Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM Lenovo n200 - czy kość biosu może być uszkodzona?

12 Sie 2009 14:33 5788 16
  • Poziom 9  
    Witam,

podczas flashowania biosa do nowszej wersji pod windowsem (na notebooku Lenovo n200 0769-BJG), wyskoczył blue screen. Wiadomo z czym to się wiąże. Niestety update za pomocą crisis boot disk, przy użyciu USB nie przyniósł żadnego efektu.

Oddałem więc laptopa do serwisu. W serwisie pierwsze wyjaśnienia padły następująco:
    - nie można przywrócić z dyskietki
    - nie można w programatorze bo trzeba zrobić update programatora
    - nie można w ogóle bo najwidoczniej sama kość jest uwalona i trzeba ją wymienić.
    - nie można nigdzie znaleźć tego modelu kości BIOS,
    - kość trzeba będzie zamówić z zagranicy.

Mam teraz pewne wątpliwości co do tego, że podawana wyjeśnienia są pewne.

Po pierwsze chciałbym się dowiedzieć czy zachodzi prawdopodobieństwo uszkodzenia kości pamięci bios (i konieczność całkowitej jej wymiany poprzez wylutowanie i wstawienie nowej), skoro jeszcze przed jej updatem wszystko działało sprawnie?

Czy zna ktoś model kości pamięci BIOS do wspomnianego laptopa Lenovo n200 0769-BJG?
    Od serwisu dotychczas nie dowiedziałem się jaki nosi numer.

Gdzie ew. można zamówić taką kość i czy są one dostępne na rynku. Jak również czy jeżeli jej się nie znajdzie to konieczna będzie wymiana całej płyty głównej?
  • TermopastyTermopasty
  • Spec Overclocking
    Czasami zdarza się uszkodzenie kości, ale nie w trakcje programowania pod systemem.
    A jaka jest tam kość to nie wiem, ale coś chyba słabowity ten serwis wybrałeś.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 9  
    Ponoć kość BIOS to 25L8005, albo MX25L8005 nie wiem w sumie która. Może ktoś wie gdzie taką dostać? albo zna jakiś zamiennik i wie gdzie go dostać?

Dodano po 2 [minuty]:

iron64 napisał:
    Czasami zdarza się uszkodzenie kości, ale nie w trakcje programowania pod systemem.
    A jaka jest tam kość to nie wiem, ale coś chyba słabowity ten serwis wybrałeś.

No też mi się tak wydaje, że zachodzi małe prawdopodobieństwo.
    Tylko że ja jak mi blue screen wyskoczył to nie mogłem wyłączyć normalnie kompa, więc wyjąłem baterię, Może to przez to?

Jeżeli nie to myślisz, że robią mnie w ..... albo nie potrafią zaprogramować kości?
  • Spec Overclocking
    Nie mają pewnie czym zaprogramować, bo Willem niestety odchodzi do lamusa, a jest on najbardziej popularny.
    Co do kości to popatrz na allegro, jest tego dużo.
  • Poziom 9  
    iron64 napisał:
    Co do kości to popatrz na allegro, jest tego dużo.

Raczej nie za bardzo:

Patrzyłem jeszcze na TME.pl - i ew. znalazłem coś takiego, ale nie wiem czy to będzie ok.

93LC86C-I/SN
    Układ scalony EEPROM MICRO. 2048x8/1024x16 2,5-5,5V SO8

Dodano po 14 [minuty]:

Ew. czy w rachubę wchodzi ta kostka?

Linki usunąłem, regulamin p. 10.11 [mat_ed]
  • Poziom 32  
    Bios w laptopie kolegi wpisany jest do pamięci typu SPI (8 nóżek) o nazwie SST25VF080. W kraju raczej nie kupisz, przynajmniej pojedynczych sztuk. Uszkodzenie tej pamięci raczej wątpliwe, prędzej może być zablokowana i nie do skasowania część komórek - wtedy pozostaje demontaż z płyt głównych np.niektórych modeli K8 lub grafik. Wskazane przez kolegę linki do giełdy nie wchodzą w rachubę. Z tego co sobie przypominam w tym modelu zastosowano jeszcze jedną pamięć SPI do zabezpieczenia sieci, a może z tą pamięcią bawili się w serwisie?
  • Poziom 9  
    Z serwisu dostałem taką odpowiedź.

"Najprawdopodobniej kość była uszkodzona przed dokonaniem przez Pana flashowania biosu. I wobec tego w trakcie gdy pan chciał to zrobić nastąpił błąd a pamięć nie została poprawnie zapisana, niektóre komórki były niezapisywalne. Dlatego też później, nie udało się panu przywrócić biosu z dyskietki. Kość trzeba wymienić na nową. Czasami się zdarza, że kości bios są uszkodzone."

Czy to brzmi rozsądnie? Hmm,.. możliwe.
    Już nie wiem w co mam wierzyć.
    Poddaje się z tym.

Dodano po 37 [minuty]:

A i jeszcze jedno mi się przypomniało. Do programowania używali Uprog'a jakiegoś...

Nie wiem czy one obsługują te kostki?
  • Poziom 32  
    Są modele Uprog-a które bez problemu obsługują cały szereg pamięci SPI, w tym omawianą, jednym z nich jest Uprog w wersji na USB. Sam osobiście używam tego programatora z dobrym skutkiem. Jeżeli nie powiodą się próby odzyskania Bios-u w sposób zalecany przez producenta sprzętu możemy podjąć próbę ponownego programowania poza laptopem.
  • Poziom 9  
    kodd napisał:
    Jeżeli nie powiodą się próby odzyskania Bios-u w sposób zalecany przez producenta sprzętu możemy podjąć próbę ponownego programowania poza laptopem.
    Cały czas wspominam, że się nie powiodły. Ponoć też nie powiodły się za pomocą tego programatora i serwis chce wymienić kość na nową, tyle że jej nie mają i mówią, że muszą poszukać, sprowadzić z zagranicy itp...

Zastanawiam się czy nie oddać sprzętu do autoryzowanego serwisu.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Jasne że oddaj do autoryzowanego, przynajmniej do diagnozy.
  • Poziom 9  
    Po wielkich bojach udało mi się zamówić kostkę z Hong Kongu.
    Pocztą lotniczą zajęło to równo 7 dni. Gdy odebrałem przesyłkę zadowolenie ukazało się na mojej twarzy. Nie trwało ono jednak długo.

Kostkę dostarczyłem do serwisu i po tygodniu chciałem się dowiedzieć co jest grane.
    Okazało się, że notebook nie wstaje. Panowie z serwisu nie wiedzą dlaczego.
    Dopiero dzisiaj udało mi się odebrać notebook, złożyłem od razu reklamację ze względu na podejrzenie o uszkodzeniu sprzętu. Notebook faktycznie nie wstaje. 5 sekund po uruchomieniu od razu się wyłącza. Nigdy tak wcześniej nie było.

Starej kości nie dostałem. W notebooku wmontowana jest nowa.
    Mam tylko wrażenie zgodnie z tym co pisał ktoś wcześniej, że wlutowali ją albo w złe miejsce, albo popalili ścieżki przy okazji, albo w jakiś inny sposób doprowadzili do kolejnych uszkodzeń. Dlatego też przesyłam screeny i czekam na podpowiedź czy aby na pewno tutaj znajduje się BIOS i jakie może być prawdopodobieństwo, że serwis uszkodził mi doszczętnie notebooka??

Zamierzam go oddać do ekspertyzy technicznej i zarzucić serwisowi nieumiejętne przeprowadzenie naprawy. Jeżeli się potwierdzi to co przypuszczam to sprawa jest wygrana, a osobiście nie popuszczę takiego "fachowego" zachowania. Skoro serwis podejmuje się naprawy, to powinien wiedzieć jak ją przeprowadzić, a tym bardziej nie narażać mnie na utratę sprzętu i korzyści jakie utraciłem tego tytułu.

Co o tym sądzicie?
  • Poziom 18  
    Witam
    Z mojego punktu widzenia wygląda na to,że przegrzali płytę główna tym miejscu gdzie naprawiali.
    Zaznaczyłem na zdjęcia które miejsca są widoczne gdzie złe było lutowane.
  • Poziom 2  
    Mam ten sam problem i potrzebuję tej samej kości biosu. Ma ktoś może namiary gdzie mógłbym ja zamówić?
  • Poziom 17  
    Z przesyłką do PL 19 dolców A ze wkrotce pewnie aukcja zniknie wiec moderatorzy elki moga sie wkurzyc wiec szukaj na ebay (1 x Macronix MXIC MX25L8005 8M BIT SPI Flash BIOS) bo ma w sprzedazy praktycznie non stop.

Moderowany przez mat_ed:

Link usunąłem - regulamin p. 10.11. Treść naruszającą 2 punkt regulaminu również usunąłem.

• Poziom 32  
    Kolego zaznaczyłeś na zdjęciu topnik który nie ma żadnego wpływu na pracę laptopa. Kość BIOS-u jest przylutowana prawidłowo. Podaruj sobie ten serwis i oddaj laptopa gdzie indziej.
    Jak można prowadzić serwis bez porządnego programatora? A, zapomniałem, można...
    Mam Vellon-a VP980 i kilkadziesiąt kości SPI 8Mb, więcej info na PW.