Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty analogowy termostat

Defenestrator 02 Kwi 2012 22:08 65515 102
  • #91 02 Kwi 2012 22:08
    malina555
    Poziom 14  

a może by tak wymienić przekaźnik na triaka???

• Fibaro
  • #92 03 Kwi 2012 13:24
    bogi
    Poziom 28  

Można, przykład ze strony kolegi mirley

tylko trzeba w szereg z diodą nadawczą włączyć rezystor, a z układu wylutować diodę zabezpieczającą przy przekaźniku

• #93 25 Paź 2012 12:13
    Rejczyk
    Poziom 2  

A czy zamiast przekaźnika LEG-12 można użyć JZC-20F czy będzie pasował do układu ??

• Fibaro
  • #94 06 Kwi 2013 21:44
    katowicecentrum
    Poziom 11  

Witam, wytrawiłem sobie układ PCB z umieszczonego tu projektu i poumieszczałem wszystkie elementy wraz z tymi antenkami w postaci goldpinów, na które zwrócił uwagę użytkownik "Sqerty". Miałem tylko mały problem z zakupieniem tranzystora A1015. Nie było go w dwóch sklepach elektronicznych. W trzecim elektronicznym o nazwie "nowy elektronik" nie było problemów z zakupieniem reszty elementów, bez wybierania zamienników, czy decydowania się na inny model z danej serii (w przypadku tranzystora Q1). Były tutaj chyba głosy, że przekaźnik wchodzi w stan nieustalony. Owszem tak bywa, ale tylko wtedy, gdy sensor włoży się do cieszy, a jego wyprowadzenia są zbyt słabo odizolowane od owego płynu. Np. dotknięcie wyprowadzenia 2 sensora powoduje upływność ładunku do ziemi i charakterystyczne drgania przekaźnika.

Gdy testowałem zmontowany układ, to ustaliłem, że histereza wynosi 3*C (+/- 1*C).
    Biorąc pod uwagę ilość elementów, prostotę układu, cenę jego elementów, oraz użyteczność urządzenia, to jak najbardziej mogę to urządzenie polecić.

• #95 25 Maj 2013 20:03
    myszka1390
    Poziom 2  

Witam
    Czy po podłączeniu grzałki do termostatu nagrzeje on wodę do odpowiedniej temp. np. 28 stopni, i będzie ją utrzymywał? Tak jak RT-2.

• #96 25 Maj 2013 22:43
    katowicecentrum
    Poziom 11  

Temperatura wzrośnie do tych 28*C (jeśli tak wyregulujesz potencjometr) i w tym momencie włączy się przekaźnik, którego cewka wcześniej była ciągle w stanie spoczynku. Dopiero teraz styki NC²-COM³ rozwierają się, a zamyka się styk NO¹-COM³, który nam tu do niczego nie służy. Dopóki cewka działa, styki NC²-COM³ są rozwarte i grzałka nie jest zasilana. Elektromagnez w przekaźniku będzie działać tak długo, jak długo temperatura będzie powyżej tych ustawionych 28*C. W związku z tym, że ten konkretny termostat ma histerezę wynoszącą 3*C, to właśnie dopiero po spadku temperatury o 3*C (to będzie 25*C) termostat się wyłączy. Wartość histerezy można zmienić, o czym w wcześniejszych (nie moich) postach.

NO¹ - Normal Open
    NC² - Normal Closed
    COM³ - styk wspólny

• #97 10 Cze 2013 19:38
    barti879
    Poziom 18  

Czy zamiast tranzystora A1015 można zastosować BC557? Oczywiście zamieniając układ wyprowadzeń, bo BC557 ma inaczej ułożone nóżki niż A1015.

• #98 11 Cze 2013 20:49
    katowicecentrum
    Poziom 11  

Żaden ze mnie specjalista, ale próbując porównywać datasheet'y wyżej wspomnianych również doszedłęm do takiego zamiaru jak Ty, by poprostu zamienić wyprowadzenia. Zamiaru niezrealizowałem, więc też nie sprawdziłem w praktyce, gdyż udało mi się zakupić właściwy tranzystor.

• Fibaro
  • #99 07 Lut 2014 18:09
    gervee
    Spec od PLC

Wykonałem termostat na wzór tego, który jest zamieszczony w pierwszym poście. W tej wersji termostat wyłącza element grzejny po osiągnięciu ustawionej temperatury.
    Elementem wykonawczym jest przekaźnik RM85. Układ działa praktycznie od razu (trzeba tylko odpowiednio ustawić napięcie czyli temperaturę, przy której ma wyłączać się grzałka). W celu ułatwienia sobie życia w miejsca padów PAD1 i PAD2 wlutowane są piny z podstawki precyzyjnej.

W załączniku zamieszczam cały projekt wykonany w Eagle 6.5.

Załączniki:
  • #100 12 Lut 2014 09:19
    kesz.
    Poziom 9  

Witam wszystkich. To pierwsze moje pytanie na elektrodzie. :idea: Jestem w trakcie składania tegoż to termostatu. OK - mam mały problem z tranzystorem A1015 - czytam o zamiennikach, ale nic konkretnie. Nikt wyżej nie napisał - ze zamiast A1015 możemy dać np. ... ... ... i będzie działać, bo dziala u mnie. Moze Ty:"gervee" powiesz mi konkretnie jaki pnp dałeś... Pozdro.

• #101 12 Lut 2014 11:25
    gervee
    Spec od PLC

Gdybyś zobaczył to co zamieściłem to mógłbyś zauważyć, że moja wersja wykorzystuje tranzystor NPN BC337-40

W wersji "oryginalnej" dałem PNP BC327-40 z tym, że płytkę projektowałem sam więc uwzględnia fakt, że ma inne rozmieszczenie wyprowadzeń niż A1015.

• #102 17 Lut 2014 19:10
    mariusz.lubicz
    Poziom 17  

Ten układ wg. schematu z 1 postu nie będzie dobrze działał. Będzie miał przypały typu klapanie przekaźnikiem "bez powodu", szczególnie jak się podłączy obciążenie. Do tego niemożność ustawienia histerezy i "cyrki" w okolicy histerezy i w chwili przełączania styków.

• #103 19 Lut 2014 13:24
    kesz.
    Poziom 9  

Witam ponownie. :idea:
    Skończyłem budowę termostatu ze schematu ideowego z pierwszego postu. Płytka zaprojektowana samodzielnie w eagle. Jakie zmiany: tranzystor pnp z A1015 na BC308; dioda zenera 0,5W-13V, dodałem jeszcze obwód stabilizatora AN7812, tak bym mógł podłączyć pod trafo. Termostat działa prawidłowo. :D Zastosowanie ma jako sterowanie regulatora do grzałki w mojej aparaturze do C2H5OH. :D Gdy temp. osiągnie ustawioną wartość, wtedy zadziała przekaźnik, który puszczę prąd na regulator. Dlatego styki na przekaźniku są zwarte - 2kW grzałka, a przekaźnik 2x5A COS. Proszę o wyrozumiałość, to moje pierwsze projekty. Oraz przepraszam za brak polskich znaków - zagraniczny Windows!!!

Prosty analogowy termostat Prosty analogowy termostat Prosty analogowy termostat Prosty analogowy termostat Prosty analogowy termostat

Mam pytanie jak mozna wykorzystac TP1, VREF, wyjście z wtornika IC3 -6,7 - LM358 :?: :?: :?:
    Moze jakis wskaznik LED nastawu temperatury :?: :?: :?:
    Prosze o jakies podpowiedzi - ale na miare ucznia :cry:

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo