Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić prędkość Internetu?

tzok 11 Sie 2009 16:17 62698 1
 • #1 11 Sie 2009 16:17
  tzok
  Moderator Samochody

  Poniższy tekst jest próbą udzielenia odpowiedzi na często pojawiające się pytanie dotyczące sprawdzenia szybkości łącza do Internetu.

  Wiele osób zarzuca swoim ISP, że ich oszukują, czasem to prawda ale za zwyczaj osoby te po prostu nie przeczytały dobrze umowy z ISP. Umowa taka zwykle określa maksymalną prędkość i rzadko kiedy gwarantuje minimalną, poza tym ograniczeniem nie musi być nasze łącze, często są "wąskie gardła" na styku sieci różnych operatorów lub ograniczenia nałożone na serwerach z których pobieramy pliki. Warto też pamiętać, że Mb/s to nie to samo co MB/s i że 1Mb/s = 128kB/s.

  Ale do rzeczy - jak sprawdzić tą prędkość? W zależności od łącza jakie posiadamy pierwszym krokiem może być sprawdzenie prędkości na jaką zsynchronizował się modem, niestety często, zwłaszcza w przypadku modemów GPRS/EDGE prędkość podawana w informacjach o połączeniu dotyczy połączenia modem-komputer, poza tym ta metoda jest mało miarodajna, wiemy jedynie że na pewno nie będzie działało szybciej.
  Warto więc przetestować prędkość pobierania plików z szybkiego serwera, najlepiej krajowego i podłączonego do sieci tego samego operatora (np. TPSA, Energis, Dialog, NASK). Można też skorzystać ze serwisów Internetowych automatyzujących taki pomiar, np.:
  http://numion.com/YourSpeed3/index.html
  http://speedtest.net/
  W szczególności polecam ten drugi, choć przy bardzo szybkich łączach (>30Mb/s) nie sprawdza się już zbyt dobrze, z kolei Numion ma dość ciekawą możliwość pobierania grafik z różnych popularnych serwerów w kraju bądź na świecie (test SurfSpeed), co pozwala na zróżnicowanie operatorów i serwerów, wynik takiego pomiaru będzie zawsze niższy niż wynik pomiaru pobierania jednego dużego pliku z jednego serwera (test MaxSpeed).
  Testy te są dobre o ile w czasie ich wykonywania nic nie obciąża naszego łącza, ale można ich użyć tylko do "dociążenia" łącza, a łączną prędkość obserwować przy pomocy dodatkowego programu, np. NetMeter. Jeśli dzielimy łącze z wykorzystaniem routera, warto zadbać aby podczas testu pozostałe komputery nie były włączone, bądź (sprawdzi się to w przypadku routera bez menedżera pasma, gdzie jeden komputer może "zająć" nawet całe łącze) postępować analogicznie jak w przypadku użycia programu NetMeter, tylko monitorować ruch na routerze przy pomocy programu typu RTG, np. STG lub PRTG - warunek to włączona obsługa SNMP w routerze.
  Warto wykonać taki pomiar kilka razy, o różnych porach doby.

  Kończąc - warto czytać uważnie umowę z operatorem, bo często oferowane są łącza asymetryczne, tj. majce inną (większą) prędkość pobierania i mniejszą wysyłania oraz dwie lub więcej "taryfy", tj. w ciągu dnia jest ograniczenie np. do 1Mb/s a w nocy są 3Mb/s i trzeba też mieć świadomość, że powolne pobieranie plików z jakiegoś serwera nie koniecznie oznacza problem z naszym łączem. Ostatecznie - ISP mogą wprowadzać dodatkowe ograniczenia szybkości na tzw. "wysokich portach", co będzie się odbijało na szybkości pobierania przez programy p2p.


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 30 Wrz 2009 23:43
  elektrocave
  Poziom 2  

  Można również pociągnąć jakiś plik z wp ;)
  Wystarczy wpisać w przeglądarce www ftp://ftp.wp.pl/incoming/
  Następnie wybieramy plik z serwera i patrzymy z jaką prędkością pędzi :)