Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyprowadzenie warunku równowagi dla mostka Scheringa

12 Sie 2009 15:23 4129 3
  • Poziom 9  
    Witam! Właśnie przygotowuję się do egzaminu poprawkowego z Metrologii Elektrycznej. Nie miałem problemu z wyprowadzeniem warunków równowagi dla innych mostków prądu przemiennego, najwidoczniej jednak moja znajomość elektrotechniki jest kiepska do tego stopnia że nie potrafię samodzielnie wyprowadzić warunku równowagi mostka Scheringa... Do tematu załączam układ i niezakończoną próbę rozwiązania. Jeśli mój tok myślenia był właściwy proszę o nakierowanie mnie na właściwy tor a jeśli nie to proszę o wskazówki jak należy do tego podejść aby nawet tak błądzący jak ja mógł sobie z tym poradzić:)
    Pozdrawiam
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Przy oznaczeniach jak na schemacie :
    Wyprowadzenie warunku równowagi dla mostka Scheringa

Załóż, że impedancje(dla każdej z gałęźi):
    Zw=1/(j•ω•Cw), Z4=R4/(1+j•ω•C4•R4), Z2=R2
    Po skorzystaniu z np. dzielnika prądu dochodzi się (tak jak napisałeś) że:
    Zx=(Zw•Z2)/Z4

po podstawieniu doprowadzasz do postaci typu (tutaj należy w pewnym momencie pomnożyć licznik i mianownik przez liczbą sprzężoną ):
    Zx=Rx-j•Xc , czyli częsć urojona oznacza szukane Xc=1/(ω•Cx)
    a rzeczywista to szukana watość Rx;

jeśli już to zrobisz otrzymasz
    Rx=C4R2/Cw;
    Cx=R4Cw/R2;
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam,
    Jurii_Ondraszek napisał:
    Witam! Właśnie przygotowuję się do egzaminu poprawkowego z Metrologii Elektrycznej. Nie miałem problemu z wyprowadzeniem warunków równowagi dla innych mostków prądu przemiennego, najwidoczniej jednak moja znajomość elektrotechniki jest kiepska do tego stopnia że nie potrafię samodzielnie wyprowadzić warunku równowagi mostka Scheringa... Do tematu załączam układ i niezakończoną próbę rozwiązania. Jeśli mój tok myślenia był właściwy proszę o nakierowanie mnie na właściwy tor a jeśli nie to proszę o wskazówki jak należy do tego podejść aby nawet tak błądzący jak ja mógł sobie z tym poradzić :)
    zapis warunków równowagi masz - pierwsze równanie - poprawny.
    Natomiast dalej to przecież zwykłe rachunki - na liczbach zespolonych - które to powinieneś mieć biegle opanowane ... :!: :D
    Ode mnie tylko podpowiedź; należy obie strony (lewą i prawą) równania - pierwszego - tak uporządkować (bez przenoszenia składników z jednej strony na drugą) by dostać zapis:
    Re[zl] + j•Im[zl] = Re[zp] + j•Im[zp], oraz skorzystać z podstawowego twierdzenia dotyczącego równości dwóch liczb zespolonych; zl oraz; zp, którego treść zaczyna się od słów:
    "dwie liczby zespolone są sobie równe wtedy i tylko wtedy, kiedy ... " dalej sobie dopowiedz i skorzystaj z tego skwapliwie.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dziękuję za zainteresowanie i pomoc! Z waszą pomocą rozwikłałem to zagadnienie. Zamieszczam rozwiązanie, może komuś kiedyś jeszcze posłuży w celach edukacyjnych. Pozdrawiam!