Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobic filtr dolnoprzepustowy z cewek Tonsila?

11 Sie 2009 18:51 3216 10
  • Poziom 14  
    Witam. Mam 2 cewki z głośników Unitra Tonsil. Na cewkach są oznaczenia 3078T a na drugiej 3079T. Czy da się z nich zrobić filtr dolnoprzepustowy do głośnika 8ohm? Jeśli tak, to jak to podłączyć i co powinno się tam jeszcze znajdować?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Hmmm... Tez bym chcial wiedzieć z jakiego to zestawu i jaki schemat ;) Wtedy to bym już wiedział. podłączyłem cewkę szeregowo i w ogóle żadnej różnicy. Może to z powodu braku kondensatora? Jaka wartość dać? I ma on być równolegle? I przed, czy za cewką?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Skoro nie ma różnicy to widocznie cewka tnie pasmo wyżej niż przenosi głośnik. Wstawienie kondensatora tu nic nie da, bo on powoduje jedynie zwiększenie stromości ciecia.

Jaki to głośnik? Na ilu hz chcesz go odciąć? Napisz, to dobierzemy odpowiednią cewkę.
  • Poziom 14  
    Kolego cewkę trzeba wyliczyć, a nie masz jakąś cewkę podłączysz i będzie działać tak jak sobie wyobrażałeś... To nie tak działa... Jeśli chcesz mieć filtr pasywny to podaj parametry głośnika to coś się wymyśli :)
  • Poziom 14  
    Kurcze, a jak podłączyłem te cewki do wysokotonowego to też żadnej różnicy ;/ Wysokotonowy gra jak grał. Bez sensu... Tutaj znalazłem jakieś dane techniczne http://www.elektrik.pl/alphard/8/woofer/z/papierowa/membrana/hw/800/8ohm/120/watt-p-980.html
    Głośnik podłączony jest do wzmacniacza Technics SU-810. Coś mi się zdaje, że jednak trzeba będzie zainwestować w aktywny filtr, tylko nie chcę robić dodatkowej kablowni, itp, bo już mam niezły bajzel z wszystkimi kablami :(
    Aha, aktualnie głośnik jest w obudowie z jakiegoś zestawu manty, wymiary obudowy: 35cm/30cm/17cm (wysokość/szerokość/głębokość)
  • Poziom 14  
    No jeśli chodzi o filtr pasywny to nie wiem ile można uzyskać Hz... Widziałem na allegro jakieś filtry pasywne z odcięciem 150 Hz, więc coś koło tego... Jeśli da się troszkę niżej no to nawet lepiej ;)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Właśnie dlatego, że przeważnie, bo nie zawsze filtry aktywne mają regulację odcięcia polecam Ci kolego, ponieważ sam dobrze nie wiesz na ile chcesz odciąć f przy tym głośniku... Po za tym filtr aktywny mniej kosztuje i ma mniejsze straty mocy w porównaniu do pasywnego.