Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pasywny czujnik ruchu IR na podczerwień

Defenestrator 11 Sie 2009 12:47 17185 11
  • Pasywny czujnik ruchu IR na podczerwień

Celem tego projektu jest demonstracja sposobu wykorzystania piroelektrycznego czujnika IR do wykrywania ruchu. Czujnik ten jest "pasywny", ponieważ sam nie emituje podczerwieni, a wyzwala go jedynie promieniowanie pochodzące od ruchomych przedmiotów, które muszą być ciepłe (jak ludzkie ciało). Wykrywane przedmioty muszą być również wystarczająco duże, by zapewnić odpowiednio silne natężenie podczerwieni które może zostać wykryte. Autorzy piszą, że ten układ sprawił im początkowo sporo problemów gdyż działał niestabilnie, lecz finalna wersja jest już wolna od wad prototypu. Na stronie projektu znajduje się pełna dokumentacja

Źródło (trzeba kliknąć na "project 02", niestety nie da się wstawić pełnego linku)

Pasywny czujnik ruchu IR na podczerwień Pasywny czujnik ruchu IR na podczerwień

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Defenestrator
    Poziom 14  
    Defenestrator napisał 148 postów o ocenie 82, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2007 roku.
  • OptexOptex
    Rafifi120
    Poziom 10  
    Jestem ciekaw z jakiej odległości to wykrywa ruch.
  • OptexOptex
    maly.borkowo
    Poziom 15  
    Czy nie działa to jak zwykła czujka alarmowa?
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany
    To pewnie i jest zwykła czujka alarmowa ? Wcale by mnie to przynajmniej nie zdziwiło.
    O i specjalnie nawet się nie pomyliłem.
    http://www.bucek.name/pdf/re200b.pdf
    Nawet jest schemat, podobny do tego tylko nie ma 4013, bo wszystko robi wzmacniacz operacyjny.
    Natomiast wie może ktoś gdzie kupić taką diodę do tej czujki (z soczewką, bo bez niej to chyba jest mało użyteczna), chciałbym z nią poeksperymentować. Jak dobrze zrozumiałem jak to działa to jest to w praktyce czujnik termicznym na podczerwień.
    gruby1
    Poziom 29  
    Rafifi120 napisał:
    Jestem ciekaw z jakiej odległości to wykrywa ruch.
    . Najważniejsza jest soczewka, bo to głównie od niej zależy czułość. Sam układ ciekawy, choć za bardzo zerżnięty z firmowych czujek. No i brak filtru światła widzialnego zmniejsza czułość i zwiększa zapewne ilość fałszywych włączeń. Co prawda filtry te są dość drogie (bo każdy producent z reguły patentuje swój filtr), to jednak w profesjonalnym zastosowaniu jest niezbędny.
    Jacek31 napisał:
    Natomiast wie może ktoś gdzie kupić taką diodę do tej czujki (z soczewką, bo bez niej to chyba jest mało użyteczna)
    Co do samych elementów PIR, to w weekend będę u rodziców to poszukam, bo miałem kilkanaście sprawnych bebechów od czujek optexa, nie wiem czy nawet nie całych czujek.
    al777
    Poziom 26  
    Jacek31 napisał:
    ...
    Natomiast wie może ktoś gdzie kupić taką diodę do tej czujki ...

Bywają w dobrze zaopatrzonych sklepach elektronicznych. Kupiłem bez problemu w Rzeszowie na ul. Wincentego Pola, nazywali to tam "piroelement".
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    Co do filtru to wystarczy naświetlona klisza fotograficzna przepuszcza tylko podczerwień a propos w czujkach PIR już jest taki filtr nie spotkałem czujki bez filtra .... hmmm ?
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany
    To chyba nie tylko filtr IR, ale przede wszystkim specjalna soczewka, o specyficznych właściwościach.
    rafał
    Poziom 22  
    Ta "specjalna" soczewka to soczewka Fresnela bez niej piroelement jest mało użyteczny i tak na prawdę kształt i ilość soczewek we Fresnelu powoduje określoną geometrię i zasięg działania czujki. Gotowy moduł jak z tego posta można kupić z wysyłką do Polski w cenie około 6 Euro + chyba 30 Euro za przesyłkę. W takich mniej więcej cenach kupowałem gotowe moduły wielkości soczewki na zdjęciu z tego posta. Zasięg około 5 metrów.
    kosmi
    Poziom 16  
    Projekt chociaż rozbudowany w dosyć dużym stopniu nie wykonuje wiele więcej niż typowa czujka podczerwieni. Lepsza byłaby kamerka "widząca" w podczerwieni, ale to raczej zbyt ciężki temat...
    kolo17
    Poziom 10  
    Cześć, wie ktoś gdzie mogę kupić soczewki, takie jak na powyższych zdjęciach, do czujników PIR? Z góry dzięki za odpowiedź.