Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć licznik trójfazowy, gniazdo trójfaz i bezp.?

mr6319 10 Sie 2009 20:56 7902 7
  • #1 10 Sie 2009 20:56
    mr6319
    Poziom 12  

Witam.
    Na budowie jaką rozpoczynam chciałbym pociągnąć zasilanie do betoniarki trójfazowej i innych sprzętów jednofazowych na czas trwania robót od sasiada z jego gniazda trójfazowego. Sąsiad zgodził się pod warunkiem, że dam u siebie podlicznik by mógł sprawdzić ile zużywam na swojej budowie energii. Nie chce kasy ale chce sprawdzić zużycie. Wiem, że dla energetyki może to wyglądać jak sprzedaż energii sąsiadowi - dlatego proszę nie pisać o nielegalności takiego rozwiązania. Jak wspomniałem wyżej kabel miałby być pociągnięty od jego gniazda trójfazowego na zewnątrz domu. Czy mogłby mi ktoś pomóc w temacie jak to podłączyć? Po mojej stronie ma być Licznik trójfazowy, gniazdo trójfazowe, zabezpieczenie, i gniazda jednofazowe.
    Dziękuję za pomoc.

0 7
  • #2 10 Sie 2009 21:14
    Akrzy74
    Poziom 39  

Cytat:
    Wiem, że dla energetyki może to wyglądać jak sprzedaż energii sąsiadowi - dlatego proszę nie pisać o nielegalności takiego rozwiązania.

Masz świadomość, że to jest nielegalne a mimo to oczekujesz, że nikt na to nie zwróci uwagi? Podłączenie placu budowy to nie bułka z masłem..

Taka praktyka jest nielegalna!

0
  • #3 10 Sie 2009 21:25
    bslaw
    Poziom 17  

Akrzy74 - nie przesadzasz? Czy nielegalne jest udzielenie przez życzliwego sąsiada energii elektrycznej?
    Jeżeli tak, to proponowałbym zrezygnować z zasilania tymczasowego i zamontować złącze na stałe – w miejscu wskazanym przez zakład energetyczny - w linii ogrodzenia.

0
  • #4 10 Sie 2009 21:36
    retrofood
    Moderator

mr6319 napisał:
    Witam.
    Na budowie jaką rozpoczynam chciałbym pociągnąć zasilanie do betoniarki trójfazowej i innych sprzętów jednofazowych na czas trwania robót od sasiada z jego gniazda trójfazowego. Sąsiad zgodził się pod warunkiem, że dam u siebie podlicznik by mógł sprawdzić ile zużywam na swojej budowie energii. Nie chce kasy ale chce sprawdzić zużycie. Wiem, że dla energetyki może to wyglądać jak sprzedaż energii sąsiadowi - dlatego proszę nie pisać o nielegalności takiego rozwiązania. Jak wspomniałem wyżej kabel miałby być pociągnięty od jego gniazda trójfazowego na zewnątrz domu. Czy mogłby mi ktoś pomóc w temacie jak to podłączyć? Po mojej stronie ma być Licznik trójfazowy, gniazdo trójfazowe, zabezpieczenie, i gniazda jednofazowe.
    Dziękuję za pomoc.

Powierz to zadanie elektrykowi. I tak będziesz go potrzebował na poczatku budowy do wykonania uziomu fundamentowego, bo jak tego nie zrobisz, to potem bedziesz sobie pluł w głowę.
    Dla ułatwienia dodam, że schemat podłaczeń licznika znajduje się wewnątrz osłony zacisków, a jeśli kupisz standardową rozdzielnicę budowlaną, to ma ona i gniazdo trójfazowe, i zabezpieczenia i gniazda jednofazowe, i to wszystko podłączone i dobrane.

0
  • #5 10 Sie 2009 21:37
    mr6319
    Poziom 12  

Cytat:
    Czy nielegalne jest (przy zachowaniu wymogów bezpieczeństwa) udzielenie przez życzliwego sąsiada energii elektrycznej?

Właśnie tak to miało być. Nie ma w tym żadnej sprzedaży energii.

0
  • #6 10 Sie 2009 22:04
    Akrzy74
    Poziom 39  

Właśnie, czy nie przesadzam? W umowie jest napisane:

Cytat:
    Bez zgody ZE nie wolno odstępować energii elektrycznej osobom drugim

Jeśli na placu budowy prąd porazi murarza- zdajesz sobie sprawę z konsekwencji? Na dzień dobry ZE odłączy prąd sąsiadowi (i Tobie).
    Wyjście to tymczasowe zasilanie placu budowy.

Ps. Zasilenie placu budowy to inna taryfa ( C ) . A co za tym idzie? Inne opłaty za moc (opłata stała), oraz wyższa cena energii...Energia elektryczna jest towarem...Niestety :cry:

0
  • #7 11 Sie 2009 06:48
    mr6319
    Poziom 12  

A pomijając aspekty legalności i nielegalności - czy dla samej wiedzy ktoś mógłby mie oświecić jak to zrobić...?

0
  • #8 11 Sie 2009 07:15
    retrofood
    Moderator

mr6319 napisał:
    A pomijając aspekty legalności i nielegalności - czy dla samej wiedzy ktoś mógłby mie oświecić jak to zrobić...?

Napisałem wyżej: schemat podłączeń licznika jest na pokrywie zacisków, schemat połączeń rozdzielnicy - w rozdzielnicy.

0