Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zestaw ewluacyjny LM3S8962

Marek K 11 Aug 2009 15:38 1956 5
Computer Controls
 • #1
  Marek K
  Level 13  
  na stronie producenta dostępny jest zestaw ewaluacyjny dla mikrokontrolera nad którego kupnem się zastanawiam.
  Link
  ponieważ chciał bym spróbować nauki tego mikrokontrolera ARM mam kilka pytań
  1. Czy przez wbudowany w zestawie interfejs USB (Oparty na FT2232) można ten procek programować i ewentualnie z jakiego pliku do konfiguracji openOCD korzystać do debugowania?? (znalazłem kilka różnych wersji ustawień dla debuggera opartych o ten chip i nie wiem co ustawienia znaczą):(
  2 na stronie producenta dostępne jest oprogramowanie CodeSourcery (niestety wersja na windows i nie wiem czy nie ograniczona czasowo) próba przeniesienia skryptu linkera do wolnego środowiska CodeSourceryLitle niestety wywala błędy.
  Czy wiecie skąd można wziąć skrypt lm3s8962-rom.ld aby współpracował z CodeSourceryLitle + plugin GnuARM.
  3 chodzi mi o starttup code?? Co musi się tam znaleźć?? czy nie da się ustawić wszystkich parametrów w programie głównym?? i Budować przy użyciu standardowego skryptu linkera??
  Za wasze uwagi dziękuję (i jeżeli wersja na windows od LM nie jest ograniczona czasowo to jakoś to przeżyje, że windows)
 • Computer Controls
 • Helpful post
  #2
  Freddie Chopin
  MCUs specialist
  1. Ta płytka nie ma wbudowanego JTAGa. W przeciwnym wypadku po do by jej było złącze JTAG 20-pin?

  2 + 3. Na stronce dostępny jest trial wersji "rozbudowanej", w darmowej musisz sam zadbać o skrypt linkera i startup. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne - dobry przykład (polecam te z mojej stronki dla stm32 - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1339518.html) i gotowe. Skrypt linkera to kwestia zmiany adresów i rozmiarów - 4 liczby trzeba wpisać. Startup dla cortex-m3 jest raczej uniwersalny, więc w ogóle nic nie trzeba zmianiać, tyle ze pewnie w LM są inaczej wektory przerwań poukładane, więc musiałbyś zmienić plik vectors.s. Startupa da się zrobić całkowicie w C, ale nie wiem jaki to ma sens, skoro ten w asm jest lepszy - masz tam uniwersalny łapacz przerwań oraz ustawienie trybów i stosów, które nie jest mozliwe w C.

  4\/3!!
 • Computer Controls
 • Helpful post
  #3
  flapo213
  Level 21  
  Witaj Kolego.

  Powiem Ci tak ja mam zestaw LM3S1968 i tam rzeczywiście też jest FTDI i powiem Ci tak na początku myślałem że nie da się tego odpalić z openocd i tak jak napisał Freddie odpaliłem go ze zwykłym jtagiem, (apropo to z keilem współpracowało po podłączeniu mogłeś debugować i programować), ale zacząłem kombinować czy nie da się zesprzęrzyć tego z openocd i debugować w eclipsie i udało się przerobiłem przykład z 811 i gra pięknie (dostałem jedynie starszą wersję rdzenia więc musiałem pewne myki robić ale śmiga super). Nie mam naturalnie tej płytki z procesorem o którym mówisz więc nie dam 100% pewności ale tak jak piszę na mojej to śmiga jestem zadowolony. Gdybyś chciał skrypty czy coś takiego daj znać. Pozdrawiam
 • Helpful post
  #4
  grzeslab
  Level 12  
  Ta płytka posiada wbudowany JTAG na USB, a wyprowadzone złącze służy do podłączania zewnętrznego procesora (własnej płytki z procesorem ARM).

  Ściągnij sobie bibliotekę StellarisWare (ze strony luminarymicro.com). Znajduje sie w niej wszystko co potrzebujesz - przykładowe programy razem z plikami makefile, skryptami ld i startupami - także pod CodeSourcery.

  W OpenOCD znajdują się pliki konfiguracyjne, które pasuja do tego kitu.

  Pozdrawiam.
 • #5
  Marek K
  Level 13  
  @freddie Chopin - dzięki za info dziś pokombinowałem z twoim przykładem i Eclipse przy pomocy plug-inu GnuARM samo znalazło wektory przerwań i startup.s oczywiście przykład się nie skompilował jeszcze ale jestem na dobrej drodze.
  Sprawdziłem jeszcze raz w zestawie siedzi interfejs usb na ft2232 :).

  Dziękuję wszystkim za info. Te kilka wypowiedzi bardzo mi pomogło jak już coś zrobię to na pewno się podzielę informacjami na swojej stronce . jeszcze raz wielkie dzięki