Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie UKF lampowy

chcz 01 Cze 2004 11:48 2225 5
  • #1 01 Cze 2004 11:48
    chcz
    Poziom 19  

Czy ktoś probowal przestroić głowicę UKF lampową polskiej produkcji na lampie ECC81.A może inny sposób na UKF w lampiaku?Wszelkie sugestie mile widziane.

0 5
  • #2 01 Cze 2004 12:35
    kiczi
    Poziom 14  

czy to jest jakiś konkretny odbiornik? podaj co to za odbiornik mój e-mali jrki(malpa)o2.pl

0
  • #3 01 Cze 2004 17:08
    Jakub Urban
    Poziom 17  

chcz napisał:
    Czy ktoś probowal przestroić głowicę UKF lampową polskiej produkcji na lampie ECC81.A może inny sposób na UKF w lampiaku?Wszelkie sugestie mile widziane.

polskie głowice ukf były na lampie ECC85

0
  • #4 01 Cze 2004 23:42
    chcz
    Poziom 19  

Masz rację Jakub.Ktoś włożył ECC81.Sprawdzilem na schemacie i jest 85.Temat dalej aktualny.

0
  • #5 02 Cze 2004 00:42
    Preskaler
    Poziom 37  

Temat był już "walkowany" na "forum". Jak poszukasz to znajdziesz. Problem jest taki, że OIRT i CCiR to zakresy różniące się od siebie dwukrotnie zakresem przestrajania. W naszych głowicach zakres był ok. 64 - 75 MHz a w zachodnich 98 - 108. W polskich lampowych głowicach były rdzenia w cewkach ( strojenie było indukcyjne) z ferrytu (jednorodne) a w zachodnich z trzech rodzajów (ferryt, powietrze i aluminium) . Taka konstrukcja jest na tyle skomplikowana, że ja osobiście nigdy nie podjąłem wyzwania przestrojenia takiej głowicy. Mechaniczne konstrukcje zniechęcają mnie zdecydowanie! Teoretyzując, ruch rdzeni musiałby być trzykrotnie większy (zamiast ok. 4 cm - 12 cm) i rdzenie musialby być też - 4 cm ferryt, 4 cm powietrze i 4 cm aluminium. Do tego oczywiście także zmiana wartości pojemności i zmiana indukcyjności cewek.

0
  • #6 03 Cze 2004 23:13
    kiczi
    Poziom 14  

da się to zrobić, trzeba się troszeczkę pobawić zrówno pojemnościami jak i cewkami. uwaga zestrój dokładnie posrednią, po latach się odstrajają i mogą wprowadzić w błąd (pozorny brak czułosci głowicy)

0
  Szukaj w 5mln produktów