Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz TTL dla generatora GWM-5-1 - 5MHz

12 Sie 2009 01:52 3693 10
  • Poziom 31  
    Potrzebuję układu, który zamieni sinusoidalny sygnał wyjściowy z generatora GWM-5-1 o amplitudzie 1V p-p na normalny przebieg prostokątny TTL odpowiedni dla taktowania mikrokontrolera ATMega8.

Zrobiłem coś takiego, jak na obrazku niżej i po zmontowaniu stwierdziłem, że działa. Ale, czy można w jakiś sposób poprawić ten układ? Przebieg na wyjściu bramki jest daleki od ładnego prostokąta.

Układ ma docelowo napędzać częstościomierz.

Pozdrawiam.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 30  
    Można wykrywać przejście przez "0" sygnału sinusoidalnego (wzmacniacz operacyjny, komparator - porównanie z 0).
    Pozdrawiam.

Jeszcze taki pomysł:
    Przebiegi:
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 31  
    Dzięki za sugestie, ale wolałbym zostać przy podstawowym układzie, który podałem i tylko ewentualnie coś do niego dołożyć, albo trochę zmienić. Rozwiązanie z komparatorem uważam za niepotrzebnie zbyt skomplikowane.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Proponuję użyć układu w technologii TTL (tak, jak w tytule :D ), a nie C-MOS.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    Dzięki za wszystkie sugestie.

Problem został rozwiązany na dwa sposoby - na wyjściu dałem zamiast 74HCT14 bramkę 74ALS00. Faktycznie, zbocza zostały ładnie wyrównane i przebieg zaczął przypominać prostokątny (no, trapezoidalny...).
    Drugie rozwiązanie dotyczy sposobu montażu - układ był testowany na pająku. Po zmontowaniu i dobrym odsprzężeniu układu kondensatorami przebieg nawet na 74HCT14 zyskał na wyglądzie.

Inna sprawa, że wstępne pomiary pająkowym częstościomierzem napędzanym tym generatorem nie różnią się na obu bramkach. Zatem kształt jest istotny dla oka, a nie dla scalaka. :)

Docelowo użyłem 74AHCT14. Działa zgodnie z oczekiwaniami.

Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Najprościej jest zlinearyzowć bramkę HC przez rezystor 10k z bramki masz wzmacniacz który wzmocni twój przebieg sinus do prostokąta do standardzie TTL. Taki wzmacniacz pracuje bardzo ładnie do1MHz do 50MHz przy czułości ok. 100mVpp
    Zalety nieduży koszt , spora czułość i prostota układu.
    Wady pasmo do 1MHz do praktycznie 100MHz ale tu stoi na przeszkodzie układ 74HC04 pozdrawiam powodzenia.
  • Poziom 31  
    danieldaniel47 napisał:
    Najprościej jest zlinearyzowć bramkę HC przez rezystor 10k z bramki...

Czyli mam puścić sygnał ze źródła JFET'a poprzez szeregowy rezystor 10k na wejście bramki 74x04? A nie da się tego samego zrobić z 74x14 (Schmitt)?

Pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Linearyzacja bramki C-MOS - to równoległe dołączenie rezystora (między wejście, a wyjście). Dla układów TTL (Schmitt) chyba się tego nie stosuje, ale zawsze możesz spróbować :D
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Tak jak napisałeś masz puścić sygnał z JFET na zlinearyzowaną bramkę HC, musisz sprzęgnąć JFETa z bramką za pomocą pojemności ok. 1nF. Możesz bezpośrednio puścić sygnał z generatora tylko musisz zastosować pojemność ok. 1nF.
    Najlepiej do tego celu użyć dwóch bramek jedna poddana linearyzacji a druga jako bufor za nią, możesz zastosować albo negatory 74HC04 lub bramki NAND 74HC00.
  • Poziom 31  
    Dzięki za pomoc. Wkrótce spróbuję pobawić się takim generatorkiem, ale czysto edukacyjnie. Gotowy układ jest taki, jak podałem na górze.

Pozdrawiam.