Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Athlon i ECS nie chcą współpracować

rudyroman 11 Sie 2009 23:15 1018 7
  • #1 11 Sie 2009 23:15
    rudyroman
    Poziom 16  

Mam Athlona XP 2000+ i płytę główną ECS KT600-A. I po ok 4 latach wspólnej pracy coś im odbiło i przestali współpracować. Oddałem kompa do naprawy. Gość stwierdził - Bios - płyta do wymiany. No i wymienił płytę główną a starą dał na pamiątkę. Po ok 3 latach od tamtego czasu dla jaj postanowiłem podpiąć starą płytę. I o dziwo - działa:D I tu pojawił się kolejny problem. Bo na starej płycie spadło taktowanie procka więc podniosłem FSB. Podniosłem do tego stopnia że Problem powróciłe - włączam kompa czarny ekran, brak reakcji. Dałem procka na starą płytę i wróciło w miarę normalne taktowanie.
    1. Czemu tak odwala kompowi na tamtej płycie
    2. Czemu na niej opada taktowanie??

0 7
  • #2 11 Sie 2009 23:54
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Albo kolega poda DOKŁADNE oznaczenia płyt głównych, wersje BIOS-ów oraz pełne oznaczenie procesora, alboi temat znajdzie się na śmietniku.

0
  • Pomocny post
    #3 12 Sie 2009 01:44
    Bonifacy
    Poziom 23  

pierwsza sprawa tak jak przedmówca napisał
    druga sprawa ustaw wszystko na auto w biosie i sprawdz czy podnosząc taktowanie dajesz mu rzeczywiste wartosci pamiętając o tym że np athlon 2400+ nie ma zegara 2,4GHz

0
  • Pomocny post
    #4 12 Sie 2009 06:54
    Matuzalem

Poziom 43  

A poza tym podnoszenie FSB może odbijać się czkawką na szynie pamięci (i nie tylko). - To oczywiście tylko teoretyczna uwaga z braku danych o płycie i CPU (oraz reszcie).

0
  • Pomocny post
    #5 12 Sie 2009 08:38
    Lzep
    Poziom 39  

rudyroman napisał:
    Bo na starej płycie spadło taktowanie procka więc podniosłem FSB. Podniosłem do tego stopnia że Problem powróciłe - włączam kompa czarny ekran, brak reakcji. Dałem procka na starą płytę i wróciło w miarę normalne taktowanie.
    1. Czemu tak odwala kompowi na tamtej płycie
    2. Czemu na niej opada taktowanie??
    Kolego, jak podasz dokładniejsze dane, to może się coś ustali, na razie wstępnie mogę Ci kilka rzeczy wyjaśnić.
    1) Komputerowi nic nie "odwala" - wiele płyt tak ma, że po zmianie/wyjęciu procesora lub po kasowaniu CMOS automatycznie zmniejsza się taktowanie szyny CPU, czyli procesory 133MHz startują na 100, a 166 na 133 MHz. Po pomyślnym starcie wchodzi się do biosu i ustawia parametry nominalne,
    2) Tzw. "czarny ekran" może wynikać z niewłaściwego zainstalowania CPU lub jego chłodzenia, błędnych ustawień w biosie procesora, pamięci lub grafiki, niewłaściwe podłączenie kabelków itd.

0
  • #6 12 Sie 2009 13:15
    rudyroman
    Poziom 16  

Bo jeszcze jest taka akcja. Że dawno na ECS taktował jak powinien (1.8GHz jak dobrze pamiętam) po zmianie na nową płytę było ok 1.6GHz. Jak z nudy założyłem starą ECS to już nie było 1.8 tylko 1.4GHz. A teraz mam nadal nową płytę i żeby nie było tak wolno przetaktowałem go na athlona 2100 o taktowaniu 1.75GHz.

0
  • Pomocny post
    #7 12 Sie 2009 14:10
    Matuzalem

Poziom 43  

ponieważ trudno uznać by mnożnik został źle rozpoznany - jeżeli wcześniej CPU był wykrywany poprawnie - to zostaje wyłącznie kwestia ustawień FSB, o której Lzep w pkt 1 napisał.

0
  • #8 12 Sie 2009 14:19
    rudyroman
    Poziom 16  

Wieczorkiem będę robił format to popróbuję z tym bo na ECS był komp o niebo szybszy.

0
  Szukaj w 5mln produktów