Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nagłośnienie BMW e36 sedan

11 Sie 2009 20:52 5742 16
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich bardzo serdecznie. Na początku chciał bym zaznaczyć że w temacie car audio jestem nowy i licze na waszą pomoc. Chciał bym dość niskim kosztem przebudować nagłośnienie mojego BMW e36 316i. -92r. chciał bym tanim kosztem zmontować w niej jakieś fajne i dobrze grające audio. Udało mi sie okazyjnie zakupić radyjko Pioneer DEH-2900MP i 2 głośniczki PIONEER TS-A6911. Teraz moje pytanko do wszystkich znających sie na tym temacie. Co musze do tego dokupić żeby to ładnie zagrało. wiem że seryjnie mam montowane jeszcze 2 głosniki 13' z przodu i wiem ze sa jeszcze 2 tweetery w drzwiach. na jakie je najlepiej zamienic i jak to wszystko połaczyć ?
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    W pierwszej kolejności - określić budżet - kwotą, a nie przymiotnikiem.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Powiedz też jakiej muzyki słuchasz i czego oczekujesz po wymianie CA bo do tego przydał by się jeszcze woofer.
  • Poziom 9  
    hehe no interesuja mnie niskie kwoty. ale jak przewyzszy ona moje mozliwosci to wszystko bede kupowal kolejno. Muzyki no to chyba tak raczej każdej co wpada w ucho :)
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Polecił bym Ci HELIX Dark Blue 52.1, ale w sumie to nie wiem czy się opłaca wymieniać te seryjne głośniki. Jeśli już to musiał byś się szarpnąć na głośniki w cenie około 500zł i do tego jeszcze wzmacniacz. Także to przemyśl. proponował bym zostawić te seryjne głośniczki i dokupić woofer. Ale to Twój wybór.
  • Poziom 9  
    aha a ten woofer co proponujesz to co on takiego daje ? jak on wyglada jaki proponujesz i jak to wszystko podlaczyc. wybacz ale ja wogóle nie w temacie
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Woofer to głośnik basowy który daje tylko niskie częstotliwości. Ale zacznijmy może od tego czego oczekujesz od swojego Car Audio? Chcesz czuć mięciutki basik na plecach i ogólnie cieszyć się soczystością dźwięku, czy po prostu słuchać zwyczajnie muzyki, wiadomości w radiu itp.? powiedz jak lubisz słuchać muzyki, ostro tak z wykopem, czy po prostu tak żeby jakaś tam muzyczka leciała w tle podczas jazdy?.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Generalnie rozsądniej byłoby pchnąć te 6x9 i kupić zestaw dwudrożny 16 cm. W drzwiach zrobić panele pod 16 cm woofery, tweetery w miejsca fabryczne, a o miejscach fabrycznych zapomnij ;)
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Twardo się uparłeś, żeby nie podać kwoty. Później będzie że za drogo.

Pierwszą przeszkodą w stworzeniu ładnego i przyjemnego dźwięku są posiadane przez Ciebie kilkudrożne Pioneer'y.

Skupić się powinieneś na: wytłumieniu drzwi przednich, zainstalowaniu w nich sensownych głośników, zasileniu ich wzmacniaczem. Czyli koszt:
    głośniki - można od 160, lepiej od 250, dobrze by było 400, jeszcze lepiej 800, da się 2000;
    wzmacniacz do przednich głośników - podobnie z cenami - da się kupić ciekawe używki za 200 czasem, dość często za 400, a na pewno za 600. Nówki sensowne już drożej.
    Wytłumienie - w zakładzie CA - ok +-500 zł i problem z głowy; samemu 200, nawet 150, od cholery roboty i nerwów.

Niestety masz na przodzie dziurę na 13 cm, a to drobna przeszkoda. Więc albo wybadaj co Cię czeka by weszło tam 16 (dorabianie boczka czy też poszerzanie otworu załatwi sprawę).

Ogólnie porób powyższe rzeczy i dopiero wówczas myśl o subwooferze. Ludzie często dochodzą do tego etapu i, jeżeli zrobiony jest prawidłowo, niekoniecznie pchają się w suba bo zaskoczeni są efektami w zakresie basu.

edit:
    I zapoznaj się z 4. postem od góry bo naprawdę nie wiesz co się dzieje:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2733597#2733597
  • Poziom 9  
    Marcin D. napisał:
    Chcesz czuć mięciutki basik na plecach i ogólnie cieszyć się soczystością dźwięku, czy po prostu słuchać zwyczajnie muzyki, wiadomości w radiu itp.? powiedz jak lubisz słuchać muzyki, ostro tak z wykopem, czy po prostu tak żeby jakaś tam muzyczka leciała w tle podczas jazdy?.

kolego kocham ten jak to mowisz mieciutki basik i ogólnie soczysty dźwiek. i bardzo lubie słuchać ostro muzyki
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    To wg. mnie wymień te seryjne głośniki od BMW na HELIX Dark Blue 62.1 będziesz musiał pokombinować bo to nie 13cm tylko 16cm, do tego pioneer TS-W307D2 wrzucisz go do zamkniętej obudowy. a jak basu będzie Ci mało to zrób duet na tych głośnikach. Są one tanie i w miarę dobre, słyszałem to robią małe zamieszanie w samochodzie. No i do tego wzmacniacz.... najlepiej jakiegoś JBL.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
    Witam, ja mam w swoim samochodzie te Helixy i muszę przyznać że za tą cenę było warto je kupić lecz teraz odczuwam niedosyt i chciałbym je wymienić na mocniejsze ze wzmacniaczem ale to już wydatek ok. 500zł + mały wzmacniacz ok. 230zł.
    Takiego Pioneera ma kolega w BMW e36 i fajnie to gra a jeśli nie wozisz nic w bagażniku to kup 2 takie 12" a na pewno nie będziesz żałować ale samochód musi być super wygłuszony (wszystko wibruje)
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Apetyt rośnie w miarę jedzenia:) Mój sprzęt to 2x15" ; 4x12" i do tego jeszcze horny i basu dalej mi mało:D, oczywiście nie mam tego w samochodzie. Ale co do wygłuszenia auta to naprawdę się postaraj. I koniecznie powiedz nam ile masz zamiar na to wszystko wydać pieniędzy, bo to podstawa, bez tego ciężko nam cokolwiek doradzić, pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Kolego a powiec jakiej firmy te głośniki że mało basu ci znich.
    Bo jak to jest jakiś alphard czy coś w podobie to się nie dziwie..
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Miałem też E36 w sedanie i nie polecam żadnego suba do bagażnika, przerabiałem ten temat i nawet skrzynia BR nie pomoże.
    Podejrzewam, że dobrym rozwiązaniem byłoby zaaranżowanie skrzyni w tylni podłokietnik (jeżeli takowy posiadasz) tak jak mi początkowo polecali w CA . Polecam bardziej inwestycje w dobre głośniki przednie, jeżeli chcesz pod samo radio to jak koledzy wcześniej pisali - Helixy będą ok. Jeżeli pod wzmacniacz to musisz określić swój budżet. Od razu mówię, że patent z przejściówkami na tył 6x9 też przerabiałem i nie polecam. Jeżeli mówimy o głośnikach na przód to jedynie 16, 13 to kasa wydana w błoto.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Kolego: rucin_ są to głośniki RFT i tonsil:D Każdy człowiek inaczej odczuwa bas, ja go uwielbiam nadto. Planuje budowę odwrotek na głośniku beyma. Oczywiście nie są to głośniki do CA także proszę pamiętać, że mają one inną charakterystykę dźwięku.
  • Poziom 9  
    muzyka temat morze. Każdy ma inne ucho i inne gusta a o tym się nie dyskutuje ;) dzięki za odpowiedzi. Temat zamykam