No dobrze. Trochę teorii.
Wagi Radwag oparte na przetwornikach AD7710 i DAC0835 posiadają na wejściu z tensometru 2 operace. Jeden jest do pomiaru napięć referencyjnych, drugi (AD620) do wzmocnienia sygnału z tensometru. Zworkami ustawia się wzmocnienie wzmacniacza pomiarowego. Gdy zworki są wyjęte operac wzmacnia x10.
Na płycie, przed przetwornikiem są 2 punkty pomiarowe, przyrost napięcia powinien wynosić 1V +/- 20% dla belek tensometrycznych 1V, 2V +/- 20% dla 2 voltowych, przy napięciu wstępnym 100 / 200mV. Przyrost należy rozumieć szalka bez obciążenia - maksymalne obciążenie.
Komunikaty:
null - zbyt mała masa startowa: należy zwiększyć napięcie wstępne.
full1 - zbyt duża masa startowa - należy zmniejszyć napięcie wstępne.
full2 - zbyt duża masa maksymalna - zbyt duży przyrost napięcia.
Powód jest zazwyczaj prosty: Belka tensometryczna oberwała siłą dynamiczną.
Jeśli po regulacji napięć przed przetwornikiem A/D jest OK, możemy przystąpić do kalibracji.
Kalibracja jest przeprowadzana programowo (później dodam procedury kalibracji)
Po kalibracji wagi należy przystąpić do sprawdzenia jej. Sprawdzamy liniowość, skosy i sam pomiar masy.
Przepisy probiercze mówią że: dla wag III klasy dokładności gdzie d=e, waga do 3/4 masy maksymalnej nie powinna mieć błędu, z masą ustawioną na środku szalki, od 3/4 do maksymalnego obciążenia błąd dopuszczalny to 1działka.
Na skosach waga ma pokazywać bez błędu do połowy masy maksymalnej, później tak samo - 1 działka.
I tutaj zaczynają się schody. Belka gdy dostanie, na skosach pokazuje różne wartości. Daje się to "wyregulować", ale jest to czasochłonne i wymaga pewnej wprawy.
Korekcja skosów: (mowa o wagach z 1 czujnikiem tensometrycznym) Gdy spojżymy na belkę, na której są nalepione tensometry, widzimy wywiercone 4 otwory połączone ze sobą. W podstawie wagi otwór ten jest poziomo. Jeśli waga zaniża w lewym górnym rogu oznacza to, że belka w tamtą stronę zbyt mocno się odkształca - piłujemy okrągłym pilnikiem prawy dolny nawiert w otworze belki. W ten sposób doprowadzamy belkę do stanu, aby odkształcała się jednakowo na każdym rogu, gdy masa została umieszczona na poszczególne rogi szalki.
Korekcja liniowości: wykonywana jest programowo w 5 punktach. Oznacza to, że np. dla wagi 50kg stawiamy 10, 20, 30, 40 i 50kg.
Po wszystkich operacjach ratujących belkę tensometryczną należy ponownie wykonać kalibrację. Jeśli korekcja liniowości, skosów nie dała pozytywnego rezultatu należy belkę taką wymienić na nową.
Początek postu odnosi się do wag Radomskich opartych o przetworniki A/D7710, i chyba AD7715. Samo ratowanie belki odnosi się do wszystkich wag z centralnie umieszczonym czujnikiem tensometrycznym