wystarczyć

http://www.cyfronika.com.pl/dokumentacje/jzx-140ff.pdf

Przekaźniki są dostępne np. w Cyfronice

http://www.cyfronika.com.pl/p_import.htm

http://www.cyfronika.com.pl/

Jako przełączników krańcowych można użyć mikroprzełączników typu MS83 (można dobrać wersję konstrukcyjną do konkretnych potrzeb)

http://www.cyfronika.com.pl/p_mikro.htm

Silnik z przekładnią bym proponował wybrać też na napięcie 12V, wtedy układ będzie bezpieczny a całość zasilania jednym napięciem.
  • Poziom 9  
    Wielkie dzięki! Właśnie o coś takiego mi chodziło! Pozrawiam serdecznie!
  • Poziom 6  
    Witam
    właśnie taki układ potrzebuję zastosować do rolety solara lecz mam pytanie czy mógł by ktoś wrzucić zdjęcie gotowego gotowego układu ?