Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wycentrować koło w rowerze ?

elvis000 12 Sie 2009 11:49 22694 6
 • #1 12 Sie 2009 11:49
  elvis000
  Poziom 8  

  Witam, przepraszam ze na tym forum ale nie wiem gdzie takie nieelektroniczne pytanie mogę zadać . Mam koło od roweru kros i jest scetrowanie o jakieś 5 mm w bok brakuje 3 szprych a chciałbym je remontować.

  Czy ktoś zna jakaś łopatologiczną zasadę ustawiania szprych najlepiej na foto ukazaną ??
  Myślałem nad tym żeby wykręcić wszystkie szprychy wyczyścić obręcz ii ustawić wszystko od nowa czy mi się to uda? Czy zrobię głupotę? Prosze o odpowiedz.

 • #2 12 Sie 2009 12:06
  gruby1
  Poziom 29  

  Jeśli wyciągniesz wszystkie szprychy a nie masz wprawy, to na nowo koła nie zapleciesz. Najpierw dołóż te 3 szprychy. Potem kółko trzeba zamocować (ja montuję w rowerze i obracam) i kluczem do szprych naciągasz odpowiednie. W miejscu gdzie koło jest najbardziej wygięte dokręcasz szprychę (po przeciwnej stronie od wygięcia oczywiście) o 3/4 obrotu, szprychę kolejną o 1/2 obrotu i kolejną o 1/3. Mówię oczywiście o szprychach z tej samej strony. I tak do skutku. Warto co jakiś czas ponaginać kółko żeby wyrównały się wszystkie naprężenia. Na początku dokręcaj po troszku, będzie to trwało dłużej ale koło wycentrujesz i nie powinno przybrać kształtu jaja :D

 • #3 12 Sie 2009 12:09
  Mihas66
  Poziom 22  

  Pierwszy raz robiąc to zajmie ci to pół dnia albo w ogóle żeby idealnie zrobić, po pierwsze musisz założyć te 3 brakujące bo bez nich to ani rusz... Robisz tak z tej strony co masz skrzywione to naciągasz szprychy a z drugiej popuszczasz i tak w kółko ja nigdy idealnie nie robiłem tylko bratu jak mu się już koło w widełki nie mieściło.

 • #4 12 Sie 2009 12:17
  strdb940
  Poziom 14  

  Musisz zobaczyć jak plecione jest kolo na ile krzyży. Wykręć jedna ze szprych i zmierz ja. Wymienione nie mogą być ani krótsze ani dłuższe. Ogólnie zasada jest taka patrząc na koło z góry jeśli jest scentrowane w prawa stronę to dociągasz szprychy z lewej strony piasty i odwrotnie. Musisz pamiętać żeby nie przesadzić bo może obręcz wyprostujesz na boki ale zrobisz jajko z kola. Czasami trzeba popuścić trochę szprychy np z prawej strony jeśli naciągasz lewą. Jak nie masz specjalnych widełek do centrowania to możesz wykorzystać hamulce do ustalenia czy kolo już jest proste. Jak bylem młodszy tez zrobiłem to co Ty zamierzasz zrobić i uwierz mi nie jest to dobry pomysł. Nie rozbieraj koła bo już go nie poskładasz jeśli wcześniej tego nie robiłeś. Pozdrawiam.

 • #6 12 Sie 2009 23:15
  Leopard2
  Poziom 18  

  A nie lepiej oddać koło do serwisu? Centrowanie to fach wymagający dużego doświadczenia. Koszt centrowania to około 15 zł.

 • #7 13 Sie 2009 08:42
  wydramax
  Poziom 16  

  jeśli czujesz sie na siłach można samemu próbować, z drugiej strony koszt nie jest az tak wysoki ;) ale ja i tak bym wolał zrobić sam, kolejna nowa umiejętnosć ;)

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME